Nord Stream 2 bude - Joe Biden to vzdal

09.06.2021

​Na Ekonomickom fóre v Petrohrade ruský prezident označil projekt plynovodu Nord stream 2 ako projekt čisto ekonomický. Čo sa týka najväčšieho odporcu projektu Ukrajiny, tak podľa prezidenta Putina Rusko nemá v úmysle opustiť túto trasu a osud plynovodu je v rukách Ukrajincov. Prezident si neodpustil poznámku, že tranzit ruského plynu plní ukrajinský rozpočet vo výške 3 mld. USD a Rusko nie je povinné "kŕmiť" všetkých.

​Prezident Ukrajiny Zelenskyj kritizuje Nemcov za to, že nechcú projekt zastaviť a tým odpísať miliardové investície dané do projektu plynovodu. Súčasne poukazuje na svoje ekonomické straty, ktoré sú - ako už je vyššie spomínané - vo výške 3 mld. USD. Zelenského úvaha je jednoduchá, nemeckí akcionári majú prísť o miliardy investované do projektu a o budúce zisky v prospech Ukrajiny.

​Európa jednoznačne potrebuje plyn a ani nový plynovod Nord stream 2 a "Turecký potok" nebudú postačovať pre potreby Európy.

Ukrajinci nepochopili výhodu ruského plynu pre Európu a žiadajú Američanov, aby zastavili výstavbu daného plynovodu. Cieľom USA je dodávať do Európy americký plyn a nie "napĺňať ukrajinskú rúru" ruským plynom.

​Je známe, že prezident USA Biden podporuje tzv. "zelenú ekonomiku". Je veľkým odporcom bridlicového plynu, ktorého ťažba je veľmi ekologicky náročná a možno aj preto upustil od sankcií uvalených na účastníkov projektu Nordstream 2. Je známe jeho rozhodnutie o zastavení výstavby plynovodu Keystone, ktorý mal dodávať plyn z Kanady do USA (Texas) a odpísal cca 1 mld. USD.

​Ukrajinská politika nie je namierená na zlepšenie života Ukrajincov aj prostredníctvom lacnejšieho plynu, ktorý im ponúka Moskva. Sú proti tomu aj za cenu drastického zvýšenia ceny plynu, len aby komplikovali vzájomné vzťahy medzi Ruskom a Ukrajinou. Zelenského moc sa postupne oslabuje, lebo Ukrajinci vidia, že vláda bežným ľuďom nepomáha, naopak zhoršuje ich životnú úroveň. Putin ponúkol plyn o cca 30 % lacnejší než ho momentálne Ukrajinci dostávajú cez reverzný chod.

​Prezident Putin oznámil dokončenie druhej vetvy plynovodu do dvoch mesiacov. Je to jednoznačné víťazstvo Moskvy nad USA za výraznej pomoci Nemecka, ktoré v tomto boji vytrvalo a neustúpilo tlaku Američanov.

Najväčším odporcom tohto diela bol predchádzajúci prezident Trump, ktorý uvalil na všetkých účastníkov tohto projektu množstvo sankcií. Aj demokrati očakávali plejádu nových sankcií a pokračovanie Trumpovej politiky. To sa však nestalo.

Biden pristúpil k Parížskej zmluve a jednoznačne sa zaradil medzi podporovateľov "zelenej politiky". Taktiež vyhodnotil neefektívnosť "boja" s Nemeckom a preferuje budovanie silného partnerstva s touto rozhodujúcou európskou krajinou. Potrebuje v Európe silného partnera a nechce obchodné vojny. Vyhodnotil si straty, zisky a riziká a rozhodol sa zrušiť sankcie na plynovod a Nemecko získať na svoju stranu.

Ukrajina využívala plynovod na svoje geopolitické ciele. Aj Slovensko zažilo situáciu, keď plynovod neplnil plánované dodávky na Slovensko a ďalej do Európy. Európa potrebuje stále viac a viac plynu a pád ukrajinského monopolu je pre Európanov dobrou správou. Je známe, že technický stav ukrajinského plynovodu je veľmi zlý. Ukrajinci dlhé roky do "rúr" neinvestovali dostatok zdrojov a kedykoľvek tak môžu byť ohrozené dodávky plynu. Ukrajinci budú musieť plynovod rekonštruovať, nájsť vhodných investorov a hlavne - budú sa musieť dohovoriť s Ruskom.

Trh s plynov v Európe už nebude monopolom Ukrajiny. Bude dodávaný cez viaceré plynovody, čo bude pre Európu bezpečnejšie a stabilnejšie.

​Samotná cena plynu bude v porovnaní s ukrajinským plynovodom nižšia, čomu sa bude musieť Ukrajina prispôsobiť. Rusi budú pre všetkých dodávať plyn za rovnakú cenu a ukrajinský tranzit sa bude musieť tejto realite prispôsobiť. Je to zlá správa pre Ukrajinu, lebo do rozpočtu príde menej zdrojov a tým pádom bude asi menej zdrojov na nutné rekonštrukcie plynovodu.

Je vysoko pravdepodobné, že Rusi sa vo vzťahu k ukrajinskej vetve budú správať ekonomicky a budú mať záujem aj v budúcnosti dodávať plyn cez Ukrajinu a tým pokrývať vzrastajúcu spotrebu plynu v Európe. Bude na ukrajinskej vláde aké dohody o dodávkach plynu s Ruskom v budúcnosti podpíše.

Minister zahraničných vecí USA Blinkin uspokojoval Ukrajincov a naznačoval možné kompenzácie, ak by Ukrajina už nebola tranzitnou krajinou pre ruský plyn.

Ak by Rusko chcelo použiť proti niektorým členom EÚ plynovod ako geopolitický nástroj EÚU je pripravená zaviesť adekvátne protiopatrenia.