Po skončení koronakrízy je potrebná spolupráca

10.05.2020

Koncom apríla 2020 prebehla 11. medzinárodná konferencia "Peterburský klimatický dialóg". Vo forme videokonferencie sa ho zúčastnila aj Angela Merkelová, nemecká kancelárka. Vo svojom vystúpení sa vyjadrila: "Sankcie proti Rusku sú v súčasnosti nepríjemné."

"Po skončení koronakrízy sa chceme ekonomicky rozvíjať, a z tohto pohľadu sú sankcie nepríjemné," povedala. "Pokiaľ sa zamýšľam nad sankciami proti Rusku uloženými v súvislosti s ukrajinskými otázkami, pracujeme na tom, aby sme vyriešili politické problémy, ktoré boli ich príčinou," dodala kancelárka a pokračovala: "Môžem v tejto výnimočnej situácii, kedy je očividné, že máme vážne všeobecné medzinárodné problémy, všetkých iba prizvať riešiť konflikty, ktoré nás sprevádzajú dlhé roky, a potom nebudú sankcie."

K tejto téme sa vyjadril nemecký politológ Alexander Pap, ktorý si myslí, že A. Merkelová nebude teraz iba bojovať alebo na niečo narážať, že je potrebné sankcie voči Rusku zrušiť, ale sa nádeja, že Rusko zruší sankcie voči nemeckým firmám, ktoré by sa takto mohli vrátiť na ruský trh.

"Myslím si, že je to zaujímavé vyjadrenie, v ktorom Merkelová chce podnietiť diskusiu o tom, o čo sa Rusko zaujíma - že v čase pandémie je nutné konflikty zmraziť a pomáhať si navzájom tak, ako Rusko pomohlo Taliansku a bude pomáhať iným. Myslím si, že Nemecko chápe, že je potrebné prejavovať solidaritu nielen vo vnútri Európskej únie, ale v tejto situácii v celej Európe. Táto situácia je naklonená k tomu, aby sa začala diskusia," uvažoval A. Pap.

Predtým britské vydanie The Times prinieslo správu, že francúzsky prezident E. Macron z humanitárnych dôvodov vyzval na pozastavenie ekonomických sankcií, zákazov a tiež vojen.

V rozhovore pre Neues Deutschland premiér spolkovej republiky Brandenbursko Matthias Platzeck (SPD/CDU) objasnil, prečo je potrebné napraviť vzťahy s Ruskom. Platzeck vyzval k návratu k "východnej politike", aká bola pod vedení Wiliho Brandta a Egona Bara, pragmatickejšia namiesto toho, aby sa po ruskej vláde bezúspešne vyžadovalo prijatie západného modelu demokracie.

Povedal: "Musíme držať spolu, a poďte si predstaviť, aký bude svet o dvadsať rokov. Vtedy budú existovať dva silné ekonomické a vojenské póly: 1) Východná Ázia (Čína, Južná Kórea a Vietnam) a 2) Severná Amerika (USA, Kanada a Mexiko). Otvorenou otázkou ostáva, aké miesto v tejto koncepcii obsadí Európa. Zostane ona bez prírodných zdrojov a materiálov potrebných k rozvíjaniu vyšších technológií a alternatívnej energetiky alebo sa bude držať rozumného partnerstva s Ruskom? Ak si nájdeme pre seba odpoveď na túto otázku, tak nájdeme aj cestu k zblíženiu krajín Európskej únie s Ruskom."

Netreba zabudnúť, že pokiaľ Rusko musí staviť na pragmatický plán vzťahov s Európou, ktorý je postavený na tom, že Európa chce dobré biznis vzťahy s Ruskom a prístup k jeho zdrojom, potom Rusko očakáva, že je nutné, aby Európska únia eliminovala rusofóbnych politikov.