Pred 105 rokmi Albert Einstein predstavil všeobecnú teóriu relativity

22.03.2021

Pred 105 rokmi 20.marca 1916 - do vedeckého časopisu Annalen der Physik bol doručený článok Alberta Einsteina, v ktorom predstavil všeobecnú teóriu relativity.

Albert Einstein (* 14. marec 1879, Ulm, Nemecké cisárstvo - † 18. apríl 1955, Princeton, New Jersey, USA) bol nemecko-švajčiarsko-americký teoretický fyzik, ktorý je považovaný za najvýznamnejšieho vedca 20. storočia. 

Predložil svetu teóriu relativity a významne prispel k rozvoju kvantovej mechaniky, štatistickej mechaniky a kozmológie. V roku 1921 mu bola za vysvetlenie fotoelektrického javu a zásluhy v oblasti teoretickej fyziky udelená Nobelova cena za fyziku. Jeho teoretické práce - napriek rozšírenému názoru - hrali len nepodstatnú úlohu pri stavbe jadrovej bomby a jadrovej elektrárne.

V roku 1916 uverejnil Všeobecnú teóriu relativity, ktorá sa stala jednotnou teóriou priestoru, času a gravitácie. V roku 1919 bol počas zatmenia Slnka pozorovaním potvrdený Einsteinom predpovedaný odklon svetla v gravitačnom poli Slnka, čo z Einsteina urobilo celebritu (Anglická kráľovská akadémia: "Tento výsledok je jedným z najväčších výdobytkov ľudského myslenia.").

V roku 1921 dostal Nobelovu cenu za prínos pre rozvoj teoretickej fyziky, ako aj za jeho fyzikálne objavy (fotoelektricky jav). V roku 1922 s manželkou navštívili Japonsko, Singapur a Čínu. Potom prednášal po celom svete, dostal čestné doktoráty najpoprednejších svetových univerzít (vrátane Princetonskej) a stal sa členom mnohých Akadémií vied.

Bez jeho objavu  všeobecnej teórie realitivity by nemohli byť lety do vesmíru a nefungovali by správne GPS systémy.