Nemecko sa dočkalo

11.09.2020

Niekoľko mesiacov čakala Spolková republika Nemecko (SRN) na schválenie nominácie veľvyslanca poľskou stranou. Ako uviedol denník Frankfurter Algemeine v týchto dňoch sa toho dočkala. Na základe schválenia vládou Poľskej republiky novým splnomocneným veľvyslancom SRN vo Varšave sa stal Arndt Freytag von Loringhoven. Uvedenú správu zverejnilo 31.8.2020 na svojej internetovej stránke Ministerstvo zahraničných vecí PR.

Celý problém vznikol pred viac ako pol rokom, keď prišiel predmetný návrh od vlády SRN. Poľskej strane prekážalo, že otec von A. F. Loringhovena pracoval pre nacistický režim. Bernd Freytag von Loringhoven bol počas rokov 1944 až 1945 dokonca pobočníkom ríšskeho kancelára Adolfa Hitlera. O tomto období v Hitlerovom bunkri vydal aj knihu.

Neskôr sa dokonca stal generálom Bundesweehru...

Podľa námestníka ministra zahraničných vecí PR Šimona Šinkovského zostávajú zločiny druhej svetovej vojny "hlbokou, nezahojenou ranou v poľskej mysli". "V tejto súvislosti bude postavenie Nemecka a nemeckých politikov vždy podrobené osobitnému režimu," zdôraznil. 

Aj tak však musia byť Poliaci radi, lebo nevedno ako by rozchodili, keby im Nemci ponúkli ako veľvyslanca nebodaj samotného syna Dr. jur. Hansa Franka - generálneho guvernéra Poľska z obdobia druhej svetovej vojny. A ten mal dokonca 4 synov...

Arndt Freytag von Loringhoven bol v rokoch 2007 až 2010 viceprezidentom Nemeckej spolkovej spravodajskej služby a v rokoch 2014 až 2016 bol podľa Frankfurtera Allgemeine nemeckým veľvyslancom v Českej republike. 

Veď to nakoniec nie je syn iného známeho Franka - pre zmenu Karla Hermana...Na snímke, kde je hneď vľavo  s ním priateľsky rozpráva štátny prezident protektorátu Bohmen und Mähren Emil Hácha.

Naposledy pracoval ako koordinátor spravodajských služieb NATO.

Akoby asi vrieskal mainstream, keby Rusko navrhlo Českej republike za veľvyslanca dcéru maršala Koneva? 

Foto z vítania maršala po príjazde do Prahy.