Podľa Elona Muska Tesla sa musí skúšať v ostrej autoprevádzke napriek tragickým haváriám

27.04.2021

BERKELEY, Kalifornia (Reuters) - Smrteľná havária auta spoločnosti Tesla, pričom nik zjavne nebol za volantom, vrhla nové varovné svetlo na bezpečnosť poloautonómnych vozidiel a hmlistý regulačný terén USA, v ktorom sa tieto autá pohybujú.

Polícia v okrese Harris v štáte Texas uviedla, že Tesla Model S v sobotu narazila vysokou rýchlosťou do stromu po tom, čo nedokázala prekonať zákrutu a vzbĺkla prudkým plameňom, pričom zabila jedného cestujúceho nájdeného na sedadle predného spolujazdca ako i majiteľa na zadnom sedadle.

Výkonný riaditeľ spoločnosti Tesla Elon Musk v pondelok na sociálnych sieťach uviedol, že "predbežné údaje stiahnuté spoločnosťou Tesla naznačujú, že vozidlo nebolo v režime autopilota a že nebolo v systéme "Full Self-Driving" (FSD) automobilky".

Autopilot spoločnosti Tesla a FSD, ako aj rastúci počet podobných funkcií autonómneho riadenia v automobiloch iných výrobcov automobilov, predstavujú bezpečnostnú výzvu pre úradníkov zodpovedných za bezpečnosť motorových vozidiel a diaľnic.

Federálny úrad pre bezpečnosť cestnej premávky v USA, Národná správa pre bezpečnosť cestnej premávky (NHTSA), musí ešte len vydať konkrétne predpisy alebo výkonové normy pre poloautonómne systémy, ako je Autopilot, alebo plne autonómne vozidlá (AV).

Neexistujú totiž doteraz žiadne pravidlá NHTSA, ktoré by od automobiliek vyžadovali, aby tak zabezpečili, že sa ich systémy používajú zamýšľaným spôsobom, alebo aby sa zabránilo ich zneužívaniu vodičmi. Tragikomicky jediným významným federálnym obmedzením je, že tieto vozidlá majú ešte stále povinne volant a vyžaduje sa ľudská kontrola - to je požadované podľa federálnych pravidiel.

Bez výkonnostných alebo technických štandardov pôsobia tieto systémy ako Autopilot v nejakej šedej regulačnej zóne - ktorá sa ešte len vlastne začína rodiť. Havária v Texase nasledovala po sérii nehôd, ktoré zahŕňali vždy automobily Tesla prevádzkované v režime autopilota, s jeho čiastočne automatizovaným jazdným systéme, ktorý vykonáva celý rad funkcií, ako napríklad pomoc vodičom zostať v jazdných pruhoch alebo riadiť vozidlo na diaľniciach.

Spoločnosť Tesla tiež oznámila, že od októbra ponúkla pre asi 2 000 svojich zákazníkov na trhu svoju verziu autonómneho systému "beta", čo im vraj umožnilo vyskúšať si, ako dobre systém funguje na verejných komunikáciách. Polícia v okrese Harris preto teraz žiada súdny príkaz na prehliadku údajov spoločnosti Tesla. Svedkovia im totiž povedali, že obete mali údajne v úmysle vyskúšať automatickú jazdu autom.

K regulačnému zmätku prispieva aj to, že "NHTSA tradične reguluje len bezpečnosť vozidiel (technicky stav), zatiaľ čo oddelenia motorových vozidiel (DMV) v jednotlivých štátoch dohliadajú na jazdnú spôsobilosť vodičov. Pokiaľ ide o poloautonómne funkcie, nemusí byť zrejmé, či je to palubný počítač alebo vodič kto ovláda vozidlo, alebo či je tu pri automatickom riadení zdieľaný ľudský dohľad," uvádza americký Národný úrad pre bezpečnosť dopravy (NTSB).

Kalifornia napríklad už zaviedla predpisy o AV, ale uplatňujú sa iba na vozidlá vybavené technológiou, ktorá dokáže vykonávať úlohu dynamického riadenia bez aktívnej fyzickej kontroly alebo monitorovania ľudským operátorom, uviedol štátny úrad DMV pre agentúru Reuters. Uviedol ďalej, že celý samoriadiaci systém spoločnosti Tesla zatiaľ tieto normy nespĺňa a je teda považovaný len za pokročilý typ systému asistencie vodiča, ktorý úrad DMV nereguluje.

To umožňuje spoločnosti Tesla autopilota a jej systém FSD mať v prevádzke mimo regulačný rámec v Kalifornii, a to aj keď automobilka stále zavádza nové verzie systémov pre svojich zákazníkov, aby ich títo mohli v praxi ostrej autoprevádzky otestovať.

NHTSA, federálny orgán zodpovedný za bezpečnosť vozidiel, tento týždeň uviedol, že práve preto začal 28 podrobných vyšetrovaní nehôd vozidiel Tesla, z ktorých 24 zostáva stále neuzavretých pričom najmenej štyri - vrátane smrteľnej nehody v Texase sa stali len od marca tohto roku.

NHTSA síce v minulosti opakovane tvrdila, že jej široká právomoc požadovať od výrobcov automobilov stiahnutie každého vozidla, ktoré predstavuje neprimerané bezpečnostné riziko, postačuje na riešenie problémov asistenčných systémov vodiča. No ako sa ukázalo ani NHTSA doposiaľ nepodnikla žiadne vynucovacie opatrenia proti testovaniu pokročilých jazdných systémov spoločnosti Tesla v rámci ostrej praxe.

Hovorkyňa Bieleho domu Jen Psaki uviedla, že NHTSA je pri havárii v Texase "aktívne zapojená do kontroly činnosti spoločnosti Tesla ako i miestnych orgánov činných v trestnom konaní". Americká vládna agentúra NTSB, ktorá je poverená vyšetrovaním dopravných nehôd, však naopak tvrdo kritizovala doterajší postup NHTSA pri regulácii automobilov s autonómnymi jazdnými vlastnosťami a s AV.

"NHTSA odmieta v súčasnosti prijať opatrenia pre vozidlá označované ako vozidlá s čiastočnou alebo nižšou úrovňou automatizácie a naďalej čaká na údajne vyššiu úroveň automatizácie, kým bude vyžadovať, aby systémy AV spĺňali akési doposiaľ však neznáme minimálne národné štandardy," napísal predseda NTSB Robert Sumwalt v liste z 1. februára adresovanom NHTSA. "Pretože spoločnosť NHTSA nezaviedla v praxi žiadne požiadavky na automobilky, môžu výrobcovia prevádzkovať a testovať vozidlá prakticky kdekoľvek, aj keď riziká na ceste presahujú zjavne len obmedzené riadiacie systémy AV," uvádza sa v liste.

NHTSA naproti tomu agentúre Reuters povedala, že s novou administratívou prehodnocuje predpisy týkajúce sa AV a uvíta aj podnety od NTSB pri zdokonaľovaní politiky regulácie prevádzkovania automatizovaných systémov riadenia. Uviedlo, že najpredávanejšie technológie vozidiel v predaji si zatiaľ vždy vyžadovali plne zapojeného a pozorného ľudského vodiča. "Zneužívanie týchto technológií je minimálne už aj rozptýlené riadenie zo strany prevádzkovateľa vozidla. Každý štát v krajine nesie stále aj zodpovednosť za vodiča a za bezpečnú prevádzku vozidla, " uviedol NHTSA pre agentúru Reuters.

NTSB však dôrazne tvrdí, že NHTSA nemá žiadnu metódu na overenie, či automobilky prijali systémové záruky pre prevádzkovanie ich autonómnych systémov v ostrej autoprevadzke. Napríklad neexistujú žiadne federálne predpisy vyžadujúce, aby sa vodiči povinne dotkli volantu v konkrétnom časovom rámci. "NHTSA pripravuje pravidlá pre autonómne vozidlá, ale regulovanie poloautonómnych vozidiel bolo zatiaľ z ich strany neodôvodnene pomalé," uviedol Bryant Walker Smith, profesor práva na univerzite v Južnej Karolíne. "Rastie povedomie o tom, že tieto systemy si zaslúžia väčšiu prioritu kontroly a regulačné opatrenia." New York má zákon, ktorý vyžaduje, aby vodiči za jazdy držali na volante vždy aspoň jednu ruku, ale žiadny štát v USA nemá legislatívu, ktorá by mohla zabrániť nezodpovednému použitiu poloautonómnych automobilov.

Pokiaľ ide o AV, podľa Národnej konferencie štátnych zákonodarcov prijalo legislatívu už síce 35 štátov alebo napríklad guvernéri štátov podpísali vykonávacie nariadenia týkajúce sa prevádzky AV. Takéto “pravidlá” však na druhej strane paradoxne umožňujú spoločnostiam, ako sú Alphabet's Google a General Motors, okrem iného uz teraz voľne testovať ich vozidlá Waymo a Cruise v ostrej autoprevadzke na verejných komunikáciách. Regulácie sa navyše líšia podľa štátu.

Predpisy AV v Texase napríklad stanovujú, že vozidlá musia vyhovovať predpisom NHTSA, aj keď také federálne predpisy však zatiaľ neexistujú. Texaské ministerstvo verejnej bezpečnosti, regulačný úrad zodpovedný za dohľad nad AV, nereagovalo na žiadosť agentúry Reuters o komentár k tejto chaotickej situácii.

Arizonské dopravné oddelenie zase vyžaduje, aby spoločnosti predkladali pravidelné hlásenia, na základe ktorých úrady okrem iného údajne overujú, či môžu vozidlá bezpečne fungovať, aj ak autonómna technológia zlyhá. Zatiaľ čo väčšina výrobcov automobilov ponúka vozidlá s rôznymi formami asistovanej jazdy, je pravda, že v USA zatiaľ neexistujú v predaji žiadne úplne autonómne vozidlá.

Obavy o bezpečnosť technológie autonómneho riadenia sa však v posledných rokoch vo verejnosti stupňujú no na druhej strane spoločnosť Tesla zase varovala pred jej obmedzeniami.

Vo februári 2020 identifikoval napriklad riaditeľ technológie autonómneho riadenia spoločnosti Tesla Andrej Karpathy ako bezpečnostnú výzvu pre svoj systém Autopilot úlohu vyriešiť ako rozpoznať, kedy sú zapnuté núdzové blikajúce svetlá zaparkovaného policajného vozidla. "Toto je príklad novej úlohy, o ktorej by sme sa chceli dozvedieť v rámci skúšok v ostrej praxi autoprevadzky viac," uviedol Karpathy na konferencii počas rozhovoru o snahe spoločnosti Tesla dodať technológiu FSD.

No za niečo viac ako rok odvtedy narazili vozidlá Tesla na policajné autá zaparkované na cestách už štyrikrát a od roku 2016 došlo najmenej k trom smrteľným nehodám a to najmenej troch vozidiel Tesla pracujúcich v režime autopilota.

Americké bezpečnostné regulačné orgány, polícia a miestna vláda vyšetrili už vraj všetky štyri incidenty, informovali úradníci agentúru Reuters. Najmenej tri autá boli v režime autopilote, informovala polícia. V jednom z prípadov lekár sledoval film na telefóne, keď jeho vozidlo narazilo do policajného auta v Severnej Karolíne.

Tesla neodpovedala zatiaľ na žiadosť agentúry Reuters o komentár. Nehody a vyšetrovania však vôbec nespomalili Muskovu snahu propagovať automobily Tesla ako schopné autonómnej jazdy. V nedávnom poste na sociálnej sieti Elon Musk dokonca uviedol, že Tesla je "takmer pripravená na FSD Beta V9.0. Vylepšenie v ňom je obrovské, najmä pre riešenie doteraz podivných okrajových prípadov zlyhaní systému a problémy pri riadení za zlého počasia. Vykepšili sme čisté videnie, nie je dokonca treba žiadny radar." 

Tesla tiež tvrdí, že na cestách už použila 1 milión automobilov na zhromažďovanie obrazových údajov o dopravných situáciách a premietla to do následných vylepšení Autopilota pomocou metódy strojového učenia a umelej inteligencie.

Spoločnosť Tesla ústami Karpathyho tiež chválenkársky uviedla, že on už "na svojej Tesle jazdy deň jazdí najmenej 20 minút, aby sa bez vlastného zásahu do riadenia dostal na kávu v Palo Alto."

"Nie je to ešte dokonalý systém, ale dostáva sa tam," uviedol v marci v podcaste "Robot Brains". Zdôraznil však "Rozhodne však držím vždy ruky na volante."