Podraz ukrivdeného, čím je nebezpečná kniha Johna Boltona

20.06.2020

23. júna 2020 má vyjsť kniha bývalého poradcu pre národnú bezpečnosť prezidenta USA Johna Boltona. Udalosti, ktoré tomu predchádzajú pripomínajú špeciálne operácie z akčného filmu. O týchto udalostiach informoval New York Times.

Pripomeňme, že John Bolton pracoval ako poradca Donalda Trampa v oblasti národnej bezpečnosti skoro pol druha roka od apríla 2018 do septembra 2019. Toto nebola jeho prvá skúsenosť z práce v oblasti správy hlavy štátu. Bolton je považovaný za jedného z "jastrabov", je zástancom extrémne tvrdej politiky voči všetkým štátom, ktorých politika z jedného alebo iného dôvodu nevyhovuje Spojeným štátom.

Uvoľnenie Boltona z funkcie neprešlo hladko. Úprimne povedané, Donald Trump ho veľmi urazil, keď ako dôvod na odvolanie uviedol závažné chyby. Svoje rozhorčenie sa Bolton rozhodol ventilovať v 500-stranovej knihe "Miestnosť, kde sa to stalo: Memoáre z Bieleho domu". V Bielom dome, samozrejme, nie sú z toho nadšení a vedia, čo všetko môže urazený ex poradca prezradiť. Preto sa snažia vydanie knihy zakázať z dôvodu, že obsahuje informácie, ktoré sú predmetom štátneho tajomstva. Federálny súd vo Washingtone by mohol Boltona obviniť z vyzradenia štátneho tajomstva. Ministerstvo spravodlivosti USA sa tiež obrátilo na súd a požiadalo, aby boli vydavateľstvo Simon & Schuster a ex poradca zaviazaní zastaviť vydanie memoárov.

Sám Bolton už predtým povedal, že vzdať sa nehodlá. Kópie knihy odovzdal novinám New York Times, Washington Post a Wall Street Journal, ktoré vystupujú voči Trumpovi viac ako kriticky. Zo správ je všeobecne známe, že:

  • Trump prosil Si Ťin-pchinga, čínskeho prezidenta, aby mu pomohol vyhrať voľby
  • americký prezident sa pýtal, či Fínsko nie je súčasťou Ruskej federácie
  • v čase amerických sankcií voči KĽDR D. Trump zahrnul vodcu Kim Čong-una počas rozhovorov luxusnými darmi
  • D. Trump nevedel, že Veľká Británia je držiteľom jadrových zbraní
  • americký prezident nechcel prijímať opatrenia voči "ruskej agresii"

A tak ďalej. Bolton sám všeobecne nazýva Trumpa "čudným". Z toho, čo už bolo uverejnené v novinách, môžeme dospieť k záveru, že je to skutočne tak. Podľa mienky expertov úder, ktorý vydaním memoárov zasadí Bolton prezidentovi môže byť dostatočne silný. Je to citeľný úder hlavne z hľadiska zahraničnej politiky. D. Trump je charakteristický tým, že si nectí zmluvy a do medzinárodného práva vniesol silné prvky obchodných praktík, kedy šmahom ruky zruší "nevýhodnú" dohodu pre USA, aby si vylepšil vyjednávaciu pozíciu pre prípadné uzatvorenie zmluvy novej. Netuší, že príprava medzinárodných zmlúv niekedy trvá aj roky a je rádovo niekoľkokrát náročnejšia ako príprava obchodného kontraktu.

Bolton kritizuje prezidenta pre jeho nekompetentnosť a neinformovanosť o veciach "vonkajšieho sveta", impulzívne prijímanie riešení a z toho vyplývajúce chyby v zahraničnej politike. Navyše sa obklopil tímom, ktorý mu nevie dobre poradiť, ak by aj chcel tak urobiť.

Je jasné, že zo strany Boltona ide o akt pomsty D. Trumpovi za nepríjemný akt jeho vyhodenia z funkcie poradcu pre národnú bezpečnosť, v ktorej sa Bolton "našiel". Mínusom pre neho môže byť, že republikánska strana došla k záveru - Bolton nie je správna figúrka na šachovnici, ktorá by mohla dotiahnuť veci do správneho konca. To môže znížiť pohľad na vnímanie jeho knihy.

Experti hovoria o ďalšom probléme terajšieho prezidenta. A síce je to škandál okolo rezortu ministra zahraničia Mika Pompea. Pokiaľ je v knihe dostatočne rozobratý tento rezort, bude to veľký úder pre vnímanie zahraničnej politiky prezidenta. Pokiaľ sa pozornejšie pozrieme na východiská zahraničnej politiky administratívy Trumpa, vyplynie fakt, že ona skoro od všetkého ustúpila. Odstúpila od dohôd, "lámala" zahraničné zmluvy, zavádzala sankcie. "Ruvala sa s celým svetom". Preto v konečnom účtovaní počas funkčného obdobia prezidenta v oblasti vonkajších vzťahov možno napísať veľkú NULU.

Toto môže mať pre opätovné zvolenie D. Trumpa za prezidenta fatálne následky.

K uvedeniu pripravovanej knihy na trh, ako uviedol New York Times, sa vyjadril aj Donal Trump, rozčúlilo ho, že J. Bolton vo svojej knihe uviedol prísne tajné skutočnosti.

Kniha vydaná šialeným Johnom Boltonom pozostáva z klamstiev a falošných príbehov. Až do dňa, keď som ho vyhodil, hovoril o mne iba v superlatívoch. Zlý, nudný hlupák, ktorý chcel iba bojovať. Ničomu nerozumel, bol odmietnutý a bezpečne odstránený. No, hlupák! ", napísal Trump na svojom účte na Twitteri. Nezodpovedanou otázkou zostáva, prečo si vybral "hlupáka" za poradcu pre národnú bezpečnosť USA?