Obmedzené lety do Číny a z Číny

24.05.2020

Úrad pre civilné letectvo Číny tento týždeň oznámil, že reštrikcie na zahraničné lety sa predlžujú do konca októbra. Správa je šokom pre veľký počet cudzincov, ktorí čakajú na návrat do Číny. Je to skutočne zlá správa pre ľudí, ktorí v súvislosti s pandémiou ostali za jej hranicami a ich návrat v tomto roku bude problémový.

Čínska vláda uviedla do realizácie tzv. "Five One" politiku. Toto opatrenie uvedené do života koncom marca povoľuje Čínskej vláde kontrolovať rozširovanie COVIDu 19. V realite ide o to, že každá čínska letecká spoločnosť môže prevádzkovať len jednu linku do určitej krajiny a to v obmedzenom režime - nie viac ako jeden let týždenne. Taktiež každé zahraničné aerolínie môžu lietať do Číny len jedenkrát týždenne. Všetky letecké spoločnosti musia dodržiavať tieto podmienky a viac medzinárodných letov sa zatiaľ neplánuje.

Prehlásenie úradu bolo dané mimo iné preto, že letecké spoločnosti dávajú falošné nádeje pasažierom, ktorí si bookovali lety, ktoré nebolo možné uskutočniť. Úrad zastavil praktiky aerolínií a zakázal predaj leteniek do doby, než sa situácia zmení a ďalšie lety budú povolené.

Čo sa týka domácich letov v Číne, tak desať tisíce ich je denne v prevádzke a lietadlá sú vyťažené na cca 60 %. Tento nárast je zapríčinený dôsledkom znovu otvorenia škôl a ďalším znížením reštrikcií zavedených Pekingom v dôsledku pandémie.

Cudzinec, ktorý priletí napr. do Shanghaja je testovaný na vírus a následne poslaný do 14-dňovej karantény. Výnimku majú starší ľudia, tehotné ženy, hendikepovaní, ľudia s chronickými chorobami a ďalšie "prípady", ktoré nemôžu ísť do karantény.

Dopad epidémie na letecký priemysel je celosvetovo obrovský. Tisíce lietadiel je na zemi a aerolínie sa postupne dostávajú do neriešiteľnej ekonomickej situácie. Aby si aerolínie udržali časové sloty (prílety a odlety do rôznych destinácií), tak prevádzkujú takmer prázdne linky. Toto je aj prípad spoločnosti Virgin Atlantic, ktorá aj naďalej lieta napriek skoro prázdnym lietadlám. Podľa AITA (Air International Transport Association) americká spoločnosť DELTA prichádza denne o viac ako 50 miliónov USD, JET BLUE o 10 miliónov a tak by sme mohli menovať ďalšie a ďalšie.

Vyššie spomínaná DELTA zamestnáva okolo 100 tisíc pracovníkov a tých treba platiť. Náklady na mzdy sa pohybujú v stovkách miliónov dolárov. 

Nemecká LUFTHANSA so svojimi 120 tisíc zamestnancami na tom nie je o nič lepšie. Túto situáciu sa zamestnávatelia snažia riešiť rôzne, či už dočasným znižovaním platov, rýchlejším odchodom niektorých zamestnancov do dôchodku, neplateným volnom - veriac, že situácia sa zmení a lietadlá budú čoskoro opäť vo vzduchu.

Ruský AEROFLOT očakáva obnovenie letov do zahraničia v lete, konkrétne termíny zatiaľ nie sú známe. V lietadlách budú zavedené prísne reštrikcie hlavne čo sa týka hygieny a celkového počtu pasažierov na palube. V polovici apríla AEROFLOT zastavil predaj leteniek na medzinárodných linkách. Prestala fungovať jeho "on-line" stránka na vyhľadávanie letov a to do konca augusta tohto roku.

Bohužiaľ sa potvrdilo jedno príslovie, ktoré hovorí : "ako sa miliardár môže stať milionárom - kúpi si leteckú spoločnosť...".