Plávajúce jadrové elektrárne v Arktíde
Podľa ZDF Rusko investuje veľa peňazí do rozvoja infraštruktúry v Arktíde. Moskva bojuje o prvenstvo v regióne a pripravuje tam novú obchodnú cestu. Túto kampaň za rozvoj Ďalekého severu je potrebné zásobiť energiou a robí to plávajúce "mini-mesto" - jadrová elektráreň "Akademik Lomonosov". Kremeľ navyše plánuje postaviť ďalšie štyri takéto zariadenia.
Novinári zo ZDF opísali svoju cestu na koniec sveta. Z Moskvy do Peveku. 12 hodín letu. Časový rozdiel je 9 hodín.
CH. ZEMM: Cesta sa začína. V lietadle typu Antonov, ktoré má 14 rokov, letíme nad Čukotkou. V zime je -40°. Pevek je najsevernejšie mesto v Rusku. Na pobreží Východosibírskeho mora sa nachádza "Akademik Lomonosov" - nemožno si ho nevšimnúť. Ide o prvú plávajúcu jadrovú elektráreň na svete. Jeho dĺžka je 144 metrov, šírka 30 metrov. Dotiahli ju sem z Murmanska. Od minulého roka poskytuje regiónu teplo a elektrinu.
V. ELAGIN, hlavný inžinier: Sme prví. A sme na túto jadrovú elektráreň hrdí. Hlavnou výhodou je mobilita. Túto stanicu je možné postaviť niekde vo vzdialenej lodenici a potom v prípade potreby odtiahnuť po námorných trasách.
Ideme hore - dole po nespočetných pasážach a schodiskách. Pracovníci nám hovoria, že za deň môžete taktoprejsť niekoľko kilometrov. Jadrová elektráreň je ako malé mesto. K dispozícii je posilňovňa, wellness a bazén. Pracuje tu viac ako 200 ľudí. Jadrová elektráreň získava energiu z dvoch mini reaktorov, ktoré sa používajú aj na ľadoborcoch. Napájajú turbíny a generátory. Je teda možné poskytnúť energiu až 100 000 ľuďom. Ekológovia sú voči projektu kritickí. Jadrovú elektráreň nazývajú "plávajúci Černobyľ ".
V. ČUPROV, ruská pobočka Greenpeace: "Hlavnou hrozbou pre túto štruktúru je, že samotná loď nemôže plávať. To znamená, že nemá motor. A loď môže byť rozdrvená ľadovými kryhami".
"Akademik Lomonosov" je prestížny projekt, ktorý demonštruje možnosti ruských dodávok energie. A Pevek je strategicky dôležité miesto. Hovoríme to v súvislosti s bojomo ruskú nadvládu v Arktíde. Na Čukotke žije málo ľudí, ale je tu veľa nerastného bohatstva.
Ideme do zlatej bane. Štyri hodiny cesty autom. Ľadový hladký povrch. Elektrinu prijíma aj z plávajúcej jadrovej elektrárne. Vlani sa len na tomto mieste vyťažili štyri tony zlata.
OL. SELEZNEV, vedúci zlatej bane Majskoje: "Arktída je zle preskúmaná. Ide predovšetkým o minerály. Všetci o ne majú veľký záujem".
Preto je námorná trasa cez Arktídu pre Rusko veľmi dôležitá. Miliardy sa investujú do starnúcej infraštruktúry, ako aj do energie a dopravy. Aby prístav Severného mora získal štatút svetovej obchodnej cesty, kapacita prístavu sa zvýši 3 - 4-krát.
M. ŽURBIN, zástupca vedúceho správy Pevek: "Rosatomstavia nové veľké ľadoborce, ktoré poskytnú schopnosť navigácie v našich arktických vodách. Pre svetové hospodárstvo je námorná trasa cez Arktídu prospešná, pretože tam nie sú žiadni piráti".
Jadrová elektráreň pri meste Pevek energeticky živí ruskú arktickú prieskumnú kampaň. Okrem toho sa plánuje výstavba ďalších štyroch mobilných jadrových elektrární.