Pentagon systematicky klame o civilných obetiach jeho útokov

19.12.2021

Pentagon nezapočítaval všetkých civilistov zabitých pri leteckých útokoch v Sýrii, Iraku a Afganistane, uvádzajú novinári New York Times s odkazom na viac ako tisíc dokumentov amerického ministerstva obrany, ktoré preštudovali. "Nie je možné určiť celkový počet obetí (medzi civilným obyvateľstvom - pozn. red.), ale jedna vec je istá: je oveľa vyššia, než priznal Pentagon," píšu noviny.

Reportéri, ako uvádza NYT, analyzovali odhady strát, navštívili viac ako sto miest spojených s útokmi a hovorili s preživšími občanmi a bývalými aj súčasnými americkými úradníkmi.

Podľa vojenských štatistík bolo v dôsledku leteckých útokov proti teroristickej skupine Islamský štát v Iraku a Sýrii zabitých 1417 civilistov. Ďalších 188 sa stalo od roku 2018 obeťami amerických leteckých operácií v Afganistane. Avšak analýza dokumentov, ktorú novinári vykonali, ukázala, že "neboli započítané stovky mŕtvych," uvádza sa v článku.

Publikácia poukazuje najmä na nedostatky vo vyšetrovaní útokov. Napríklad iba u 12 % všetkých leteckých úderov, počas ktorých mohli zomrieť civilisti, bolo odporúčané vykonať úplné vyšetrovanie. V mnohých prípadoch za previerky zodpovedalo velenie povoľujúce operáciu a samotné vyšetrovanie bolo "založené na falošných alebo neúplných dôkazoch".

Okrem toho boli správy o civilných obetiach systematicky "odmietané", pretože na videozáberoch neboli žiadne telá, hoci zábery boli často príliš krátke, než aby sa podľa nich dalo súdiť.

Novinári zdôrazňujú, že iba v "necelých desiatich" prípadoch došlo k ďalším výplatám odškodnenia z americkej strany.

V novembri New York Times uviedol, že americká armáda o náletoch v Sýrii v marci 2019, počas ktorých zahynuli desiatky civilistov, mlčala a nekonalo sa žiadne dôkladné vyšetrovanie tejto udalosti. Novinári upozorňujú, že útok na Baguz mal za následok jeden z najväčších počtov civilných obetí za celé obdobie bojov proti IS, ale Pentagon to nikdy oficiálne nepriznal.