Podarí sa Remišovej zostreliť Sputnik?

21.02.2021

Téma ruskej vakcíny je aktuálna ako v priestore EÚ, tak i v našich končinách. Premiér Matovič k možnosti očkovať Sputnikom V slovenských občanov má pozitívny názor. Nabáda ministra Krajčiho, aby využil svoju kompetenciu a udelil vakcíne zelenú, čo sa týka jej použitia na Slovensku. Podľa premiéra Rusko sľúbilo dodať do konca júna 2 milióny vakcín, čo by pri dnešnom deficite očkovacích látok z tzv. veľkej trojky pomohlo Slovensku s preočkovaním populácie.

​Ursula von der Leyen je tiež za centralizovaný nákup ruskej vakcíny, ale trvá na jej certifikácii Európskou liekovou agentúrou (EMA). Podľa šéfky EK musia byť splnené dva predpoklady. "Musia požiadať rovnako ako všetky ostatné laboratóriá o EMA. A aby to mohli urobiť, musia poskytnúť plný prístup do svojich výrobných závodov. Výroba vakcín zo sebou prináša riziká a my sa musíme uistiť, že všetko je pod kontrolou". Taktiež sa vyjadrila, že európsky regulačný orgán by mal vykonať všetky procedúry spojené s certifikáciou vakcín, čo je podmienkou na ďalšie nákupy EÚ. Tu je treba zdôrazniť, že EK uznala právo krajín EÚ certifikovať vakcínu pre vnútroštátne trhy v prípade núdze. Deficit vakcín v EÚ je možno hodnotiť ako núdzu. Prvou "lastovičkou" je Maďarsko, ktoré si samo pri stretnutí ministrov zahraničných vecí Lavrova a Szijjártó dohodlo dodávku 2 miliónov dávok Sputniku V.

​Ruská vakcína bola 11.8.2020 registrovaná ako prvá vo svete. Súčasne Rusi podali žiadosť o registráciu vakcíny v EÚ a taktiež u WHO. Vysoký predstaviteľ EÚ Borreli 5.2.2021 prehlásil, že EMA bude môcť certifikovať Sputnik V, pretože jeho vysoká efektívnosť je potrvrdená.

​Na Slovensku je nejednotnosť v možnom použití ruskej vakcíny. Minister zahraničných vecí Korčok má výhrady pre použitie vakcíny bez schválenia EMA. Strana SaS vyzýva ministra Krajčiho na rokovanie s Ruskou federáciou o Sputniku V. Cieľom má byť verifikácia vakcíny a potvrdenie bezpečnosti prostredníctvom Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠUKL). Vicepremiérka Remišová trvá na tom, že pre všetky vakcíny platia rovnaké podmienky (certifikácia EMA), tak to musí platiť aj pre Rusov. Podľa Remišovej je vakcína geopolitickou zbraňou Moskvy. Opozičná strana Hlas má názor,, že ak vakcína Sputnik V môže pomôcť v boji s Covidom 19, treba ju objednať a použiť s upozornením, že ide o experimentálny, neregistrovaný preparát. Občan sa musí sám rozhodnúť a niesť zodpovednosť. Strane predsedu vlády (OĽANO) mimo iné odkazuje, že ak chce mať vakcínu, nech dá namiesto "hysterických tlačoviek" pokyn ministrovi zdravotníctva k nákupu. Na vakcínu má svoj názor aj A. Duleba, predseda Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku. Podľa Dulebu Rusi používajú Sputnik V na podkopávanie jednoty EÚ. Ani Peter Schutz nenašiel na Rusoch "suchú nitku" a napísal: Aj tragikomickú dvojicu Matovič - Krajči azda strhne sila príkladu, aby prechodný nedostatok vakcín neriešili geopolitickým kotrmelcom....". Podľa prieskumu agentúry AKO by sa dalo na Slovensku vakcínou Sputnik V zaočkovať 19,1 % obyvateľov.

​V súčasnej dobe sa začali v Rusku vakcinovať pracovníci zahraničných zastupiteľských úradov a zahraničných firiem. Ponuka bola zaslaná všetkým ambasádam prostredníctvom ich Ministerstva zahraničných vecí. Vakcínu už využili veľvyslanci Indie, Talianska, Afghanistanu, Bieloruska, Mongolska, Španielska, Mexika a ďalších krajín. Vakcína putuje aj na také miesta, ako sú ostrovy Saint Vincent a Grenada.​O vakcínu má podľa poľského portálu "Interia" záujem i Poľsko, ktorého vzájomné vzťahy s RF nie sú v súčasnosti najlepšie. V prípade vakcíny však majú za to, že politika je "až na druhom mieste" pokiaľ ide o zdravie a životy občanov.

​Naopak Litva sa rozhodla ruskú vakcínu nekupovať ani v prípade jej schválenia EMA, prehlásila premiérka Litvy I. Šimonyté. Súčasne obvinila Rusov z využívania vakcíny pri presadzovaní svojich politických cieľov.

​Sputnik V je v súčasnosti registrovaný v 31 krajinách sveta a dohodu o výrobe má Rusko s 10-timi štátmi. V samotnej Ruskej federácii vakcínu vyrábajú v siedmich závodoch, ktoré sú situované v Moskve, Petrohrade, Baškíriia Vladimirskej oblasti. Nové podniky sa budujú v špeciálnej ekonomickej zóne Moskvy (Technopolis), konkrétne závod P-FARM, ktorý bude najväčším výrobcom vakcíny s kapacitou 11 miliónov kusov mesačne. Vedľa Sputnika Vo VVÚGamaleya začali s testovaním novej vakcíny s názvom "Sputnik Light" , ktorého distribúcia je plánovaná na prvý kvartál tohto roku.

​Vedľa vakcín z VVÚ Gamaleya vyvinuli Rusi vo Federálnom vedeckom centre pre výskum a vývoj imunologických prípravkov M.P. Čumakova Ruskej akadémie vied aj tretiu vakcínu pod názvom "CoviVac". Toto centrum je údajne schopné vyrábať 7 - 10 miliónov dávok za rok. Prvých 100 000 bude na trhu v marci tohto roku. Prof. M. Kostinov, zamestnanec Ústavu I. I. Mečnikova povedal, že celovirové vakcíny - "to je klasika". Môžu byť efektívnejšie proti novým typom corona viru.

​Viac ako 50 krajín oslovilo Fond priamych investícií so záujmom o výrobu vakcíny. Podľa generálneho riaditeľa Fondu K. Dmitrieva sa momentálne posudzuje možnosť výroby vakcíny v Brazílii, Indii, Číne a Južnej Kórei. V Indii sa plánuje výroba cca 300 miliónov a v Južnej Kórei cca 150 miliónov kusov vakcíny. Pôjde o transfer technológií a možnosť krajiny vyrábať vakcíny v potrebných objemoch.

​Aj keď Európa v súčasnosti bojuje s deficitom očkovacích látok, Ukrajina však zatiaľ nedisponuje ani jednou očkovacou látkou. Prezident Zelenskij oznámil začiatok vakcinácie obyvateľstva na začiatok februára, no to sa zatiaľ nepodarilo. Ukrajina má dostať vakcínu v rámci programu Covax (117 000 ks od fm. Biotech - Pfizer), ktorý však zmenil podmienky dodávok. Ruskú vakcínu Ukrajinci odmietajú "z princípu" a tak v tomto prípade "na životoch nezáleží".

​Ako to nakoniec dopadne s vakcínou Sputnik V dopadne na Slovensku, či už sa to bude týkať jej nasadenia v zdravotníctve, alebo prípadnej výroby - to ukáže krátky čas. Taktiež uvidíme, aké silné postavenie a aký "výtlak" pri presadzovaní svojich záujmov má premiér Matovič.