Príklad aj pre nás - operátori musia uvádzať v zmluvách presné rýchlosti internetu

03.01.2021

Zdroj: ČTK: Operátoři musí od letoška ve smlouvách se zákazníky uvádět přesnou rychlost poskytovaného připojení k internetu. Pokud deklarovanou rychlost nedodrží, čekají je od Českého telekomunikačního úřadu pokuty. Zákazníci mohou nižší rychlost reklamovat. Vyplývá to z novelizovaného všeobecného oprávnění, které úřad loni vydal.

ČTÚ vycházel z nedávného měření, podle kterého vykazovalo 16 procent přípojek velkou odchylku skutečné rychlosti od deklarované a v 36 procentech případů se ukázalo, že přípojky nejsou technicky schopné uváděné maximální rychlosti dosáhnout.

Podle nových pravidel nesmí být maximální rychlost pevného připojení menší než hodnota inzerované rychlosti, běžně dostupná rychlost musí odpovídat alespoň 60 procentům hodnoty inzerované rychlosti a minimální rychlost musí odpovídat alespoň 30 procentům hodnoty rychlosti inzerované

U mobilních služeb je situace obdobná. Odhadovaná maximální rychlost musí být realisticky dosažitelná maximální rychlost pro konkrétní službu v dané lokalitě v reálných provozních podmínkách, v místě s dostatečnou úrovní signálu vně budov.

Deklarovanou rychlost bude muset služba splňovat 90 procent dne. Úřad podle ní nechce jít od začátku cestou sankcí, ale chce spíše upozorňovat. Pokud uživatel zjistí, že kvalita připojení neodpovídá smlouvě, má jej reklamovat buď u svého operátora, nebo se rovnou obrátit na ČTÚ,

Připojení k internetu prostřednictvím pevných sítí využívá téměř 3,3 milionu zákazníků. Přes mobilní sítě se připojuje 10,3 milionu koncových uživatelů. Tento počet zahrnuje také účastníky využívající tzv. fixní LTE, kterých je asi 420.000.

Úřad chce také letos jako první v Evropě zprovoznit srovnávač mobilních a internetových služeb. Nabídky operátorů by se měly zpřehlednit, aby jim lidé více rozuměli.