Prekvapenie - Joe Biden dnes telefonoval s Vladimírom Putinom

13.04.2021

Ako uviedol nový americký portál Axios, Prezident Biden v utorok hovoril s ruským prezidentom Vladimirom Putinom a navrhol, aby sa podľa Bieleho domu stretli na samite "v nadchádzajúcich mesiacoch" v tretej krajine.

Prečo je to dôležité

Výzva prichádza uprostred posilňovania ruskej vojenskej prítomnosti na ukrajinských hraniciach a potom, čo Putin negativne reagoval na rozhovor, v ktorom Biden súhlasil s tým, že ruský prezident je vraj "zabijakom".

Podľa údajov Bieleho domu v rozhovore Biden vyjadril podporu Ukrajine zo strany USA, vyjadril "obavy z náhleho nárastu ruskej armády" a vyzval Rusko na zníženie napätia. Biden tiež varoval Putina pred ďalšími "kybernetickými vniknutiami a volebnými zásahmi". Obaja diskutovali aj o kontrole zbraní.

Celkový dojem z tejto Bidenovej aktivity

Biden sa snažil aj takto vyvážiť svoju túžbu po stabilných vzťahoch s Ruskom - najmä pokiaľ ide o jadrovú bezpečnosť - s úsilím reagovať na ruské kroky, ako je uväznenie opozičného vodcu Alexeja Navaľného.

Čo je potrebné sledovať v najbližších dňoch

Navrhovaný samit, ktorý Biden navrhol, sa podľa údajov bude týkať "celého spektra problémov, ktorým čelia USA a Rusko".

Portál sa nezmieňuje o stanoviskách, ktoré formuloval v rozhovore ruský prezident Vladimir Putin. Informácie zisťujeme a budeme správu aktualizovať. 

Kremeľ zatiaľ informoval len pomerne kuso, že "Počas výmeny názorov o vnútroukrajinskej krízy Vladimír Putin vysvetlil ruský prístup k politickému riešeniu, ktorý je založený na dohodnutom minskom súbore opatrení".