„Poľsko a Maďarsko nemôžu byť vydierané pri využívaní fondov EÚ“

01.11.2020

Poľsko a Maďarsko podniknú všetko pre to, aby ani jeden z nich nebol vydieraný pri použití finančných prostriedkov EÚ, uviedol nedávno vo Varšave minister zahraničných vecí Péter Szijjártó po rokovaniach s poľským kolegom Zbigniewom Rauom.

Na stretnutí opätovne potvrdili svoje stanovisko, že finančné prostriedky EÚ smerujú do oboch krajín, pretože k ekonomickej výkonnosti Európskej únie prispievajú aj Poliaci a Maďari, a teda finančné prostriedky EÚ sú spoločnými zdrojmi, uviedol pre MTI Péter Szijjártó. Označil za neprijateľné, že Varšavu a Budapešť vydierajú, aby sa pokúsili zmeniť svoju imigračnú politiku alebo iné politiky.

Szijjártó súhlasil s Rauom, že obe krajiny odmietnu nový azylový pakt Európskej komisie, ktorý podľa šéfa rezortu predstavuje rovnaký princíp, aký presadzoval výbor za posledných päť rokov, a opakuje tie isté chyby. Navrhovaný pakt "rovnako predpíše novú kvótu prijatých imigrantov, vykoná však iba vynútený gramatický experiment, aby sa to dalo nazvať inak," uviedol minister zahraničia s tým, že aj keď sa kvóta nazýva "sponzorovaná refundácia", znamená to v skutočnosti rovnako povinnú kvótu na presídlenie.

Pokiaľ ide o situáciu v Bielorusku, obaja ministri sa dohodli, že Maďarsko poskytne pomoc Poľsku po tom, čo niekoľko poľských diplomatov akreditovaných v Bielorusku, vrátane veľvyslanca, muselo odísť. Podľa dohody medzi ministrami, pokiaľ Poliaci nebudú schopní obnoviť svoje zastúpenie v Minsku, Maďarsko ich bude zastupovať vo vízovej oblasti a vydávať víza v mene Poľska.

Szijjártó a Rau sa tiež dohodli na politike podpory kresťanov. "V priebehu budúceho mesiaca alebo dvoch budeme mať zavedené postupy dodávania zdravotníckeho vybavenia do kresťanských nemocníc v Jordánsku na konci roka s cieľom poskytovať starostlivosť pacientom zo Sýrie," uviedol Péter Szijjártó.

Informoval tiež, že poľský minister infraštruktúry Andrzej Adamczyk v priebehu dňa podpíše "koncepčný dokument o plánovanej vysokorýchlostnej železnici medzi Budapešťou a Varšavou, ktorý bude predložený s cieľom získať podporu EÚ".

Szijjártó potvrdil, že štúdia uskutočniteľnosti vysokorýchlostnej železnice bude na maďarskej strane hotová začiatkom budúceho roka. "Z dočasných dokumentov je zrejmé, že vybudovanie železnice s rýchlosťou 300 kilometrov za hodinu by bolo pre tento región ziskové, pretože by poskytlo spojenie sever - juh, ako aj spojenie so západoeurópskym systémom vysokorýchlostných železníc," uviedol minister zahraničia Maďarska.