Premiér Babiš chodí po radu všade - mimo Slovenska...

15.02.2021

ČTK: Vídeň - Premiér Andrej Babiš se dnes vydá na krátkou návštěvu Rakouska, kde chce mimo jiné získat informace o testování rakouských školáků na koronavirus. Proto také hned ráno ve Vídni během testování žáků navštíví českojazyčnou obecnou školu Školského spolku Komenský. Dopoledne se Babiš setká také s rakouským kancléřem Sebastianem Kurzem. Mezi hlavní témata jednání by měly patřit boj proti pandemii covidu-19, včetně rakouských zkušeností s očkováním a testováním, a rozšíření česko-rakouské obchodní spolupráce.

Českého premiéra by měl na škole Komenského uvítat rakouský ministr školství Heinz Fassmann. Ukázka testování žáků se pak odehraje na školním dvoře. Babiš rovněž bude hovořit s Karlem Hanzlem, starostou Školského spolku Komenský, který kromě základní školy v rakouské metropoli provozuje také českojazyčnou mateřskou školu a reálné gymnázium.

Česko by se podle Ústředního krizového štábu (ÚKŠ) mohlo při návratu žáků do škol inspirovat rakouským modelem testování. Šéf ÚKŠ a ministr vnitra Jan Hamáček ve středu uvedl, že v Česku by se podobně jako v Rakousku mohly ve školách používat antigenní testy s výtěrem z kraje nosu, které rychle ukážou výsledek.

Ve Vídni a ve spolkové zemi Dolní Rakousy se školáci vrátili do tříd už před týdnem, ve zbytku země nastupují dnes. Podmínkou účasti na prezenční výuce je právě otestování dvakrát týdně.

Babiš ukončí návštěvu Vídně po jednání se svým rakouským protějškem Kurzem položením kytice u pietního místa v ulici Judengasse, kde tak uctí památku obětí loňského teroristického útoku. Do Česka by se měl vrátit včas, aby se mohlo uskutečnit řádné odpolední jednání vlády.

Český premiér předminulý týden navštívil Maďarsko a minulou středu Srbsko. Do obou zemí ho doprovodily týmy odborníků, jednání se týkala mimo jiné očkovacích látek, které dosud neschválily unijní orgány.