Paradoxy boja proti korupcii – „úplatok skrytý v zadku“

18.10.2020

Počas policajnej operácie namierenej proti osobám, ktoré sú podozrivé zo sprenevery finančných prostriedkov určených na boj proti koronavírusu, bol medzi zaťatými polovičkami zadku jedného z spolupracovníkov Jaira Bolsonara, brazílskeho prezidenta, Chica Rodrigueza zistený zväzok bankoviek. Podľa denníka The Guardian začali Brazílčania rozširovať túto správu prostredníctvom hashtagu "Úplatok v zadku". Mnoho z nich verí, že tento nález sa zapíše "do dejín" kriminalistiky.

Pokusy Jaira Bolsonara pasovať sa do roly veliteľa križiackej výpravy proti korupcii, dostali ďalšiu trhlinu. Podľa denníka The Guardian našla miestna polícia medzi zaťatými polovičkami zadku jedného z jeho priaznivcov zväzok bankoviek. Chica Rodrígueza, zástupcu vodcu zastupujúceho prezidentskú správu v Senáte, zadržala polícia s balíkom bankoviek pri prehliadke jeho domu. Táto policajná razia bola súčasťou operácie zameranej na ľudí podozrivých zo zneužitia finančných prostriedkov určených na boj proti koronavírusu. Noviny Estado de São Paulo, s odvolaním sa na dva zdroje, uviedli, že Rodriguez, senátor za štát Roraima, skryl vo svojich spodkoch 30 000 brazílskych realov.

"Aby sme pochopili, ako absurdná sa táto situácia ukázala, je treba mať na pamäti, že niektoré z objavených bankoviek boli zafarbené hnedou farbou na prírodnej báze," uviedol konzervatívny časopis Revista Crusoé, ktorý príbeh priniesol ako prvý.

Brazílčania začali šíriť správy pomocou hashtagu #PropinaNaBunda ("Úplatok v zadku"). Mnoho z nich verí, že sa tento nález zapíše do dejín kriminalistiky.

Rodriguez nevysvetlil situáciu s obsahom svojej spodnej bielizne, poprel však akékoľvek protiprávne konanie z jeho strany a naznačil, že jeho oponenti sa snažia takýmto spôsobom, ako on bankovky, pošpiniť jeho meno.

Ako tento príspevok pripomína, prezident Jair Bolsonaro vyhral voľby v roku 2018 vďaka svojmu sľubu o odstránení korupcie, hlavne medzi politikmi. Z tohto titulu sa nedávno uskutočnila rozsiahla akcia, ktorú mnohí považujú za najväčšie protikorupčné vyšetrovanie v Brazílii.

"Neverím v existenciu korupcie v mojej vláde," vyhlásil Bolsonaro a vyhrážal sa, že každému nepoctivému politikovi "skočí do krku". Zrejme si na toto vyhlásenie spomenul pri zatýkaní Rodriguez a pod touto ťarchou znehodnotil v svojich spodkoch niektoré bankovky prírodným farbivom nevábnej vône.