Odkiaľ sa vírus vzal, nikoho v Amerike nezaujíma

10.05.2020

Spoza veľkej mláky sa nám ozval Dušan S., ktorý od roku 1969 žije v USA, teraz v provinčnom meste v štáte New Yersy. Položili sme mu zopár otázok ohľadom pandémie koronavírusu, na ktoré nám ochotne odpovedal.

Štát New Yersey leží na severovýchode USA medzi štátom New York a štátom Pensylvánia. Má 8,8 mil. obyvateľov. Do 1. 5. 2020 bolo v štáte testovaných 229 693 obyvateľov ma koronavírus, z toho bolo 121 190 pozitívnych vzoriek a 7 538 ľudí zomrelo.

Otázka: Kedy bol zavedený núdzový režim v USA v súvislosti s koronakrízou?

V našom štáte zaviedol krízový režim guvernér Murphy 9. marca 2020, keď sa začali objavovať hromadne prípady nakazenia vírusom v našom štáte, ale hlavne v susednom New Yorku.

Otázka: Čína tento problém veľmi efektívne a rýchlo prekonala. Množia sa reči, a hovoril o tom aj Donald Trumph, že je to vírus kultivovaný vedcami vo Wu Chane. Čo si o tom myslia ľudia, je koronavírus prirodzený alebo umelý?

Či je vírus umelý alebo nie, to ľudí nevzrušuje. Objavia sa sem-tam o tom reči, ale ľudia majú iné problémy, hlavne ako sa nenakaziť a prežiť. Ľudí zaujíma, kedy bude vakcína, akými liekmi sa dá liečiť, či bude imunita. Zaujímajú nás praktické veci a nie teoretické tlachania politikov, ktorí sú možno dobrí v biznise, ale na hodinách biológie chýbali.

Otázka: Sú Američania disciplinovaní ľudia alebo nie veľmi? Dodržiavate všetky opatrenia alebo sa už nebojíte?

Viete, tu si myslím, že to záleží na úrovni vzdelania. Pozorujem, že ľudia s nízkou úrovňou vzdelania sú oveľa nedisciplinovanejší. No teraz už médiá nahnali toľko strachu, že guvernér Murphy denne má tlačové dvojhodinové brífingy, aby im vtĺkal do hlavy, že majú sedieť doma. U nás nie je karanténa, je to princíp samoizolácie. Môžeš chodiť, teda skôr jazdiť, do obchodu, lekárne, na poštu, do banky. Parky sú zavreté, takže prechádzať sa môžem po našom pozemku alebo po uliciach, kde spolu môžu ísť len príslušníci žijúci v spoločnej domácnosti.

Otázka: Preverujú napríklad dokumenty, s kým sa kto prechádza?

Nie. Amerika je demokratická krajina. Je to zložité kontrolovať, preto nás vyzývajú k vedomému konaniu. V princípe ľudia takto konajú. Keď je prázna ulica a niekto ide proti tebe, prejde na druhú stranu alebo ide po vozovke, aby dodržal bezpečný odstup. To isté sa deje v obchodoch, podľa nariadenia guvernéra môžu byť obchody zaplnené len do polocvice. Niektorí, ako ich nazývajú v miestnej tlači kozy, sa napriek tomu stretávajú. Napríklad pri koncerte na tráve alebo tenise. Toto je monitorované, prichádza polícia a nemilosrdne pokutuje.

Otázka: Vo Veľkej Británii takýchto ľudí nazývajú korona-idioti.

Áno, počul som. Je to smiešne, u nás sú to kozy, lebo v takejto chvíli sa grupujú do stáda. To je neprípustné. Veľmi zložité je to s mládežou, lebo sa cítia málo ohrození a je im veľmi otupno sedieť doma a nestretávať sa. Podľa štatistiky na COVID-19 v New Yersey zomrelo len 1 % ľudí do 30 rokov. Napríklad zomrel jeden 24-ročný záchranár a 30-ročný policajt. Je to smutné, ale väčšina obetí je v seniorskom veku.

Otázka: Objavli sa v tejto kritickej situácii určite nové biznisy a nové služby?

No, inštalatéra v tejto situácii budeš tažko volať a ostatné sú na tom takiež. Niektoré biznisy však prekvitajú. Zložité je s donáškovou službou, ktorá je preťažená a dodávka trvá aj dva týždne. Ja sám radšej chodím do obchodu. Napríklad Američania majú problém s varením doma. Je tu však jednoduchý produkt - párky. Zohreješ a konzumuješ. Môj sused - mäsiar ide na tri zmeny a nestačí vyrábať. Proesperujú aj supermarkety ako Walmart, kde môžeš kúpiť všetko.

Otázka: Aká je finančná pomoc štátu?

Štát a federána vláda prijali opatrenie, že americkí občania s príjmom menším ako 75 000 dolárov ročne, dostávajú mesačne 1 200 dolárov na dospelých a 500 na deti. Malí biznismeni dostávajú pôžičku s nízkym úrokom na mzdy svojich robotníkov, ktorú po skočení budú musieť splatiť s nízkym úrokom. V USA je všetko poistené, a tak v štáte 2 mesiace sa nemusia platiť splátky poistného.

Otázka: Ako je to so záverečnými skúškami a prijímacím pohovormi na univerzity? Hovorí sa o tom?

O tomto sa veľa diskutuje. Bolo zrušených strašne veľa testov v mestských školách. Záverečné skúšky na štátnych školách zrušené. S prijímačkami je zložitý porces, lebo je tam potrebné splniť veľa kritérií podľa zvláštneho predpisu. Môžu sa však robiť niekoľkokrát za rok. V tejto situácii však nikto nevie, čo a kedy bude.

Otázka: Pokiaľ nie je vakcína, v našich končinách sa ľudia pokúšajú liečiť prírodne zázvorom, cesnakom, citrónom či medom. Aké sú u vás "babské" prostriedky na zvýšenie imunity?

Môžem povedať, že zázvor a cesnak mali výpadok v mojom obchode, ale len na chvíľu. Preto si myslím, že aj u nás sa pridržiavajú teórie, že tieto prírodné produkty môžu pomôcť.

Otázka: Prezrďte mi nejaké finesy u vás, ktorými sa Američania snažia chrániť pred koronavírusom?

Nemáme. Všetci sú nastavení tak, že lieku proti COVID-19 niet, vakcína nie je a niektorí ľudia túto situáciu zvládajú veľmi ťažko.