Plyn nad zlato

30.09.2021

Cena zemného plynu prekročila hranicu 1000 USD za 1000 m3. To je historické maximum. Ešte v auguste tohto roku boli ceny za 1000 m3 600 USD. Ceny rastú od začiatku roka a už sa zvýšili štvornásobne - začiatkom roka boli ceny na úrovni 250 USD. Čo je za takýmto výrazným rastom cien plynu?

​Dôvodov je viacero a ak sa vzájomne prepoja, vzniká synergický efekt s takýmito následkami:

1. Minuloročná zima bola veľmi tuhá, obyvateľstvo kúrilo až do konca mája, čo malo dopad na spotrebu, ktorá bola podstatne vyššia ako po minulé roky. Podľa meteorológov bol apríl a máj tohto roku najchladnejší za posledných 30 - 40 rokov. Európa chce nahradiť časť výroby elektrickej energie tzv. "zelenými technológiami". Jednou z nich sú aj veterné elektrárne, ktoré mali tohto roku "smolu", pretože bolo podstatne menej veterných dní a tak sa aj vyrobilo podstatne menej "zelenej energie". Ani leto nebolo veľmi priaznivé, bolo extrémnehorúco a tak namiesto kúrení bežali naplno klimatizačné jednotky, čo zvýšilo dopyt po elektrickej energii. 

2. Európa nestačila naplniť podzemné zásobníky - plynojemy. Podľa riaditeľa Agentúry FITCH Dmitrija Marticenka (riaditeľ skupiny prírodných zdrojov a surovinových tovarov) je hlavnou príčinou vysokých cien plynu nenaplnenie európskych plynojemov. Slovenské zásobníky sú podľa hovorkyne slovenskej spoločnosti Nafta M. Štecovej naplnené na 75 %. Európske zásobníky sú na tom ešte horšie, tie sú naplnené na 72 %, čo je za posledných 10 rokov najnižšia úroveň. Členka vedenia spoločnosti GASPROM E. Burmistrovová oznámila, že európske štáty neboli schopné dozásobiť objemy plynu v podzemných zásobníkoch a taktiež odmietla verziu, že GASPROM umelo navyšuje ceny za pomoci limitujúcich dodávok cez Ukrajinu. Je pravdou, že Rusi odmietli dodávať nadplánované dodávky cez ukrajinský plynovod, kedy požiadavka Ukrajincov bola na úrovni 15 mld. m3 plynu a GASPROM dodal len 0,65 mld. m3, t.j. 4,3 % požadovaného objemu.

3. Severný prúd 2 - šéf GASPROMu Miller oznámil, že plynovod začne dodávať plyn do Európy ešte tento rok. Spoločnosť Severný prúd 2 oznámila ukončenie prác na plynovode a prebiehajú práce súvisiace s povolením na prevádzku. Plynovod vedie cez morské teritóriá Ruska, Nemecka, Fínska, Švédska a Dánska. Podmorská trasa je dlhá 1,2 tisíc km. Plynovod bol dlho pod sankciami zo strany USA a až na vzrastajúci odpor Európy Američania upustili od sankcií a umožnili tak jeho rýchlejšie dokončenie.

4. Ceny za plyn sa buď dohodnú individuálne na dlhšieobdobie, alebo sa generujú na burzách. Dlhodobé kontrakty sú určite pre odberateľa aj dodávateľa výhodnejšie, lebo zabezpečujú stabilitu. Pravda je taká, že väčšina európskych odberateľov v poslednom období odmietla s GASPROMom dlhodobé kontrakt a chceli fungovať na trhových cenách. Túto politiku im odporučila Európska komisia. Niekedy je to výhodnejšie - bohužiaľ v tomto období sa ukázala táto politika ako nevýhodná. Nedostatok plynu na európskom trhu zapríčinil jeho enormnú cenu kótovanú na burzách.


Dobrým príkladom môže byť Maďarsko, ktoré sa odporučením EK neriadi a s ruskou stranou si dohodlo individuálne dlhodobé kontrakty plynu. Kontrakt je dohodnutý na 10 + 5 rokov, pričom Budapešť bude mať možnosť počas posledných 5-tich rokov upravovať objemy dodávok. Hodnota kontraktu je 17 mld. eur. Ročne budú Rusi Maďarsku dodávať 4,5 mld. m3 plynu cez srbsko-maďarský plynovod. Podľa maďarského ministra zahraničných vecí Szijjártóa je cena plynu v tejto dohode lepšia, než akú mali Maďari v zmluve z roku 1995. 

Je len otázkou času, kedy aj ostatné krajiny EÚ zvolia podobný prístup a budú si riešiť dodávky plynu dlhodobými kontraktmi. Ukrajina má a bude mať v blízkej budúcnosti problém - objemy tranzitu cez ich územie sa bude postupne znižovať, čo bude mať negatívny vplyv na ich príjmy. Prezident Ukrajiny Zelenskij sa už veľmi kriticky vyjadril na adresu Maďarov.

5. Kto na tom profituje?

Na plyne momentálne zarába ruský GASPROM a nórsky EQUINOR. Títo dodávajú cca 60 % plynu do Európy. Akcie GASPROMu v utorok vzrástli na 360 rubľov/akcia, čo je prvý krát od roku 2008. Podľa GASPROMu na spotový trh pripadá cca 25 % dodávok do Európy. Mimo iné ceny plynu ovplyvňujú aj emisné povolenky súvisiace so záväzkami krajin vo vzťahu k životnému prostrediu. Tiež sa očakávalo, že skvapalnený plyn bude konkurenciou pre "klasický" zemný plyn, ale jeho ťažba je drahá a Európa zatiaľ nemá vybudovanú adekvátnu infraštruktúru. Súčasne dodávatelia kvapalného plynu uprednostňujú ázijské trhy, kde je cena plynu ešte vyššia ako v Európe. Ide predovšetkým o amerických a katarských plynárov.

Vyššie ceny plynu zaplatia nakoniec občania. Podľa predikcie energetikov je možné očakávať 15 - 18 %-né zdražovanie, čo pre priemernú slovenskú domácnosť, ktorá plynom ohrieva vodu a kúri predstavuje zvýšený náklad 80 - 120 eur ročne. Cena plynu ovplyvňuje všetky segmenty hospodárstva a jej rast bude mať dopad na výrobky a služby celkovo. Paradoxne vyššie ceny zo sebou prinášajú vyššie rozpočtové príjmy. Dalo by sa povedať, že tam, kde občan stráca, štát zarába.

6. Kritika Ruska.

Európski politici a médiá kritizujú Rusko za ovplyvňovanie cien nižšími dodávkami. Túto kritiku odmietol hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov následne aj Nemci potvrdili plnenie kontrahovaných dodávok na európsky trh. Je zrejmá snaha Moskvy urýchliť schvaľovací proces prevádzky Severného prúdu 2, ktorý by mohol už koncom roka zvýšiť dodávky plynu a tak aspoň čiastočne uspokojiť zvýšené európske potreby.

V krátkej dobe asi nemôžeme rátať, že ceny energií klesnú, Treba sa "modliť", aby nadchádzajúca zima bola teplejšia ako tá predošlá a tak bude potrebné menej plynu, čo znamená menší dopyt a tým pádom aj nižšie ceny.