Pokrok v kontrole zbrojenia zodpovedá záujmom USA i Ruska

07.01.2021

Koncom decembra CNN uviedla, že nový prezident USA J. Biden pravdepodobne dá zelenú rýchlemu predĺženiu novej dohody START na krátku dobu, aby mohol s Moskvou otvoriť dôkladnejšie rozhovory o strategickej stabilite.

NEW YORK, 4. januára (TASS): Pokrok v agende kontroly zbraní a rozšírenie novej dohody START (dohoda o znížení počtu strategických zbraní) zodpovedá záujmom Ruska aj Spojených štátov, uviedol pre stanicu CNN prichádzajúci poradca USA pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan.

Podľa Sullivana "ešte na vrchole studenej vojny" existovali oblasti spolupráce medzi Ruskom a USA, "konkrétnejšie v oblasti kontroly zbraní a nešírenia jadrových zbraní". "Dnes pevne verím, že USA a Rusko musia konať vo svojich národných záujmoch, aby pokročili v agende kontroly zbraní a strategickej stability, aby sa vyrovnali s hrozbou, ktorú pre svet predstavujú jadrové zbrane," uviedol.

"To je úloha, ktorou novozvolený prezident Joe Biden poveril svoj tím, aby sa usiloval "vymaniť z časovej tiesne v prvých dňoch a týždňoch fungovania novej administratívy," poznamenal. "Kľúčová zmluva medzi USA a Ruskom, nová dohoda START, vyprší len niečo viac ako dva týždne po našom nástupe do funkcie a my budeme musieť v záujme Spojených štátov preskúmať jej predĺženie."

Koncom decembra spravodajská stanica CNN s odvolaním sa na svoje zdroje uviedla, že Joe Biden pravdepodobne dá zelenú rýchlemu predĺženiu novej dohody START na krátku dobu, aby mohol s Moskvou otvoriť podstatnejšie rokovania o strategickej stabilite. Jeden zo zdrojov uviedol, že J. Biden považoval rozšírenie novej dohody START a využitie tejto dohody za základ nových dohôd o kontrole zbraní.

Pripomeňme, že nová dohoda START (skratka z angl. Strategic Arms Reduction Treaty - Dohoda o znížení počtu strategických zbraní) je vzájomná dohoda o znižovaní počtu jadrových zbraní, ktorú uzavreli Spojené štáty americké s Ruskou federáciou. Nadväzuje na staršie zmluvy START I (1999-2009) a START II. Preto je nová dohoda START niekedy označovaná ako START III. Dohoda bola podpísaná 8.4.2010 v Prahe ruským prezidentom D. Medvedevom a americkým prezidentom B. Obamom. V platnosť vošla v roku 2011 a je platná do 5.2.2021.