Postavíme Vám 10 nových nemocníc 113 nestačí

25.01.2020

Pravidelne sa na nás valí zo správ, novín, reklám, megapútačov jedna zaujímavá vízia : Postavíme 10 nových nemocníc. Je to naozaj potrebné pre občanov Slovenska? Vyrieši tento stavebný ošiaľ problémy zdravotníctva?

Podľa stránky MZ SR je na Slovenku 113 nemocníc. Je to snáď málo, ak nás niekto presviedča o potrebe ďalších 10? Každá doterajšia vláda lamentovala, že na tak malú krajinu ako je Slovensko, máme príliš veľa nemocníc. Dokazovali nepotrebnosť toľkých akútnych lôžok. A hľa, zrazu sa tu črtajú nové megainvestície.

Naozaj tých 113 nemocníc nestačí poskytovať zdravotnú starostlivosť pre občanov SR, alebo si len  opäť niekto prihreje polievočku na stavbe a zariaďovaní nemocníc? To čo nám na Slovensku v zdravotnictve naozaj chýba sa nedá kupiť v Hornbachu - sú to zdravotníci. Skôr sa teda pýtame, ako zabezpečíme personálnu obsadenosť týchto nových nemocníc, keďže je všetkým jasný akútny nedostatok zdravotníckych pracovníkov.

Presunieme ich tam zo starých ? Skvelá ponuka. Presunieme personál z bodu A do bodu B, ale nedostatok tým nevyriešime. A čo materiálne vybavenie? Opäť sa presunú milióny eur určených na zdravotnú starostlivosť do vrecák stavebno-prístrojovo- softvérových žralokov. Veď každoročne sme presviedčaní o zmysluplne naliatych eurofondoch do nového, skvelého nemocničného vybavenia .

A čo urobíme zo starými nemocnicami, zbúrame ich? Dúfam , že to napokon nedopadne tak, ako v skvelom britskom seriáli “Iste pán minister”, kde postavili nové, nádherné nemocnice, ale bohužiaľ boli bez pacientov aj bez personálu.

Chcú títo vizionári naozaj len to najlepšie pre slovenského občana, alebo len odkrojiť pre seba čo najviac zo spoločného koláča určeného pre všetkých nás? Budeme túto neobvyklú aktivitu pozorne sledovať a informovať vás, o čo tu skutočne ide.

Za koho kopú títo reformátori? Za majiteľov stavebných firiem? Za firmy vyrábajúce prístrojové vybavenie zdravotníckych zariadení? Lebo určite nekopú za vaše zdravie...