POROVNAJTE PREJAVY TÝCHTO DVOCH LÍDROV
Včera sa tradične začalo najvýznamnejšie svetové fórum - Valné zhromaždenie OSN. Vystúpil na ňom prezident USA Donald Trump. Kritizoval Čínu, kritizoval Irán, kritizoval všetkých, ktorí kritizujú Spojené štáty. Čínu spomenul 12-krát. Koronavírus označil za čínsky vírus a vyhrážal sa, že musí "vyvodiť zodpovednosť voči krajine, ktorá rozpútala tento mor". Tvrdil, že USA sú "priekopníkmi v záchrane ľudských životov" (hoci v skutočnosti majú Spojené štáty najvyšší počet mŕtvych - 200 000 - a vláda nerobí rázne opatrenia, kým vládne opatrenia v Číne vývoj epidémie zastavili). Potom sa pustil do Svetovej zdravotníckej organizácie, ktorú obvinil, že ju ovláda Čína. Aj za klimatickú zmenu vraj môže Čína a tí, ktorí kritizujú "výnimočné americké environmentálne opatrenia", nenávidia Ameriku, pretože Spojené štáty sú vraj k životnému prostrediu "výnimočne ohľaduplné". Pochválil sa, že USA má najväčšiu armádu na svete, dáva najviac peňazí na zbrojenie na svete, a to vraj ani zďaleka nie je koniec. Rovnako sa chvastal, že "eliminoval najväčšieho svetového teroristu", čím mal na mysli jedného z najvplyvnejších predstaviteľov Iránu, generála Solejmáního, ktorého dal zavraždiť.
Potom vystúpil ruský prezident Vladimír Putin. Navrhol predĺženie platnosti zmluvy o obmedzení strategických útočných zbraní medzi Ruskom a USA. Navrhol moratórium na rozmiestnenie pozemných rakiet stredného a krátkeho doletu v Európe a ďalších regiónoch sveta, pokiaľ sa týchto krokov zdržia aj USA (pričom dodal, že Spojené štáty a ich spojenci na tento návrh Ruska nijako nereagovali). Navrhol, aby mocnosti uzavreli dohodu zakazujúcu rozmiestňovanie zbraní vo vesmíre alebo použitie sily proti vesmírnym objektom. Navrhol, aby sa na pôde OSN diskutovalo o problémoch počítačovej bezpečnosti. Prisľúbil, že Rusko vyvinie maximálne úsilie na podporu mierového, politicko-diplomatického urovnania regionálnych kríz a konfliktov a zabezpečenia strategickej stability. Ponúkol vakcínu na očkovanie proti koronavírusu zamestnancom OSN: Varoval, že súčasné protikrízové opatrenia nebudú stačiť a nové môžu vypracovať len všetky štáty sveta spoločne.
A teraz mi povedzte, kto z týchto dvoch pánov vystupuje ako globálny líder. Kým Trump sa len vyhrážal a konšpiroval ako paranoidný psychopat, Putin predniesol niekoľko iniciatív na odzbrojenie a medzinárodnú spoluprácu. Môžeme mať tisíc výhrad voči režimu a vnútornej politike Ruska, ale na medzinárodnej scéne je Rusko hlasom konštruktívnej politiky, triezveho rozumu a zdržanlivosti, vďaka ktorej svet ešte nie je vo vojne. Nasledovať Spojené štáty dnes znamená nasledovať militantnú a nevypočítateľnú autoritatívnu veľmoc, ktorá má globálne záujmy, ale necíti globálnu zodpovednosť. Ak sa Európa nechce dostať po tretíkrát za sto rokov na pokraj záhuby, musí sa vymaniť spod vplyvu deštrukčnej veľmoci, ktorá nás ťahá ku dnu. Európa si musí nájsť vlastnú cestu. Inak nikdy nebude silná a zostane buď protektorátom USA alebo sa stane slepým črevom Ázie.
Eduard Chmelár, vysokoškolský učiteľ