Po Ficovi nebudú v Danubia tree hostiť hokejistov sveta...

12.02.2021

O usporiadaní 85. ročníka Majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji (MS ĽH) v Bielorusku a Lotyšsku v roku 2021 bolo rozhodnuté na základe hlasovania kongresu Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) 19. mája 2017 v Kolíne nad Rýnom (55 hlasov). Ďalším kandidátom bolo Fínsko (52 hlasov). Problém nastal, keď v prezidentských voľbách v roku 2020 Západ neuznal výsledky, S. Tichanovskú s približne 20 % hlasov vyhlásil v podstate za prezidentku a v Bielorusku nastali typické prejavy farebnej revolúcie. Masy ľudí sú permanentne každý víkend v uliciach Minska a ďalších miest, zatýka sa a aj Bielorusko zachvátila moderná vlna ekonomických a iných sankcií.

Za tejto situácie a pod tlakom sponzorov sa na vlastné oči išiel presvedčiť, ako to v Bielorusku vyzerá a aká je vlastne bezpečnostná a epidemiologická situácia, sám prezident IIHF René Fasel. Prijal ho prezident - baťka A. Lukašenko, uistil ho, že pätnásťtisícová Minsk Arena je pripravená, možno aj vodky popili a srdečne sa rozlúčili. Nakoniec R. Fasel situáciu nezachránil, neustal politický tlak a rada IIHF Bielorusko, ako usporiadateľskú krajinu MS ĽH, zrušila. Za tento počin IIHF úprimne pochválila aj S. Tichanovská. Do úvahy náhradníka prichádzali varianty: 1) celé MS ĽH v Lotyšsku, 2) Lotyšsko, Dánsko, 3) Lotyšsko, Slovensko.

Nakoniec je rozhodnuté. MS ĽH 2021 usporiada Lotyšsko. A teda naši pohostinní fanúšikovia nebudú môcť skandovať: "My sme tu doma!"

Na ilustráciu uvádzame, že Bielorusko bolo usporiadateľom MS ĽH v roku 2014 v Minsku. K dispozícii boli dve arény v hlavnom meste Minsk Arena (kapacita 15 000) a ČižovkaArena (9 600). Medzi pravidelných návštevníkov MS ĽH patrí Ing. Juraj M., ktorý nám k svojej skúsenosti s Minskom povedal: "Veľmi dobre zorganizované majstrovstvá, 2 moderné štadióny, krásne a pohostinné mesto, príjemní ľudia. Oslovovali nás občas ľudia, ktorí chceli debatovať o politike. Keďže sme prišli na hokej, nemali sme na tom záujem, zároveň sme boli upozornení, že ich kroky môže sledovať tunajšia štátna bezpečnosť."

Lotyšsko organizovalo MS ĽH naposledy v roku 2006 v Rige. Hralo sa v 2 arénach - Arena Riga (kapacita 10 300) a Skonto Arena (6 500).

Dánsko hostilo šampionát v roku 2018 v Royal Arene(kapacita 12 550) v Kodani a v Jyske Bank Boxen Arene(11 955 divákov) v meste Herning.

Slovensko organizovalo MS ĽH v roku 2011 a 2019. Konali sa v Orange aréne v Bratislave (kapacita 10 055 divákov) a v Steel aréne v Košiciach (8 347 divákov). Prvé majstrovstvá zápasili s menšími problémami, keď zimný štadión O. Nepelu bol zrekonštruovaný na poslednú chvíľu, v roku 2019 boli hodnotené vysoko, aj keď sme sa dozvedeli, že možno to boli posledné majstrovstvá na Slovensku, lebo v budúcnosti bude minimálna kapacita arény pre MS ĽH 15 000 divákov.

Rezultátom je, že hokejový šampionát prebehne 21. mája až 6. júna 2021 v Lotyšsku. K dipsozícii je Arena Riga s kapacitou 10 300 divákov a 6 a pol-tisícová Skonto Arena. Síce nespĺňajú avizovanú podmienku min. kapacity 15 000 divákov, ale je koronakríza a dodržiavanie nejakých podmienok teraz nie je cool. Zatiaľ sa nevie, či vzhľadom na Covid-19 to bude s divákmi alebo bez nich.

Treba vyzdvihnúť, že v ťažko skúšanej Európe to bola od Slovenska a Dánska veľmi šľachetná ponuka, ako vytrhnúť tŕň z päty IIHF. Nie je ľahké pripravovať narýchlo v tejto pandemickej situácii tak veľkú akciu, kde treba počítať s dvoma variantmi: 1) MS ĽH bez divákov, 2) MS ĽH s divákmi.

V prvom prípade by sa hralo za prísnych epidemiologických opatrení v tzv. bubline. Z tohto hľadiska by Bratislava bola lepšie pripravená, lebo Juraj Široký prezieravo, popri rekonštrukcii zimného štadióna, vybudoval aj luxusný hotel s priamym prepojením na hlavnú aj vedľajšiu ľadovú plochu. Určite by Slovenský zväz ľadového hokeja (SZĽH) na tejto akcii zarobil. O príjmy by však prišla infraštruktúra nabalená na takéto akcie. Neboli by diváci, neboli by otvorené reštaurácie a ubytovacie zariadenia, neboli by tržby.

Druhý variant s divákmi by mohol byť rizikovejší. Na svoje by si prišiel SZĽH a infraštruktúra, čo by určite pomohlo živoriacim živnostníkom, ale mohol by nastať "chorvátsky efekt", t. j. v Bratislave by sa zišlo a opäť rozišlo relatívne veľa ľudí z celého sveta. A pri takýchto príležitostiach pivo tečie potokom a v závislosti na množstve vypitého sa strácajú aj zábrany voči nejakým epidemiologickým opatreniam.

Veľkým mínusom je, že v tejto smutnej dobe, by v prípade MS ĽH na Slovensku sa opäť trochu zomkol národ a ľudia by žili hokejom a nie covidom.

Slovensko za zachovalo správne, keď ponúklo IIHF pomoc. Na druhej strane nie je za čím banovať, že MS ĽH budú nakoniec v Lotyšsku. Variant bez divákov, či s divákmi by priniesol dosť problémov na riešenie nielen SZĽH, ale aj úradu verejného zdravotníctva a iným zložkám, ktoré majú práce nad hlavu.

Miro Šatan, šéf SZĽH, sa vyjadril, že pomoc sme ponúkli a rešpektujeme rozhodnutie rady IIHF. Teraz sa sústredíme na prípravu národného manšaftu na MS ĽH v Rige. A vie, o čom hovorí. Očakávania sú vždy veľké, ale z ničoho bič neupletieš.

Fenomenálny tréner slovenských hokejistov Craig Ramsaymal v minulosti k dispozícii počas sezóny rad sústredení a medzinárodných turnajov, kde formoval hráčov tak, aby boli zohratí a vhodne ich doplnil hráčmi zo zámoria. Výsledkom bol aj veľmi sympatický hokejový prejav reprezentácie na MS ĽH na Slovensku v roku 2019.

Doba covidová tomu však bráni. Zatiaľ reprezentačné zrazy minimálne a Tipsport Liga viac menej živorí. Nikto z nej nevypadáva, a tak sa očakávalo jej omladenie, nižší tlak na personálne náklady a budovanie perspektívnych kádrov. Liga sa však začala tradične a mnohí majitelia klubov vsadili na rutinu systému "krabice, krabice hýbte sa!" Kto si trúfal na začiatku sezóny nakúpil dlhoročne rotujúcich hráčov ligy a keď to mužstvu nešlo, začal sa posilňovať zámorskými hráčmi nižšej kategórie.

V prehľade strelcov potom zistíme, že najlepšími strelcami Michaloviec sú Lalancette, Southorn, a McCormac, v Detve Charbonneau a Cox atď. Napríklad v derby zápase Nitra vs. Slovan bolo sebavedomie slovenských hráčov tak "vysoké", že na 9 nájazdov nastúpil len jeden Slovák. Tu má tréner Ramsay prvý zdroj na výber hráčov do reprezentácie. Ako by povedal klasik: "Nič moc, keď sú v lige naši v tieni zámorských hráčov".

Druhým zdrojom sú zahraničné ligy ako KHL, škandinávske ligy a česká liga, kde pôsobia slovenskí hráči vyššej výkonnosti. Je tu však istota, že termínovo sú tieto ligy zladené s reprezentačnými prestávkami a MS ĽH. Problémom je, že v tejto sezóne pre koronakrízu bolo zatiaľ tých zrazov hráčov pomenej, a predsa tieto ligy nedosahujú úroveň NHL.

Posledný zdroj C. Ramsayho je NHL. Zlatá generácia slovenských hráčov, ktorá začínala v prípravkách Dukly Trenčín, či VSŽ Košice ešte za ČSSR v podstate v tejto súťaži skončila. Pravidelne hrajú posledný mohykán Chára, Tatár, Sekera, Halák a Černák, ostatných zopár pendluje medzi mužstvom a jeho farmou. Nie je vôbec isté, či kluby NHL uvoľnia na MS ĽH dvoch alebo piatich.

Šokujúca bilancia. Aj preto má Šatan hlavu v smútku. Treba si uvedomiť, že domáce zdroje NHL sú obrovské. V Kanade je 722 tis. registrovaných hráčov, v USA 533 tis., na Slovensku 11,5 tisíc. Na zamyslenie je, že v Česku je 109 tisíc registrovaných hráčov, a teda aj rádovo viac hráčov v NHL.

Tri týždne trvala nádej, že sa Slovensko stane stredom hokejového diania. Skončila. Preto sa oči fanúšika upierajú na našich sokolov, hoci ich východisková poloha nie je ružová. A tak nám zostáva len dúfať, že opäť mág C. Ramsay bude mať čarovnú ruku pri výbere a vytvorí tú správnu chémiu v mužstve, ten správny tím ako na MS ĽH pred dvoma rokmi. Naši môžu len prekvapiť. Dúfajme, že milo.