Pohľad na to ako sme oslávili 17. november

18.11.2021

Deň boja za slobodu a demokraciu mal tentoraz celkom inú pachuť ako po iné roky. Veď nespokojnosť so súčasnou vládnou garnitúrou sa vyšplhala v prieskumoch k 90-tým percentám. Už máme za sebou protireformné protesty zdravotníkov, súdov, lesníkov, ďalej odborárov, vládu kritizujú aj podnikatelia, starostovia a primátori.

Nálada obyvateľstva po roku a pol vládnutia dnešného zoskupenia je tesne pred bodom varu a tak sa našli mnohí, ktorí si išli vyventilovať hlasivky. Nespokojnosť charakterizovalo 10 obsadených priestorov v Bratislave i online prenos z námestia v Košiciach, kde platí na základe covidového semaforu zákaz zhromažďovania sa.

Mimobratislavčanov z časti odradilo od účasti na demonštráciách sebavedomé vyhlásenie policajného prezidenta Hamrana, ktoré sa rovnalo vyhrážaniu občanom, že polícia tvrdo zakročí proti akémukoľvek porušeniu zákonov. Aj preto sa objavili transparenty s nápismi: "Prosím nebite ma!" Do podvečerných hodín zobrali na policajnú stanicu iba jedného občana spred parlamentu.

Ale večer to už vyzeralo o čosi horšie. Ale o tom neskôr. Navyše zarezonovali dva snemy a to strany SMER a hnutia OĽaNO. A prejavy oboch šéfov na seba vzájomne útočili. V rečiach sme sa nič nové nedozvedeli. Fico zopakoval, že vláda nedokáže vládnuť, zavádza týranie, schválila protiústavný segregačný zákon Lex korona, ktorý prezidentka okamžite podpísala a potvrdil cestu za volebným víťazstvom najlepšie v predčasných voľbách.

No Matovič sa nezaprel a opäť obvinil SMER a Fica zo smrti 12 000 ľudí, ktorí zomreli na covid a Fica pomenoval skorumpovaným bastardom a SMER na čele s predsedom vrahmi, ktorí zavraždili Kuciaka s priateľkou a opäť ich obvinil z korupcie, so spolčením s oligarchiou, z mafiánstva a prisvojení si polície a teda aj štátu.

Ale hlavným bodom dňa boli demonštrácie. Popoludní sa dve odohrali pri parlamente. Pri pomníku Alexandra Dubčeka sa stretli najskôr priaznivci SMERu, kde sa pridružili aj podporovatelia SNS a pozvaný bol aj poslanec Taraba s priaznivcami. Fico v prejave prakticky zopakoval svoj prejav zo snemu a odhodlanie bojovať za referendum o predčasných voľbách.

A po nich priamo pred parlamentom demonštrovali priaznivci Kotlebovej strany ĽSNS, ktorí narobili ako každoročne najväčší popuk. Predseda strany Kotleba na pódiu vystúpil najskôr v maske a potom ju ostentatívne odhodil do davu, že masky nosia iba otroci. Asi si to spoznal pri užívaní si "hrátok" BSDM.

Medzi tým sa na Šafárikovom námestí stretlo asi 4 až 5 tisíc priaznivcov strany Republika. Bol to asi najpočetnejší protest, Mazurekovci boli hluční, ale v rámci bezpriestupkových pravidiel, takže kordóny policajtov a ťažkoodencov, ktoré sledovali každú jednu protestnú akciu, nemali prácu. Radikálne vyzvali vládu, aby už odišla zo scény, pretože sa nestará o život obyvateľov v rámci zdražovania a venujú sa len donucovaniu k očkovaniu a obmedzovaniu osobnej slobody i práv občanov šikanovanim nelogickými opatreniami. Označili covid automat za najväčší podvod Slovenska.

Podporiť ich prišiel aj expredseda vlády (1991-92) Ján Čarnogurský, ktorý kritizoval Európsku úniu za postoje voči Poľsku za nadriadené zákony nad európskymi a sankciám proti Bielorusku. Porovnal dvojité postoje EÚ pri stavaní múru proti migrantom v Maďarsku a teraz v Poľsku. Ocenil aj Rusko, ktoré by ochotne pomohlo východoeurópskym štátom, ak by zmenili politické postoje voči tejto obrovskej krajine. Doktor Lipták označil terajšiu vládnu moc za vládu tyraniu a lži. No a na záver poslanec Mazurek vyzval všetky opozičné strany, odbory a všetkých občanov na generálny štrajk, aby vláda odstúpila, pretože ak nikto nebude robiť, vláda nebude mať koho riadiť.

Potom sa hlučne presunuli pred úrad vlády a k nim sa pridali aj Kotlebovci, ktorí prišli od parlamentu a s množstvom delobuchov po ceste dali najavo svoju prítomnosť. Plné Námestie slobody žiadalo vládu, aby odstúpila. Pred vládnou budovou začali hádzať delobuchy aj do policajtov, pričom dva z nich popálili policajtov. Dvoch aktérov, ktorí ich hodili, zadržali. Ďalších budú zisťovať zo záberov kamier. Celkom sa dostalo do rúk policajtom 9 občanov. Nakoniec ťažkoodenci však zasiahli a vytlačili davy ľudí, od budovy vlády a z Námestia slobody, ktorí sa pomaly rozišli po 20. hodine.

Ešte spomeniem míting na námestí SNP, ktorý vlastne podporil súčasný boj vládnej koalície za očkovanie, na ktorom sa zúčastnilo do 100 ľudí a ktorému dávali v mainstreame propagandisticky najviac miesta.

A demonštráciu pred prezidentským palácom charakterizoval ohlásený občiansky generálny štrajk na bratislavskom Župnom námestí, kde kritizovali najmä pandemické opatrenia a kroky vlády a prezidentky Čaputovej.

No a na záver dňa sme si vo verejnoprávnej televízii vypočuli "ohromujúci" prejav premiéra Hegera evidentne nahrávaný najmenej deň vopred s typickou matovičovskou rétorikou. Tomu, čo nám farársky Heger narozprával, uveril len ten, ktorému začali po prvý raz fungovať uši a oči tesne pred 20-tou hodinou.

Nakydal na bývalý režim, v ktorom sa nedalo dýchať, kde rybári nemali čo chytiť na udice, v ktorom bolo všetko zdevastované, továrne, podniky, cesty, jednoducho všetko. No a keď vyzdvihol to, že konečne za Matovičovej a jeho vlády začal platiť na Slovensku právny stav, tak sa museli všetci s fungujúcim mozgom, ktorí to počuli, poriadne pozabávať. A tak sa do popredia tlačí otázka. Prečo vláde potom skoro 90 % národa nedôveruje? Na to si pán premiér nespomenul pri bohorovnom prejave?

Celkom v Bratislave demonštrovalo odhadom 25-30 tisíc ľudí. Protestujúci tak ukázali vláde, že si nenechajú brnkať po nose a v protestoch budú naďalej pokračovať. A ak by sa mimobratislavčania nebáli polície a nebol by v čiernych okresoch podľa covid automatu, tak by účasť bola určite niekoľko násobne vyššia, pretože nespokojnosť s vládnou mocou nebola za 32 rokov nikdy tak vyhrotená ako dnes.

Pavel Jacz, bývalý redaktor STV