Pália Číňania tajne státisíce mŕtvol po coronavíruse?

13.02.2020

Renomovaný slovenský internetový denník zverejnil 12.2.2020 nasledujúcu alarmujúcu a šokujúcu správu (skrátene):

"Čo to v Číne pália? Hrozivé satelitné snímky ukazujú alarmujúcu úroveň emisií oxidu siričitého

PEKING - Satelitné mapy Číny v posledných dňoch ukazujú alarmujúce hladiny SO2 v okolí čínskeho mesta Wu-chan, kde vypukla infekcia koronavírusom. Vysoké hladiny boli okrem toho aj v meste Čchung-čching, ktoré je tiež v karanténe. Vedci hovoria, že oxid siričitý vzniká pri spaľovaní tiel a zdravotníckych odpadov."

Správa ďalej pokračuje: "Istý užívateľ Twitteru, ktorý preskúmal satelitné mapy, si myslí, že na predmestiach oboch miest spaľujú mŕtve telá a vysoké hladiny oxidu siričitého nad ohniskom koronavírusu môžu byť znakom hromadných kremácií. Čína vyhlásila, že telá obetí koronavírusov by mali byť spopolnené naraz počas jednoduchého obradu, aby sa zabránilo veľkým verejným zhromaždeniam. Národná zdravotná komisia krajiny začiatkom tohto mesiaca uviedla, že telá by mali byť "spopolnené hneď". Okrem toho sa opakovane tvrdí, aj keď to nie je overené, že úradníci taja skutočný počet obetí, preto má dochádzať k masovým kremáciám. Vysoké hladiny oxidu siričitého nad Wu-chanom môžu zodpovedať veľkým počtom kremácií v meste."

Ako dôkaz pre správu mala poslúžiť: "Mapa z českej meteorologickej služby Windy.com ukazuje počas uplynulého víkendu hladinu oxidu siričitého vo Wu-chane: ohromujúcich 1 350 mikrogramov na meter kubický (µg/m3). Na porovnanie: Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) tvrdí, že dávka 500 µg/m3 by nemala byť prekročená dlhšie ako 10 minút. Kremácia tiel uvoľňuje podľa vedcov nielen SO2, ale aj ďalšie znečisťujúce látky vrátane oxidov dusíka."

Potiaľ teda správa slovenského internetového denníka, z ktorej musia ísť čitateľovi zimomriavky po chrbte. Tá Ćína! Zase sa vyfarbili! Klamú nám! Predstava, ako tam pália stovky či tisíce mŕtvol, nie je ani lákavá - tobôž nie vôbec povzbudivá.

Je pravdou, že denník zahodil trochu aj spiatočku, lebo ďalej uviedol:" Nie je však isté, či vysoké hladiny SO2 súvisia s koronavírusovou krízou. Wu-chan zostáva v uzamknutí s 11 miliónmi ľudí v karanténe, čo znamená, že správy z mesta je ťažké overiť."

Je obecne známe, že SO2 vzniká aj pri spaľovaní fosílnych palív najmä hnedého uhlia. Svetová zdravotnícka organizácia tvrdí, že vysoká alebo dlhodobá expozícia oxidu siričitému môže spôsobiť "vážne zdravotné riziká". Plyn môže hrať úlohu pri zdravotných problémoch, ako je astma, zápal pľúc a znížená funkcia pľúc.

Skúsili sme si informáciu overiť, no ukázalo sa, že hodnoty SO2 v oblasti Wu-chanu sú síce trochu vyššie než býva v európskych krajinách, ale obdobne to vyzerá, ak sa pozriete aj v oblasti veľkých miest ako Šanghaj či Honkong.

Napriek tomu nám uvedené číslo - 1 350 ug/m3 SO2 - nedalo pokoj a požiadali sme odborníka - bývalého chemického náčelníka ČSĽA mjr.dr. Petra M. o prepočet, o aké množstvá spálených mŕtvol by sa muselo jednať, ak by správa bola pravdivá.

Výsledok nás na jednej strane šokoval ale na druhej strane aj ukľudnil. Správa musí byť z kategórie "Fake news", ktorej známy internetový denník naletel a bez previerky ju rozšíril...

Prepočet nášho prizvaného odborníka ukázal, že ak by takáto koncentrácia SO2 - 1350 ug/m3 - bola naozaj v dôsledku spaľovania mŕtvol, tak by Číňania museli v oblasti Wu-chanu spáliť v rámci jednej hodiny od 154 285 až do astronomického počtu 771 429 číňanov - podľa rozptylových poveternostných podmienok!

Vieme, že Číňania dokážu mnohé aj nemožné veci, no predstava, že skremujú také množstvo mŕtvych spoluobčanov za jednu hodinu, je okrem fantastičnej desivosti prinajmenšom z ríše bláznivých hororov! Proste holý nezmysel, hlúposť...

Odborník nám vysvetlil, že vychádzal z jednoduchých základných údajov - dosiahnutej koncentrácie SO2, z faktu že jeden dospelý človek má v sebe 175 gr síry a jeho dokonalým skremovaním (to trvá aj v našich podmienkach nie menej ako za 1,5 hodiny) by vzniklo maximálne 350 gr SO2, pričom do výpočtu zobral plochu mesta cca 400 km2. Každý, trochu počtársky zdatný, kto sa chce pohrať, si to môže vlastne spočítať aj sám.

A z čoho je teda taká koncentrácia SO2 akú sme zistili my z aplikácie Windy.com? V Číne je jednoducho zima, tepelné elektrárne idú na plné obrátky a v Číne sú temer všetky výhradne na hnedé a čierne uhlie. Samotný Wu-chan má povesť najznečistenejšieho mesta v Číne. Pritom aj náš čínsky spravodajca Martin F. nám na margo toho povedal, že "on sám v Šanghaji v zime vidí slnko tak 2 krát za štvrťrok..."