Odputávací manéver Pchjong-jangu
"Minister obrany Japonska Taro Kono oznámil, že za prudkým zhoršením vzťahov KĽDR a Južnej Kórei stojí prianie Pchjong-jangu odpútať pozornosť Severokórejcov od vnútorných problémov štátu," napísali The Times s odvolaním sa na vládu Japonska. Podľa názoru Japonska je to spojené so zdravotným stavom lídra Severnej Kórei Kim Čong-una, katastrofálnou úrodou a zlou ekonomickou situáciou.
Ako sa pripomína v príspevku, verejné vystupovanie Kim Čong-una sa v apríli 2020 znížilo na minimum. Obmedzil vystúpenie na dôležitých akciách a na verejnosti sa objavil len raz, pri otváraní závodu na výrobu umelých hnojív. Preto niektoré médiá začali špekulovať, že je ťažko chorý, resp. niektoré priniesli "informáciu", že zomrel. Medzitým ochladli aj vzťahy medzi Kimom a D. Trumpom, ktorý podľa knihy J. Boltona Kima uplácal bohatými darmi, kým na KĽDR boli uvalené sankcie. Asi mu to nebolo nič platné.
Japonský politik si myslí, že Kim Čong-un obmedzil sociálne vzťahy, lebo sa bojí infekcie koronavírusom (pozn. presné štatistiky z KĽDR ohľadom COVID-19 nie sú k dispozícii).Taro Kono obrátil pozornosť na zostrenie vzťahov Severnej a Južnej Kórei zo strany KĽDR. Podľa jeho vyjadrenia tvrdé akcie na hranici sú dôsledkom toho, že KĽDR chce odvrátiť pozornosť od vnútorných problémov.
"Úroda v Severnej Kórei bola minulý rok zlá. Ekonomika sa zle vyvíja. Preto Kim Čong-un potrebuje obetného baránka, aby sa jeho ľudia mohli pozerať za hranice Severnej Kórei. Možno preto je v Južnej Kórei taký tvrdý," citoval The Times japonského ministra.
V pozadí zostrených vzťahov so Soulom prijal Pchjongjang rozhodnutie na uskutočnenie plánu vojenských operácií. Kim Čong-un o tom stručne informoval na rokovaní Ústredného vojenského výboru Kórejskej strany práce, ktoré sa uskutočnilo formou videokonferencie.
Kto je kto?
Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR), alebo tiež Severná Kórea, je štát, ktorý leží na severe Kórejského polostrova. Hlavným mestom je Pchjongjang. S Južnou Kóreou je oddelená na juhu hranicou, tzv. demilitarizovanou zónou (38. rovnobežka). Má okolo 25 mil. obyvateľov. Líder krajiny je Kim Čong-un, predseda Národnej komisie pre obranu. Vznikla rozdelením Kórei po 2. svetovej vojne v roku 1948. Lídrom sa stal Kim Ir-sen. Treba povedať, že Kórejský polostrov je už niekoľko desaťročí ohniskom napätia a že KĽDR vlastní jadrové zbrane.