Nový ukrajinský vicepremiér

02.05.2020

Michail Saakašvili sa stáva novým vicepremiérom Ukrajiny. Spolupredseda strany "Opozičná platforma za život" a člen Parlamentu (Verchovnaja rada) Rabinovič súhlasí, že prezident Ukrajiny Zelenskij má právo menovať do vlády koho on uzná za vhodného. Súčasne hovorí, že napísal ministrovi vnútra, aby Michaila Saakašviliho extradikoval do Gruzínska. Nech si tam odsedí svoj štvorročný trest, ktorý mu vymeral gruzínsky súd a potom sa môže vrátiť na Ukrajinu. Rabinovič tvrdí, že minister vnútra Avakov si má splniť svoju ústavnú úlohu a vydať odsúdeného bratskému národu v Gruzii.

Situácia na Ukrajine od "Majdanu" je každým rokom horšia. Devalvácia hrivny, narastanie štátneho dlhu a totálna závislosť na pôžičkach od MMF (Medzinárodný menový fond) - to všetko je dnes ukrajinská realita. Sám prezident Zelenskij hovorí, že úvery od medzinárodných inštitúcií sú pre Ukrajinu tak potrebné ako krv pre človeka.

Zelenskému sa však nedarí naplňať svoje sľuby dané Ukrajincom pred voľbami. Vo voľbách zvíťazil so 73 % - nou podporou občanov a bývalého prezidenta Porošenka porazil "na hlavu". 

Ani Porošenko za celé svoje obdobie vlády, ani Zelenskij neriešia najväčší problém Ukrajiny a to je vojna na Donbase. Niektorí hovoria, že je to vojna s Ruskou federáciou, ale v skutočnosti je to občianská vojna. Ďalším problémom, ktorý chceli obaja riešiť je boj s oligarchami. Zatiaľ čo Porošenko bol sám oligarchom, Zelenskij je len bývalý komik. Na Ukrajine aj naďalej vládnu oligarchovia a nič sa nezmenilo. Historická veta, ktorú povedal Porošenko obyvateľom Donbasu bola: "Naše deti pôjdu 1. septembra do školy a vaše (deti na Donbase) pôjdu do pivníc". Situácia sa zatiaľ výrazným spôsobom nezmenila. Boje pokračujú, ľudia umierajú a situácia sa zhoršuje.

Prečo si prezident Zelenskuj na post vicepremiéra vybral medzinárodného zločinca je otázne. Európska komisia potvrdila, že vojnu v Gruzínsku , presnejšie na južnom Kaukaze v auguste 2008 začalo Gruzínsko pod vedením Saakašviliho. Mnoho ľudí ho nazýva vojnovým zločincom. Čo je dnes ťažko pochopiteľné, že ani Porošenko nemal a ani súčasný prezident nemá skutočný záujem vojnu na Donbase ukončiť. Obaja to síce verbálne deklarovali, ale nič v tom reálne neurobili. Porošenko vojnu neukončil a vinu hádzal na Rusko. Mnohí na Ukrajine sa obávajú obdobného scenára v réžii Zelenského.

Návrat Saakašviliho na Ukrajinu je mnohými hodnotený veľmi rozporuplne. Saakašvili bol gruzínskym prezidentom a on sa - podľa tých, čo ho dobre poznajú - cíti prezidentom dodnes. Myslí si, že je na tej istej úrovni ako Zelenskij. Je pravdou, že keď bol niekto prezidentov, titul môže používať do smrti. Niektorí politickí analytici tvrdia, že Saakašvili má v Ukrajinskej vláde svoju presne stanovenú úlohu. Je len otázne, kto túto úlohu stanovil. Niektorí hovoria, že ho úkoluje ukrajinský oligarcha Igor Kolomojskij, iní, že dostal úlohu spoza Atlantiku. Oficiálnou úlohou Saakašviliho je "spasiť krajinu" , hlavne pri jednaní a získavaní finančných prostriedkov od medzinárodných inštitúcií.

Ukrajinský aktivista Dmitrij Spivak tvrdí, že jeho menovaním je v ukrajinskej vláde založená mína. Ďalší poslanec Dubinskij za stranu "Sluha národa" predpovedá "veľkú show". Hovorí, že Saakašvili to roztočí a bude novým premiérom. Keď na jeseň vyjde Ukrajina z karantény, bude treba mať nové heslá a na to bude Saakašvili ideálny.

Saakašvili sa neosvedčil ako prezident Gruzínska, bol odsúdený a musel utiecť z krajiny. Neosvedčil sa ani ako gubernátor Odesy (bol mu odobratý ukrajinský pas) a teraz sa má stať vicepremiérom. Počas svojho vládnutia prezident Zelenskij už vymenil predsedu vlády, väčšinu ministrov a teraz experimentuje s "vojnovým zločincom".