“Pavka Morozov” v USA - udala vlastnú matku!

19.01.2021

​USA sa dňa 6.1.2021 šokovane pozerali, čo sa deje v Kapitole - svätyni americkej demokracie. Ľudia obsadili najdôležitejšiu budovu USA. Toto sa udialo prvýkrát od r. 1812 (britsko-americká vojna). 

Rok 2021 vojde do dejín ako rok, kedy nad Kapitolom viala konfederačná vlajka a v kresle najvyššieho predstaviteľa Demokratickej strany Nancy Pelosi sedel jeden z "vnútorných teroristov". Reakciou na tento útok je postupné zatváranie účastníkov protestu. FBI vyzýva občanov na poskytovanie informácií o ďalších, zatiaľ neidentifikovaných rebeloch.

​Po týchto výzvach 18-ročná teenagerka Helena Dukez Worcestru - Massachusetts spoznala na videu v dave u Kapitolu svoju mamu Theresu, strýka R. Lorenza a tetu A. Lorenz. "Ahoj mami, pamätáš si, ako si mi povedala, že by som nemala ísť na protest BLM (Black Lives Matter), pretože by tam mohlo dôjsť k násiliu.....? To si Ty?" Mama ju vyhodila za jej názory na BLM protesty z domu a rodina sa jej zriekla. 

Toto video zdieľala na sociálnych sieťach a poslala ho aj FBI. Reakciou bolo 79 tisíc odpovedí a 410 tisíc lajkov. Mnohí jej tlieskali za to, že sa zachovala ako patriotka. 

Svoj čin vysvetlila tým, že sa jej nepáči konanie jej rodiny a je presvedčená o potrebe ich potrestania. "Musia niesť zodpovednosť za svoje činy a za to, čo urobili". 

Jej mamu Theresu, ktorá pracovala v nemocnici vo Worcestri vyhodili zo zamestnania. Zatiaľ nebola obvinená, ale podľa prokurátorky M. Healey "každý, kto sa zúčastnil útoku na Kapitol, bude čeliť následkom".

​Tento príbeh pripomína osud Pavla Morozova, z ktorého sovietska propaganda vytvorila hrdinu a mučeníka. 

Čo vlastne vykonal tento vtedy 13-ročný chlapec? Udal svojho otca úradom, že je kulak lebo v pivnici schovával pred uradmi vrece obilia pre jeho 8 člennú rodinu... 

Na základe tohto udania bol jeho otec poslaný do sibírskeho gulagu a Pavla Morozova potom dedinčania brutálne zavraždili. 

Pavol bol totiz stúpencom sovietskej kolektivizácie a pred súdmi svedčil proti vlastnému otcovi, kde ho obvinil z falšovania dokumentov a podpory kulakov v dedine. Udal aj svojich susedov, že skrývajú obilie. Príbeh sa odohral v roku 1932 v Sovietskom zväze.

Oba príbehy sa odohrali s odstupom cca 90 rokov, pohnútky a dôvody sú určite rôzne, no jedno malú spoločné - nie je to normálne.