Prebieha už v Izraeli reálna občianska vojna?

16.05.2021

ČTK: Jeruzalem / Gaza - Izrael pozdĺž hranice s Pásmom Gazy sústredil pozemné jednotky, čo niektoré izraelská médiá hodnotia ako predzvesť možnej pozemnej operácie.

Radikálne palestínske hnutie Hamas, ktoré pásmo kontroluje, pokračuje v raketovej paľbe na izraelské územie, na ktorú izraelská armáda reaguje vzdušnými protiúdermi.

V rade izraelských miest pokračovali násilnosti a strety radikálnych Arabov a radikálnych Židov, ktoré izraelský prezident Reuven Rivlin označil za občiansku vojnu. Z Pásma Gazy v noci na dnes Palestínčania vypálili na Izrael na 150 rakiet, cez sto ich odpálila za posledných 24 hodín opačným smerom izraelská armáda.

Podľa hovorcu izraelskej armády Palestínčania od vypuknutia bojov v pondelok vyslali na izraelské územie takmer 1500 striel, z čoho takmer 90 percent zachytil izraelský protiraketový systém Irondom (Železná kopula).

Za tri dni vzájomného ostreľovania zomrelo v Pásme Gazy najmenej 83 ľudí, vrátane 17 detí. Izrael informoval o siedmich obetiach, vrátane dvoch detí, vojaka a občianky Indie.

Denník The Times of Israel noc na dnešok označil za najhoršiu noc židovsko-arabského násilia za niekoľko rokov. Desiatky ľudí sú zranení a polícia zatkla skoro 400 osôb. Starosta zmiešaného arabsko-židovského mesta Lod situáciu prirovnal k občianskej vojne alebo k palestínskemu povstaniu.

Okrem Lodu nepokoje zachvátili mnoho ďalších miest, vrátane Jeruzalema, Haify, Tiberiasu, Akku, Bat Jamu a Umm al-Fahmi. Médiá opísali aj scény lynčovania z miest, ktoré pritom podľa nich bývali symbolom spolužitia Židov a Arabov. Izraelský prezident Rivlin v stredu označil situáciu za občiansku vojnu a vyzval všetkých "miestnych vodcov, náboženských lídrov, občanov, rodičov", aby zastavili "to šialenstvo".

V noci na dnes zazneli poplašné sirény varujúce pred raketami prvýkrát tiež na severe Izraela, doteraz ostreľovanie dosiahlo len do južnej a strednej časti krajiny. Radikáli z Pásma Gazy sa zrejme tiež snažia ohroziť Ramonove medzinárodné letisko na juhu krajiny, kam Izrael kvôli ostreľovaniu Tel Avive odklonil prevádzku z Ben Gurionovom letiska.

Hnutie Hamas dnes uviedlo, že na druhé izraelské letisko vystrelilo "obrovskú raketu", a vyzvalo letecké spoločnosti, aby "pozastavili" všetky lety do Izraela. British Airways, Lufthansa, Iberia a Virgin Atlantic zrušili lety do Tel Avivu potom, čo tak urobili Delta Air Lines a American Airlines.

Desiatky tisíc Palestínčanov sa dnes ráno zhromaždili na Chrámovej hore v Jeruzaleme k modlitbe na sviatok íd al-filter, ktorý sa oslavuje po skončení pôstneho mesiaca ramadánu. Podľa médií ich bolo až 100.000. Na videách zdieľaných na sociálnych sieťach sú vidieť davy najmä mladých Palestínčanov, ktorí mávajú palestínskymi vlajkami a nesú transparenty oslavujúce palestínske hnutie Hamas.

Spojené štáty dnes podľa zdrojov agentúry Reuters vyjadrili nesúhlas s požiadavkou Číny, Nórska a Tuniska usporiadať v piatok verejné virtuálne zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN ohľadom zhoršujúcej sa situácie medzi Izraelom a Palestínou. USA, ktoré sú najbližším medzinárodným spojencom Izraela a majú v BR OSN právo veta, svoj krok odôvodnili tým, že podnikajú vlastné diplomatické kroky, a že by diskusia v Bezpečnostnej rade nebola produktívna.

Ruský prezident Vladimir Putin a generálny tajomník OSN António Guterres dnes vyzvali obe strany izraelsko-palestínskeho konfliktu na zastavenie násilností a zaistenie bezpečnosti civilistov.

Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva dnes uviedol, že je znepokojený násilím v Izraeli a na okupovaných palestínskych územiach. K "resetovaniu rokovania" medzi Izraelom a Palestínčanmi vyzval francúzsky prezident Emmanuel Macron, ktorý dnes rokoval s predsedom palestínskej autonómie Mahmúdom Abbásom a ktorý má na programe aj rokovania s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom.

O sprostredkovanie prímeria sa snaží, podobne ako v minulosti, Egypt. Jeho vyjednávači sa dnes v Tel Avive stretli so zástupcami Izraela po tom, čo predtým jednali v Pásme Gazy.

Eskalácia izraelsko-palestínskeho konfliktu z posledných dní zrejme udrží pri moci izraelského premiéra Netanjahua. Líder ultranacionalistickej strany Jamina Naftali Bennett uviedol, že v terajšej vyhrotenej situácii vylučuje možnosť koaličnej vlády bez Netanjahua. Informoval o tom dnes večer spravodajský server The Times of Israel s odvolaním sa na nemenovaný zdroj. Podľa neho Bennettov tím obnovil povolebné rokovania s Netanjahuovov stranou Likud.

Boje vypukli po niekoľkodňových stretoch medzi izraelskou políciou a Palestínčanmi v Jeruzaleme. Napätie eskalovalo počas ramadánu, keď Izrael obmedzil Palestínčanom zhromažďovania na mieste, kde sa Arabi väčšinou schádzajú k večernej modlitbe.

Začiatkom mája sa tiež očakával verdikt odvolacieho súdu o vysťahovaní desiatok palestínskych rodín vo východnom Jeruzaleme, do ktorých domov sa mali nasťahovať židovskí osadníci.

Na tento mesiac tiež boli plánované dlho očakávané palestínskej parlamentné voľby, ktoré ale palestínsky prezident Abbás odložil aj preto, že nebolo isté, či Izrael umožní hlasovať vo východnom Jeruzaleme.