Pompeo – hlavný bod misie v ČR nenaplnený

19.08.2020

Návšteva ministra zahraničných vecí USA Mike Pompea v strednej Európe je poznačená bojom o nový svetový poriadok a jeho lídra. Z vedúcej pozície USA úspešne vytláča Čína. Tomu zodpovedá aj výber krajín, ktoré Pompeo navštívi a ktoré majú problematické vzťahy s Ruskou federáciou, resp. Čínskou ľudovou republikou.

K takým patrí aj Česká republika, ktorej vzťahy, na základe proti ruskej politiky komunálnych politikov v Prahe, sú na bode mrazu a plánovaná návšteva pravicových senátorov na Taiwan len dokoná skazu aj tak naštrbených vzťahov s Čínou.

Pompeo nenavštívi Brusel, akoby si v rámci Európskej únie vyberal krajiny, ktoré svojím postojom môžu oslabiť EÚ v zmysle doktríny "rozdeľuj a panuj". Kto očakával, že bude zo strany USA nátlak na proamerické vyriešenie niektorých problémov, nemýlil sa. Sám Pompeo bol po tejto stránke úprimný a možno nediplomaticky pomenoval niektoré záujmy USA pravým menom. Hovorí tomu aj názov jeho misie: "Nie Číne, nie Rusku, iba USA!"

Ale už v Česku ho donútili pochopiť, že to asi prehnal. Dokonca niektorí novinári napísali, že Česká republika ponížila USA ešte pred začiatkom rozhovorov. Na druhej strane sa Češi postarali, aby televízna obrazovka ukazovala amerického hosťa v priaznivom svetle.

Prvý deň návštevy americký minister pricestoval do Plzne, kde sa stretol so svojim českým kolegom Tomášom Petříčkom. Pompeo navštívil pamätník oslobodenia Plzne s názvom "Ďakujeme, Amerika".

Primátor M. Baxa (ODS) ho privítal slovami: "Som hrdý na to, že k návšteve si vybral Mike Pompeo Plzeň, ktorá je tak úzko spätá s americkou históriou. Každoročne s májovými sviatkami spomíname na ťažko vybojovanú slobodu americkými vojakmi, ktorú nám priniesli v máji 1945."

"Ani Čína, ani Rusko" - v Česku

Berúc do úvahy, že prezident Miloš Zeman (ktorého protokol zahŕňa aj medzinárodné návštevy) príliš neakceptuje poručnícky tón Američanov, Pompeo sa radšej k pálčivým otázkam stretol s Andrejom Babišom (ANO), predsedom vlády ČR. V tomto prípade však išlo skôr o vnútorné záležitosti Českej republiky.

Potom vystúpil v Senáte. Pomeo nezabudol:

  • pochváliť návštevu Taiwanu českou delegácou na čele s predsedom senátu M. Vystrčilom (ODS)
  • kvitovať pozdržanie projektu firmy Huawei na budovanie 5G siete
  • vyjadriť radosť zo smerovania vzťahov s Ruskom v súvislosti s odstránením pamätníka Koneva a vyhostením ruských "špiónov"
  • vyjadriť spokojnosť s nahradzovaním sovietskej vojenskej techniky americkou

JE Dukovany - v hre zostáva aj Čína, aj Rusko

Asi najdôležitejším bodom návštevy M. Pomoea bol nátlak na vyradenie Číny, resp. Ruska zo súťaže o dostavbu Jadrovej elektrárne Dukovany v prospech americkej spoločnosti Westinghouse. O tejto problematike sme písali v príspevku "Kto postaví nový blok JE Dukovany?". Čitajte TU!

Výstavba nového energobloku má začať v roku 2029 a ukončená má byť v roku 2036. Hodnota kontraktu je 5 - 6 miliárd eur. Tento blok nahradí jeden zo štyroch terajších, ostatné by mali pracovať do roku 2047 - 2049. Jeho výkon bude 1200 MW. Tender na zákazku energobloku Dukovany by mal začať v polovici tohto roku a ukončený má byť v roku 2022. Záujemcovia:

  • Westinghouse
  • Korea Hydro & Nuclear Power
  • francúzska EdF
  • China General Nuclear Power
  • Rosatom

Medzi novinármi preblesla správa, že Američania mali pripravený na podpis dokument o vzájomnej spolupráci pri rozvoji atómovej energie. V tejto otázke Češi Pompeovi neustúpili a nič nepodpísali. Na tlačovej konferencii sklamaný minister ním navrhované porušenie noriem EÚ na tendre zaobalil do politickej hantírky: "Ak vyberiete jednu z týchto strán, vystavíte sa hrozbe ohrozenia slobody a suverenity".Samozrejme mal na mysli výber Rosatomu, resp. China General Nuclear Power na výstavbu bloku JE Dukovany.

Premiér A. Babiš pre Mladú frontu Dnes povedal: "Povedal som mu (Pompeo), že konáme v súlade s pravidlami platnými v Európskej únii a nikoho nemôžeme vylúčiť z účasti na výberovom konaní na výstavbu elektrárne. Vysvetlil som mu to a myslím si, že mi porozumel".

Pred odletom z Českej republiky ešte sa M. Pompeo stretol na zdvorilostnej návšteve s prezidentom ČR Milošom Zemanom. Potom odletel do Slovinska. Navštívi aj Poľsko a Rakúsko.

Kto je kto?

Mike Pompeo má 56 rokov a absolvoval US Military Academy a Harward Law School. Je členom Republikánskej strany. Bol členom Snemovne reprezentantov USA, v roku 2017 ho D. Trump vymenoval za riaditeľa CIA. Od 26. 4. 2018 je v poradí 70. minister zahraničia USA. Keď popisoval svoju činnosť v CIA, doslova povedal: "Bol som riaditeľom CIA. Cigánili sme, podvádzali, kradli sme..."(Zdroj: The Grayzone, 24.4.2019). Aspoň úprimný človek... viď aj úvodný snímok - úprimný priateľ Lukašenka...