Po Slovakia Energy došiel dych aj Bohemia Energy

13.10.2021

Praha - Končí Bohemia Energy, najväčšie zoskupenie alternatívnych dodávateľov energií v Česku. Skupina sa zhruba 900.000 odberných miest sa rozhodla ukončiť podnikateľskú činnosť a dodávky elektriny a plynu zákazníkom spoločností Bohemia Energy, Comfort Energy, Energia ČS, Europe Easy Energy a X Energie.

Požiada Energetický regulačný úrad o zrušenie licencií všetkých vyššie uvedených spoločností. Firma o tom dnes informovala ČTK. Uviedla, že zákazníci sa nemusia obávať, že by zostali bez energií, dodávky im zaistí takzvaný dodávateľ poslednej inštancie - tj. Hlavný dodávateľ na danom distribučnom území. Podľa spoločnosti je dôvodom pretrvávajúce extrémny rast energií na veľkoobchodných trhoch.

"Bolo to najťažšie rozhodnutie, ktoré sme museli urobiť. Bohemia Energy sme založili pred viac ako 15 rokmi a naším poslaním bolo byť vždy spoľahlivým a výhodným dodávateľom energií. Dôvera viac ako milióna zákazníkov bola ohromným záväzkom a posúvala nás neustále dopredu k poskytovaniu čo najlepších služieb ," povedal majiteľ skupiny Bohemia Energy Jiří Písařík. Podľa dát Operátora trhu s elektrinou dodávala skupina ku koncu augusta elektrinu cez 600.000 zákazníkov, plyn potom necelým 300.000. Pre zákazníkov spoločnosti Amper Market, ktorá do skupiny tiež patrí, hľadá Bohemia Energy podľa oznámenia riešenie.

Bohemia Energy uviedla, že prioritou celej skupiny je teraz poskytnúť súčinnosť zákazníkom pri prechode k novému dodávateľovi a nájsť pre nich najvhodnejšie možné riešenie. Naďalej môžu využiť kontaktný infolinky či e-maily a zároveň sú priebežne aktualizované webové stránky jednotlivých spoločností so všetkými potrebnými informáciami, uviedla firma.

Veľkoobchodné ceny elektriny a plynu v poslednej dobe vystúpili do rekordnej výšky, niektoré cenníky dodávateľov zdražujú o desiatky percent či dokonca násobne. Okrem vplyvu na spotrebiteľov spôsobila situácie problémy tiež niektorým dodávateľom.

Pred niekoľkými dňami opustila Bohemia Energy tiež slovenský trh, kde mala jej firma Slovakia Energy zhruba 300.000 odberných miest. Zdôvodnila to práve vývojom veľkoobchodných cien energií a tiež štátne reguláciou cien. Tiež odberatelia tamojšej Slovakia Energy si môžu vybrať nového dodávateľa, alebo zabezpečenie dodávok zo zákona prevezmú určené firmy, ktorými sú najväčší hráči na trhu.

Končí tak neveselo aj obdobie vtipných televíznych reklám, zliav a dodávok zdarma: