Politická búrka v EÚ po problémoch s AstraZenecou

17.03.2021

BERLÍN (Reuters) - Rozhodnutie viac ako tucta európskych krajín pozastaviť očkovanie s AstraZeneca proti COVID-19 v stredu čelilo prehĺbenej kontrole, a to v súvislosti s obavami, že tento krok by mohol narušiť dôveru verejnosti a oddialiť úsilie o prekonanie pandémie koronavírusov.

Úloha Nemecka, a najmä ministra zdravotníctva Jensa Spahna, je v centre pozornosti po chaotickom kole telefonickej diplomacie na začiatku týždňa, ktorý sa skončil s najväčšími štátmi EÚ, ktoré súhlasili s pozastavením AstraZeneca.

Spahn tvrdí, že konal na základe odbornej rady po tom, čo "nemecký vakcinačný strážny pes" informoval o tom, čo označil za štatisticky významný počet prípadov zriedkavej krvnej zrazeniny v mozgu.

AstraZeneca tvrdí, že nezistila nijaké dôkazy o tom, že by vakcína spôsobovala krvné zrazeniny. Svetová zdravotnícka organizácia vyzvala krajiny, aby neodkladali programy očkovania na záchranu životov.

Nemecké kroky sa interpretujú ako politické a to doma i v zahraničí, pričom vodcovia opozície vyzvali kancelárku Angelu Merkelovú, aby vyhodila Spahna. Úradníci v hlavných európskych metropolách podali zmiešané správy o tom, ako došlo k spoločnému kroku na zastavenie AstraZeneca.

Zastávka na stanici AstraZeneca hrozí pokazením celej očkovacej kampane v Európe a to práve vtedy, keď sa na kontinente rozvíja tretia vlna infekcie, ktorú urýchlia infekčnejšie varianty.

Blok už v očkovaní občanov výrazne zaostával za Spojenými štátmi a bývalou členkou EÚ Britániou. Nemocnice sa opäť zapĺňajú a politici vo viacerých európskych krajinách boli nútení uvažovať o nových výlukách, aj keď sa iné porovnateľné bohaté krajiny pripravujú na návrat normálneho života.

"Potrebujeme túto vakcínu," uviedol najznámejší nemecký virológ Christian Drosten, ktorého pravidelný podcast je široko sledovaný. Uviedol prognózy obnovenia infekcie do Veľkej noci, ktoré by mohli ohroziť Nemcov vo veku nad 60 rokov, ktorí sú najbližšie v rade na očkovanie.

Ian Jones, profesor virológie na Britian's Reading University, uviedol, že problém s krvnými zrazeninami "zachytili politici, ktorí neroznajú jednu stranu vírusu od druhého". "Je to ako vidieť padať domino." Potrebujete iba jednu alebo dve (krajiny), aby ste uviedli, že je u nich problém a pozastavili používanie vakcíny, a potom sa hneď nájde veľa ďalších. Nemyslím si, že boli pritom prijaté v týchto krajinách nejaké nezávislé rozhodnutia," povedal agentúre Reuters.

ZÁLEŽITOSŤ DÔVERY

Nemecko konalo po tom, čo jeho orgán dohľadu nad vakcínami, Inštitút Paula Ehrlicha, zistil sedem prípadov veľmi vzácnej zrazeniny mozgovej žily u 1,6 milióna ľudí, ktorí boli v krajine zaočkovaní vakcínou AstraZeneca, vrátane troch prípadov, ktoré boli smrteľné.

Regulátor liekov EÚ, Európska agentúra pre lieky (EMA), vyšetruje správy o približne 30 prípadoch krvných zrazenín, krvácaní a prípadoch nízkeho počtu krvných doštičiek u 5 miliónov ľudí v EÚ, ktorí dostali vakcínu AstraZeneca.

Svoje zistenia predstaví vo štvrtok 18.3., zatiaľ však nezistila nijakú príčinnú súvislosť s vakcínou a tvrdí, že "prínos očkovacej látky zjavne preváži akékoľvek riziká".

"Obávame sa, že to môže mať vplyv na dôveru vo vakcíny," povedal novinárom šéf agentúry EMA Emer Cooke. "Našou úlohou však je zabezpečiť, aby výrobky, ktoré autorizujeme, boli bezpečné a bolo možné im dôverovať."

Spoločnosť AstraZeneca Plc uviedla, že vykonala kontrolu zameranú na viac ako 17 miliónov ľudí, ktorí dostali vakcínu v EÚ a Británii, a nenašla nijaké dôkazy o zvýšenom riziku vzniku krvných zrazenín.

Napriek tomu je tesná väčšina Nemcov presvedčená, že je správne, aby vláda pozastavila vakcínu AstraZeneca, ukázalo sa v stredu v prieskume verejnej mienky agentúry Forsa, podľa ktorého 54% podporilo Spahnovo rozhodnutie a 39% uviedlo, že je prehnané.

Ochota Nemcov zaočkovať sa proti COVID predtým na úrovni 71% medzitým poklesla o dva percentuálne body od posledného prieskumu agentúry Forsa z 3. marca. Ak by sa však obnovilo očkovanie s AstraZeneca, 63% by bolo ochotných ho podstúpiť.

ŽIADNY TLAK

Úradníci v hlavných mestách Európy podali v pondelok médiám len protichodné správy o "víchrici diplomacie", ktorá sa prehnala cez Taliansko, Francúzsko a Španielsko pri nasledovní Nemecka pri pozastavení vakcinácie AstrouZeneca.

Zdroje uviedli, že Merkelová zatelefonovala talianskemu premiérovi Mariovi Draghimu, aby ho informovala. Jeden z najvyšších predstaviteľov talianskeho zdravotníctva označil pozastavenie očkovania zo strany Talianska iba za politické rozhodnutie nerozlúčiť sa s Nemeckom.

Talianske zdroje uviedli, že Draghi a francúzsky prezident Emmanuel Macron sa telefonicky dohodli, že opatrenie je dočasné a preventívne.

Vysoký nemecký vládny zdroj poprel, že by Berlín vyvíjal akýkoľvek tlak, s tým, že poplach už aj tak vyvolali menšie členské štáty EÚ, ako napríklad Rakúsko a Belgicko.

"Nikto nie je nútený nič robiť," uviedol nemecký zdroj, ktorý hovoril pod podmienkou anonymity. "Takto EÚ nefunguje."

Uprostred európskych sporov frustrácia zo Spahnovho pandemického riadenia zavládla najmä medzi nemeckými vládnucimi konzervatívcami, ktorí práve utrpeli porážku v dvoch regionálnych voľbách. Merkelovej kresťanskí demokrati (CDU) sa pred septembrovými všeobecnými voľbami, v ktorých sa ona sama nebude usilovať o rekordné piate volebné obdobie, sa trápia na ročných minimách.

Jej nástupca vo funkcii predsedu CDU Armin Laschet, uchádzač o funkciu kancelára, kritizoval meškanie nasadenia vakcíny AstraZeneca ako "zlé správy". Konkurenčný bavorský guvernér Markus Soeder vyzval na sprístupnenie očkovania každému, kto to chce.