Občania USA čelia hladovaniu a chudobe - charity sú zavalené žiadosťami o jedlo
V USA sa s príchodom koronavirusovej pandémie v podstate otočil život o 180 stupňov. Najvyspelejšia krajina sveta dnes nevie nasýtiť hladných amerických občanov, ktorí doslova hladujú, nakoľko prišli o zamestnanie a nemajú úspory. Charitatívne spolky, ktoré rozdávali jedlo chudobným zaznamenali tento týždeň 10 krát viac žiadostí o jedlo ako pred štyrmi týždňami. Situácia sa rýchlo vygradovala s obrovskou nezamestnanosťou, kedy o prácu prišli viac ako 10 miliónov obyvateľov USA.
Samotné charity nezvládajú tento tlak. Smerom ku výdajniam potravín charít sa tiahnu obrovské desiatky kilometrov dlhé kolóny automobilov, ktorí prišli poprosiť o teplé jedlo, aby nezomreli oni a ich deti na podvýživu. Sľúbené dávky v nezamestnanosti totiž ešte vláda USA nedokázala spracovať a pripísať na účet chudobným Američanom, ktorí prišli o svoje zamestnanie.
Stovky áut čakajú na možnosť dostať potravinový balíček z Greater Community Food Bank v meste Duquesne pri Pittsburghu. Hovorca potravinovej banky Beth Burrell potvrdil, že len v tento deň obslúžili viac ako 800 áut.
Tini Mason (44) bola v jednom z týchto áut, bol to jej prvý "výlet" do potravinovej banky."Musíme prijať každú konzervu, či balíček, všetko čo kde môžeme dostať, pretože nevieme čo nás čaká zajtra," povedala pre denník New York Times v telefonickom interview. Masonová stratila prácu ako kuchárka krátko pred vypuknutím coronavírusovej pandémie. Na úrade práce kde hľadala prácu pre ňu nič nemali a príspevok v nezamestnanosti jej ešte stále nedošiel. Jej partner Crystal Stewart (49) stratil prácu v Residence Inn Marriotte, potom nakrátko našiel prácu v supermarkete. Ale musel z tadiaľ odísť do karantény, pretože sa u neho rozvinulo nachladnutie a bol podozrivý z coronavírusovej infekcie. To sa nakoniec nepreukázalo ale o prácu už prišiel...
Situácia v USA je alarmujúca a všetci kompetentní už bijú na poplach, ale situácia sa vôbec nezlepšuje. Podobná situácia sa vyskytla naposledy v 30-tých rokoch minulého storočia pri takzvanej veľkej depresii (recesii), kedy Američania hladovali. Táto situácia vyvstala v spojitosti s krachom na New Yorkskej burze. Mnohí sa domnievajú, že pád burzy NYSE v New Yorku je nevyhnutným ďalším krokom.
Experti na charitu, ktorí zastupujú najväčšie charitatívne celky nepamätajú takúto ťaživú situáciu počas celého ich života a ani tak extrémny nárast hladujúcich, ktorí potrebujú nevyhnutnú pomoc na základné prežitie. "Je to veľmi flexibilný systém, nebol však pripravený na výživenie 10 miliónov Američanov za mesiac," povedala na margo siete kolabujúcich Potravinových bánk USA pani Stacey Deanová, expertka na chudobu a hlad, študujúca špeciálne túto problematiku potravinovej bezpečnosti v USA už viac ako 25 rokov.
Amerických občanov, ktorí prišli o prácu stále pribúda. Američania úpenlivo čakajú na štátnu podporu v nezamestnanosti. Samotné charity, kým doteraz museli platiť za konzervu fazule len asi 25 centov USD, dnes musia v dôsledku krízy platiť plnú sumu a nedisponujú už dostatkom prostriedkov.
Snáď táto situácia nie je predzvesť situácie, ktorá čoskoro môže nastať aj v Európe a i našej malej krajine v srdci Európy.