Nová jadrová dohoda USA a Ruska na obzore

12.09.2020

Štátny tajomník Mike Pompeo pre BLOOMBERG uviedol, že USA sa dopracovali k čiastočným úspechom v dosiahnutí novej zmluvy s Ruskom o kontrole nad jadrovými zbraňami pri rokovaniach vo Viedni. Vyjadril nádej, že obe strany môžu dohodu podpísať do konca roka 2020, uvádza BLOOMBERG.

"Za posledných pár týždňov sme dosiahli skutočný pokrok," uviedol Pompeo v rozhovore pre washingtonskú rozhlasovú stanicu WMAL v súvislosti s rokovaniami medzi americkým vyslancom Marshallom Billingsleyom a ruským námestníkom ministra zahraničných vecí Sergejom Ryabkovom. "Dúfam, že sa nám to podarí do konca roka. Bude to dobré pre svet - znížiť riziko spojené s jadrovými zbraňami."

Pompeove komentáre odrážajú obnovený záujem na dohode, ktorá by predĺžila START III, ktorá obmedzuje ruský a americký jadrový arzenál. Vyhláseniu ministra zahraničia Pompea predchádzalo odmietnutie Trumpovej administratívy požadovať od Pekingu účasť na rokovaniach, ktorá by mohla zapríčiniť, že zachovanie dohody medzi Washingtonom a Moskvou by bolo nemožné.

Podľa publikovaných údajov sa Rusko aj Čína "rýchlo budujúc svoj jadrový arzenál" dôrazne postavili proti myšlienke trojstranných rokovaní. Moskva sa usiluje o päťročné predĺženie programu START III, ktorého platnosť vyprší vo februári, bez akýchkoľvek zmien.

"USA sú teraz pripravené zvážiť možnosť predĺženia START III. Avšak iba ako súčasť širšieho systému kontroly zbraní, ktorý obmedzí všetky zásoby jadrových hlavíc, nielen diaľkových hlavíc a poskytne spoľahlivejšie kontrolné opatrenia," uviedol pre BLOOMBERG anonymný dobre informovaný zdroj.

Podľa zdroja je cieľom Washingtonu vytvoriť systém kontroly zbraní, ku ktorému bude potom prinútený aj Peking. Zmenu postoja voči Číne označil za "taktický krok" a uviedol, že americká stratégia na zabezpečenie účasti Číny na zmluve a zníženie jej jadrových rezerv zostáva nezmenená.

Medzitým je prezident USA Donald Trump pod tlakom. Ako soľ potrebuje preukázať zahraničnopolitické úspechy v prezidentských pretekoch, v ktorých proti nemu stojí Joe Biden a ktorých je ako šafranu. Predĺženie START III a posun k širšej zmluve by umožnili šéfovi Bieleho domu vyvrátiť argumenty demokratov, ktorí tvrdia, že odmieta dohody, vrátane jadrovej dohody s Iránom, bez toho, aby za ne mal nejaké náhrady.

Nová dohoda START III (z angl. Strategic Arms Reduction Treaty - Dohoda o znížení počtu strategických zbraní) je vzájomná dohoda o znižovaní počtu jadrových zbraní uzatvorená medzi USA a Ruskou federáciou. Bola podpísaná v roku 2010 v Prahe prezidentmi D. Medvedevom a B. Obamom. Platí od roku 2011 do 5.2.2021.