Prezident Zelenskyj: “1.decembra bude na Ukrajine štátny prevrat”

26.11.2021

Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj oznámil, že dostal informácie o príprave štátneho prevratu, ku ktorému má dôjsť 1. decembra. Na akciu sú podľa neho vyčlenené miliardy dolárov. Podľa Zelenského je do týchto plánov zapojený najbohatší ukrajinský podnikateľ Rinat Achmetov, na celú akciu majú byť vyčlenené miliardy dolárov.

"Dostal som informácie, že 1. decembra v našej krajine bude štátny prevrat... Máme nielen agentúrne informácie, máme dokonca zvukové informácie, kde zástupcovia z Ukrajiny so zástupcami Ruska, povedzme prejednávajú účasť Rinata Achmetova v štátnom prevrate na Ukrajine, že budú vyčlenené miliardy dolárov atď.," oznámil Zelenskyj počas piatkovej tlačovej konferencie.

Ukrajinský prezident zároveň dodal, že štátnemu prevratu neveria. Neveria vraj ani tomu, že sa ho bude podnikateľ Achmetov zúčastniť. Zelenskyj tiež vyhlásil, že krajina je na začiatku "veľkej vojny" s oligarchu, "ich chápadlá sú všade", ale veľký biznis úrady rešpektujú.

"Verím, že sme na začiatku veľkého pokroku, sme v procese a vo veľkej vojne proti deoligarchizácii... Ich chápadlá sú všade... Práve sme začali. Nie je v tom nič osobného. Chcem povedať, že rešpektujem veľký biznis. Je ale veľmi dôležité, aby veľký biznis nebol oligarchiou a neovplyvňoval médiá," uviedol ukrajinský prezident.

Prezident tiež prehovoril o možnej rozsiahlej vojne s Ruskom. Podľa neho v mnohých médiách prebieha zastrašovanie ľudí. "Verím, že takáto možnosť môže existovať každý deň, ale myslím si, že dnes prebieha zastrašovanie. Chcem hneď povedať, že niektoré médiá naozaj strašia, že zajtra bude vojna," dodal Zelenskyj.