Páni umelci píšu vláde - štát im vraj má v kríze prednostne pomáhať! Nemajú z čoho žiť!

19.03.2020

V minulých dňoch nás zarazila jedna správa. Umelci v zastúpení SFTA (Slovenská filmová a televízna akadémia) adresovali premiérovi SR otvorený list, v ktorom žiadajú štát o finančnú pomoc. Trošku nás to zarazilo, vediac ako 30 rokov žiadajú slobodu a menej a menej zasahovania štátu do ich tvorby. Čítajte TU!

Uvedený list je podpísaný aj umelcami, ktorí nie tak dávno stáli ako formálni lídri na námestiach, kde sa kričalo niečo o base pre štátnu mafiu a posielali ju po voľbách preč. Pokiaľ podnapití na svojich luxusných autách nenarážali do obrubníkov...

A dnes vládu Smeru (a áno, aj tú budúcu Matovičovu), prosia o pomoc. Ako  prví! Coronavírus je tu 2 týždne a oni sú už prví! Pretlačili sa pred dôchodcov, osamelých, matky s malými deťmi...

Nevidíme síce do peňaženky našich celebrít, ale mnohých by zaujímalo, ako môže byť päť dní po vyhlásení opatrení ohrozená ekonomická existencia domácnosti Petra Bebjaka, Milana Lasicu či Zuzany Fialovej, ktorá obýva avantgardnú luxusnú vilu. A pán Lasica si nepochybne už užíva aj svoj zaslúžený dôchodok. A potrebuje k tomu ešte pomoc štátu?

Tak sa pozrime bližšie na tento akože problém. Vážení umelci, vy sami sa vyhlasujete za elitu národa. Tak od vás očakávame elitné kroky v prospech štátu ktorý je v ťažkej kríze. Prosíme vás, zoberte si príklad od vašich bohýň Múz. Bolo ich deväť a mali rozdelené jednotlivé umenia.

Ale okrem umenia sa vyznačovali jednou dôležitou vlastnosťou, boli láskavé a milé k ľudom. A to teraz od vás potrebuje dámy a páni umelci. Pandémia sa dotýka tisícok a o chvíľu možno miliónov ľudí. Teraz ukážte čo pre vás znamenajú pojmy,ľudskosť, charita, sebaobetovanie, rovnosť, láska, sloboda.

Dámy a páni herci, radi vás uvítame v dobrovoľníckych zboroch, humanitárnych organizáciach. Bude tam potrebná každá ruka. Pomôžte ľuďom. Stačí ak im podáte pohár vody, poviete pár láskavých slov, môžete im čítať alebo prednášať umelecké diela. Však to je váš život - interakcia s ľuďmi. Isto aj vy viete, že optimistická nálada je veľmi dôležitá súčasť terapie akejkoľvek choroby. Nechceme od vás medicínske zázraky, chceme od vás ľudskosť a sebaobetovanie.

Páni produkční, kameramani osvetľovači, technici stavieb rekvizitári a ostatní. Nadišiel váš čas. Rozbehnite sa po Slovensku, ktoré dôkladne poznáte. Pomáhajte v nemocniciach. Pomôžte vyčerpaným lekárom a sestričkám. Veď ste to stokrát už realizovali - napríklad aj V ordinácii v ružovej záhrade... Pomáhajte seniorom, určite nebude pre vás ťažké urobiť nákupy ľuďom, ktorí sú najviac ohrození pandémiou. Pomôžte im v čase, keď je pre nich jediná záchrana nevychádzať z domu.

Taktiež očakávame, že vypočujete výzvu obchodných reťazcov a pekární. Pomôžte s expedíciou, vykladaním a dokladaním tovaru potrebného na prežitie nás všetkých. Nehanbite sa za takúto prácu. Spomeňte si na vetu z českej klasiky: " Aj skladník si môže prečítať Vergília v origináli".

Popri práci, dámy a pani umelci, môžete vzdelávať ľudí okolo seba a naozaj šíriť kultúru naprieč Slovenskom. Máte ideálnu šancu. Dámy umelkyňe, Múzy boli charakterizované aj zručnosťou, tak skúste ich napodobniť - napríklad šitím rúšok. Myslíme, že to nebude pre vás ťažké.

Taktiež nás zaujíma otázka dámy a páni umelci, kde sa podeli vaše finančné rezervy. Pýtame sa preto, lebo sa veľmi radi ukazujete v rôznych "smotánkach" a bulvár často píše o vašich desaťtisícových honorároch z TV alebo zo súkromných večierkov.

A čo ostatné rodiny živnostníkov Slovenska, ako napríklad elektrikári, kúrenári, vodoinštalatéri, kamionisti  a mnohí iní. Od koho majú žiadať finančnú podporu? Na tých ste nemysleli páni umelci? Prečo? Oni nemajú rodiny, deti?

Takže dali sme vám jasnú ponuku dámy a páni umelci. My tak ako aj ostatní občania milujeme skutočné umenie a vždy sme vám boli vďační, ak ste nám ho kvalitne interpretovali. Chceme tých z Vás , ktorí to robia aj ďalej milovať. 

To, že ste teraz všetkých odtisli a prihrnuli sa ku dieži plnej štátnych peňazí, pripisujeme len vášmu okamžitému stresu, veríme, že sa spamätáte! Veríme že nás nesklamete, že ukážete národu, že ste ľudskí, empatickí, rozvážni, láskaví, slušní jednoducho elita národa. Alebo to všetko iba hráte a všetko vaše vystupovanie je klam?

Tak potom vám ponúkame iné riešenie. Hláste sa na úrade práce alebo na dávky v nezamestnanosti ako každý iný živnostník na Slovensku.