Nový guvernér NBS zjavne odmieta zjesť “guľáš” čo mu navaril Jozef Makúch

29.01.2020

Zaregistrovali sme od zamestnanca Národnej banky Slovenska stručnú správu, pričom sme jej obsahu najprv skoro neverili, reku či nejde z jeho strany o akýsi svojrázny "aprílový žart", vyprodukovaný už v januári:

"Vážení kolegovia, dovoľujem si informovať, že v Národnej banke Slovenska sa s účinnosťou od 1. marca 2020 uskutoční rozsiahla organizačná zmena v štruktúre odborov, oddelení a úsekov," píše sa v mailovej správe, ktorú prednedávnom dostali zamestnanci. Podľa nich vraj naopak NBS plánuje miesto prepúšťaných najať nových ľudí z externého prostredia.

Istotu sme získali až z Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny, ktoré potvrdilo, že eviduje "nahlášku" od zamestnávateľa, ktorý vykonáva "činnosti centrálnej banky". Zároveň ústredie priblížilo, že ohrozených je 79 zamestnancov.

Personálne zmeny následne banka potvrdila. V stanovisku však tvrdí, že to nebude takmer 80 ľudí, ale len asi desiatka. "NBS začala proces reštrukturalizácie. Nie je to hromadné prepúšťanie. Týka sa úseku obozretného dohľadu a úseku regulácie a ochrany finančných spotrebiteľov, k 1.3. 2020," uviedla NBS.

Zdá sa, že v Národnej banke Slovenska zaviali nové očistné vetry. Sny mnohých Slovákov o zoštíhlení tejto monštruóznej inštitúcie, ktorá sa po zavedení € ocitla bez emisnej funkcie centrálnej banky, sa možno začnú napĺňať.

Táto inštitúcia sa totiž po splnení svojej dôležitej funkcie - zabezpečenia hladkého prechodu Sk na € - ako keby rozhodla,  možno pre nedostatok náplne, zapĺňať stránky bulváru svojimi škandálmi.

Napríklad spôsob, akým zatočila s dohliadaným subjektom - poisťovňou Rapid life - keď táto začala vyhrávať spory so SR zastúpenou NBS. A nie hocijaké spory - spory pre miliónové škody, ktoré mu boli spôsobené v minulosti MF SR a jeho nastupcami včítane dohľadu NBS-kou. To čo NBS urobila, bolo ukážkou jej hulvátskej nemohúcnosti a zloby. Dôsledok? Takmer 15 tisíc klientov tejto poisťovne zo dňa na deň po zavedení konkurzu na tuto spoločnosť prišli o svoje poistné zmluvy...

Na “svedomí” to má práve "úsek obozretného dohľadu" a úsek "ochrany spotrebiteľa". Naozaj svojrázne ochránili spotrebiteľov a to hneď celých 15 tisíc.

Ako nám povedal predseda občianskeho Združenia klientov Rapid life poškodených Národnou bankou SR, Ing. Juraj P.: "Vedel som, že Rapid na problémy ale vedel som aj to, že paradoxne príčinou skoro 60 miliónovej škody, ktorú Rapid vymáha od NBS - je sám tento dohliadaci orgán."

Pokračoval:"Ten miesto toho, aby sa s poisťovňou pokonal a bral tak ohľad najmä na jej klientov, tak na ňu brutálne uvalil nezmyselnú a podľa všetkého, ako sa čoraz viac ukazuje aj protiprávnu nútenú správu."

"A bodkou nad i bolo, keď NBS dokonca toho, koho nekresťansky poškodila, dala ona sama do konkurzu! Dlžník svojho veriteľa!" reagoval emotívne a pokračoval:"Aký právny štát je ešte toto? 14 500 klientov malo okamihom vyhlásenia konkurzu zrušené poistné zmluvy! Je to asi jediný prípad v modernom civilizovanom svete, že takto sa bude správať orgán dohľadu!"

A toto nebol jediný škandál. Pohľad, ktorý zverejnila v roku 2017 na svojej stránke Polícia SR, ako si elitní policajti NAKA odvádzajú priamo z budovy NBS generálneho riaditeľa dohľadu nad poisťovníctvom “pre podozrenie z korupcie a zneužitia právomoci verejného činiteľa” otriasol Slovenskom...prípad jeho obžaloby je dnes vo finále na NS SR.

Ďalší otras pre Slovensko bol v minulom roku, keď polícia SR zverejnila informáciu o obvinení 2 zamestnacov NBS - bývalého generálneho riaditeľa odboru dohľadu nad poistovnictvom ing. IB a svorne aj jeho nástupkyne ing. MI. A oboch “pre zneužívanie právomoci verejného činiteľa pri výkone činnosti dohľadu voči poisťovni Rapid”!

O tri mesiace, za trocha záhadných okolnosti, bolo síce toto obvinenie zrušené,  ale ako sme zistili, v trestnom stíhaní sa pokračuje a podľa pokynu krajského prokurátora "vyšetrovateľ má vo veci konať a vyvodiť trestnú zodpovednosť voči konkrétnym osobám".

Bývalý guvernér, ich najvyšší šéf, sa zase zapísal do povedomia občanov aj svojim luxusným spôsobom cestovania - First class - letecky ako dubajský šejk - a aby to bolo "legitímne", sám si to dokonca skromne schválil!

No preslávil sa tento novodobý Krézus i štedrým rozdávaním majetku NBS formou darov, pričom, aby tak mohol robiť, sám si zase vypracoval na to smernicu.

Pre jednu spriaznenú inštitúciu - HEDAK a.s. - dokonca tak vytvoril z Národnej banky svojrázny bankomat! Za jeden deň jej poskytol dva dary! Polícii na to povedal zástupca NBS - dnes už len bývalý - JUDr. ŠH, že “v dôsledku toho” vraj “NBS žiadnu škodu neutrpela lebo nakladá so svojim majetkom ako podnikateľ!” Takže sa dozvedáme, že Bankovú radu volí Národná rada SR, menuje prezident či vláda SR, aby si následne uvedení jej členovia za naše veselo zapodnikali... Akoby si NBS-ku založili oni sami a to zo svojich - ako daáku sro-očku.

Za jeho čias sa tiež štedro rozdávali zlaté a strieborné mince v státisícových hodnotách, pričom však evidencia ich skutočného použitia nestála vraj Národnej banke za to. Ako sa presne vyjadril bývalý riaditeľ legislatívno-právneho odboru JUDr.ŠH do Protokolu NKÚ :"Evidencia využitia zlatých a strieborných minci po ich vydaní zo skladu NBS, by znamenala pre vedúcich zamestnancov NBS nadmernú záťaž a nadbytočnú prácu..."

Preslávil sa bývalý guvernér aj škandalóznym predajom areálu funkčného kaštieľa- inak národnej pamiatky - a pozemkov v Studenom v blízkosti dostavby dialnice R7-D4. Po definitívnom rozhodnutí o výstavbe diaľničnej prípojky a v dôsledku toho vyvolanom extrémnom náraste cien tamojších pozemkov, tieto predal extrémne rýchlo a proti vôli MF SR hlboko pod znaleckú cenu osobám známym z krachu Slovenskej kreditnej banky (ktorú takisto NBS pred krachom "dohliadala"). Udajná škoda dosiahla 5-7 mil €. A to sa im ešte dalo grátis luxusné vybavenie reštaurácie a penziónu umiestnené v kaštieli za vyše 200 tisíc €!

Myslel na všetko pán bývalý guvernér - očividne aj na pohodlie svojich “nadbytočných” zamestnancov. Okrem podzemných garáži, v ktorých parkoval so svojou obrovskou obrnenou limuzínou, vyhodil aj zopár desiatok obyvateľov Bratislavy z ich parkoviska vedľa NBS a zabral ho rázne pre seba. Čo tam potom, že to boli väčšinou skutočne starí ľudia, žijúci zo svojich dôchodkov a auto pri ich byte je vzhľadom na ich nevládnosť existenčnou nutnosťou!

Asi každý na Slovensku dúfa, že personálna zmena v NBS nie je konečná, a že z 1 100 zanestnancov NBS, pri ktorých o väčšine nik nevie, čo tam vlastne robia, zostanú tam konečne po oznámenej reštruktualizácii len stovky, ale teraz už účelne zamestnaných kompetentných ľudí. A že už o NBS nebudeme počuť škandály. Zdá sa, že osoba Petra Kažimíra by mala byť toho zárukou.

A zostáva tu ešte nezodpovedaná otázka: "čo tam robil 7 rokov Jozef Makuch, keď nevidel to, čo jasne vidí nový guvernér, že je tam plno fakticky dobre platených "nezamestnaných"?"

Keď zoberieme napríklad len odhad mzdy 2.000€ mesačne a dve stovky takýchto “nezanestnaných” zamestnancov, tak NBS vyhodila za jeho bašovania von oknom ďalších 46 368 000 €!

Bude to konečne už od neho niekto pýtať? Alebo sa zase niekde vynorí, tento sebastredný, samozvaný "profesor", tentoraz cez zneužitie KDH, do ktorého sa ako bývalý člen KSČ teraz hbite presunul a nebodaj narobí štátu ďalšie škody,  tentoraz  po voľbách ? 

Takže zatiaľ našťastie, jedno sa zdá isté, ukazuje sa, že guvernér zjavne “guľáš” navarený Makuchom jesť odmieta!