Pápež František odmietol „prijať“ Pompea
V rámci nadchádzajúcej návštevy Vatikánu sa americký minister zahraničia Mike Pompeo stretne s mnohými vysokými predstaviteľmi Svätej stolice - nie však s pápežom; podľa medializovaných informácií pápež "odmietol" rokovať s Pompeom, píše The Independent. Dôvodom odmietnutia môže byť podľa denníka kritika šéfa ministerstva zahraničia voči Vatikánu v súvislosti s jeho plánmi na predĺženie platnosti dohody s Čínskou ľudovou republikou, ktorá dáva pápežovi významnú rolu pri menovaní biskupov na území Číny.
Ako je uvedené v príspevku tohto denníka, Pompeo plánuje tento týždeň doraziť do Vatikánu, aby osobne protestoval proti blížiacemu sa obnoveniu dvojročnej dohody medzi rímsko-katolíckou cirkvou a Pekingom. Podľa šéfa rezortu zahraničia USA takýto krok "poškodí morálnu autoritu" cirkvi. Pompeo sa má stretnúť s vatikánskym štátnym tajomníkom P. Parolinom a ministrom pre zahraničné vzťahy arcibiskupom P. Gallagherom, ale pápež František, s ktorým sa Pompeo stretol už vlani v októbri, nebude s americkým ministrom zahraničných vecí rokovať, píše denník.
Podľa medializovaných informácií sám pápež František vysvetlil svoje odmietnutie stretnutia s Pompeom tým, že sa v USA veľmi skoro začnú prezidentské voľby. Ako však korešpondent The Independent zdôrazňuje, pri takomto rozhodnutí mohli hrať úlohu kritické vyhlásenia Trumpovej administratívy v súvislosti s dohodou medzi Čínou a Svätou stolicou. Aj keď nie sú k dispozícii podrobné informácie o obsahu dohody, podľa The Independent vďaka nej mohol Vatikán ovplyvniť proces menovania katolíckych kňazov v Číne. Dohodu podpísali obe strany prvýkrát pred dvoma rokmi a za ten čas sa podarilo po konzultáciách s Vatikánom schváliť dvoch kandidátov na posty katolíckych biskupov.
Pompeo sa už predtým vyslovil proti opätovnému obnoveniu dohody, pretože USA naďalej obviňujú čínske úrady z prenasledovania občanov kvôli ich náboženskému cíteniu. "Situácia v oblasti ľudských práv v Číne sa dramaticky zhoršila pod autoritárskou vládou Si Ťin-pchinga, čo sa dotklo najmä veriacich," píše šéf rezortu zahraničia v článku zverejnenom tento mesiac v časopise First Things. Diplomat predovšetkým poznamenal, že sú "spoľahlivé informácie" o "nútenej sterilizácii a potratoch medzi moslimkami v Ujgurskej autonómnej oblasti Xin jiang", ako aj o "prenasledovaní katolíckych kňazov a laikov," cituje The Independent.
Ako novinár zdôrazňuje, pápež František má len "pozoruhodne" málo správ o porušovaní ľudských práv v Pekingu, vrátane "uväznenia najmenej milióna Ujgurov a ďalších moslimov v zajateckých táboroch, v ktorých podľa medializovaných informácií čelia ľudia hladu, mučeniu, vraždám, sexuálnemu násiliu a pod."
"Svätá stolica má jedinečnú schopnosť - a z toho vyplývajúcu povinnosť - upriamiť pozornosť medzinárodného spoločenstva na porušovanie ľudských práv, najmä ak sa ich dopúšťajú totalitné režimy, ako je Čína," napísal tiež Pompeo. "Na 20. storočia sa moc cirkvi, ako dôkaz morálky, stala zdrojom inšpirácie pre tých, ktorí oslobodili strednú a východnú Európu od komunizmu a spochybnili despotické a autoritatívne režimy v Latinskej Amerike a východnej Ázii. Katolícka cirkev musí teraz prednášať svetu svoje lekcie v oblasti náboženskej slobody a solidarity rezolútne a vytrvalo a odolávať neúnavným pokusom Čínskej komunistickej strany podriadiť všetky náboženské skupiny vôli strany a jej totalitného programu." Neskôr americký minister Pompeo tiež uviedol na Twitteri, že obnovením dohody s Čínou, rímsko-katolícka cirkev "ohrozuje svoju morálnu autoritu."
Ako je uvedené v príspevku The Independent, bude Pompeova cesta do Vatikánu súčasťou jeho turné po Európe, počas ktorej minister plánuje návštevu Grécka, Talianska a Chorvátska, aby podporoval "diplomatické vzťahy a náboženskú slobodu".
V poslednej dobe USA naliehajú na svojich "spojencov" v Európe, aby pretrhali väzby vo všetkom, čo je čínske a ruské. Namiesto diplomatických jednaní, šéf diplomatov USA robí nátlak, produkuje sankcie, ak poslušná Európa nesklapne opätky. Nepochodil v Českej republike, kde loboval za americkú firmu pri výstavbe nového bloku jadrovej elektrárne, čiastočne sa mu darí brzdiť severnú vetvu plynovodu Rusko - SRN. Toto je jeho podpora diplomatických vzťahov.
Pápež František dal USA najavo, že on je hlava katolíckej cirkvi, že nepotrebuje amerického konzultanta na náboženskú slobodu, pretože katolícka cirkev má vybudované svoje štruktúry na celom svete. Nepodľahol nátlaku Pompea, aby popretrhával dobré vzťahy s vládou Číny a tým aj duchovenstvom a veriacim na jej území. Záujmy cirkvi a veriacich sú mu sväté a nepodriadi ich nejakým záujmom M. Pompea a jeho nadriadeného D. Trumpa. Z toho plynie poučenie aj pre EÚ a predstaviteľov jednotlivých členských štátov...