Poľsko štartuje z EÚ?

17.10.2021

Varšava - Viac ako dve pätiny Poliakov podporujú možnosť vypísania referenda o členstve Poľska v Európskej únii. Takmer dve tretiny by však v takomto referende hlasovali za zotrvanie krajiny v EÚ. Vyplýva to z výsledkov prieskumu agentúry SW Research, ktoré dnes zverejnil webový portál poľského denníka Rzeczpospolita.

Respondenti v prieskume odpovedali okrem iného na otázku, či by sa podľa ich názoru malo kvôli sporu Poľska s Európskou komisiou konať referendum o členstve v EÚ.

Pre referendum sa v prieskume vyslovilo 42,6 percenta respondentov, proti bolo len 36,9 percenta. Zvyšných 20,5 percenta respondentov nemalo na otázku žiadny názor.

Viac ako 64 percent respondentov by podľa prieskumu hlasovalo pre zotrvanie v EÚ, zatiaľ čo proti by bolo len necelých 15 percent. Zhruba 14 percent respondentov uviedlo, že nevie, ako by hlasovalo. Zvyšných zhruba sedem percent by sa podľa prieskumu referenda nezúčastnilo.

Vlečúci spor medzi Varšavou a Bruselom ohľadom obmedzovania nezávislosti poľskej justície sa vyostril tento mesiac, keď poľský ústavný súd spochybnil zlučiteľnosť niektorých článkov únijných zmlúv s poľským právom.

Európska komisia reagovala vyhlásením, že bude obhajovať nadradenosť práva EÚ všetkými prostriedkami a europoslanci aj niektorí ďalší európski politici označili verdikt za prvý krok Poľska na ceste z európskej dvadsaťsedmičky.