Princ Filip a jeho láska

09.04.2021

9. apríla oznámil Buckinghamský palác smrť Filipa, vojvodu z Edinburghu, manžela britskej kráľovnej Alžbety II. Princ zomrel iba pár mesiacov pred jeho storočnicou. Kráľovský pár bol v manželstve takmer 74 rokov, čo je najdlhší zväzok zo všetkých britských panovníkov. Pripomeňme si, ako sa začal príbeh princa Filipa a Alžbety II.

Ako synovec gréckeho kráľa Konštantína I. (dynastia Glucksburgovcov) sa Filip stretol s princeznou Alžbetou v roku 1934 na svadbe britského vojvodu z Kentu a gréckej princeznej Maríny. Dvojica na seba prvýkrát upriamila pozornosť už v roku 1939, keď bývalý grécky princ Filip, ktorý chcel spojiť svoj život s morom, nastúpil na Kráľovskú námornú akadémiu v Dartmouthe.

Túto školu často navštevoval jeden z jej čestných absolventov, vtedajší kráľ Veľkej Británie Juraj VI. Počas návštevy tam v roku 1939 sprevádzali panovníka jeho dcéry - 13-ročná princezná Elizabeth (Alžbeta) a jej 9-ročná sestra Margaret.

Pre prepuknutie kiahní medzi kadetmi sa princezné nemohli zúčastniť na verejných obradoch, ale išli do domu riaditeľa vysokej školy. Tam sa stretli so svojím druhoradým bratrancom, kadetom Filipom, ktorý už mal 18 rokov. O tom, čo sa stalo potom, to vo svojich pamätiach povedala guvernantka Marion Crawfordová, ktorá sprevádzala Margaret a Alžbetu. V knihe Malé princezné spomína, že keď sa objavil Filip, vyzeral ako "Viking" s blond vlasmi a modrými očami.

Mladý muž pozval kráľovskú družinu na prechádzku a prehliadku tenisových kurtov v Dartmouthe. Podľa spomienok Crawfordovej, ako uvádza časopis Vogue, urastený princ šikovne preskočil sieť, čo na Alžbetu silno zapôsobilo.

Filip sa neskôr objavil na jednom z večierkov na palube kráľovskej jachty Victoria a Albert. Ako hovorí Crawfordovejkniha, princ rozosmial Alžbetu, tiež ju zasa strápnil a "rozčervenal". Na palube bol aj Filipov strýko a pobočníkkráľa Juraja, lord Louis Mountbatten. V nádeji, že jeho synovec vstúpi do britského kráľovského domu, si pán urobil poznámku do denníka, kde napísal, že stretnutie medzi Filipom a Alžbetou bolo "veľkým úspechom". V tých rokoch sa Filip ťažko dal nazvať závideniahodným ženíchom, pretože okrem niekoľkých titulov nemal ani finančné prostriedky, ani majetok.

Samotný princ, ktorý nebol príliš úprimný voči novinárom, neskôr uviedol, že dni v Dartmouthe boli iba "veľmi zábavnou epizódou".

Keď sa kráľova návšteva skončila a Viktória a Albert odchádzali z prístavu Dartmouth, kráľovská rodina sledovala z paluby kadetov, ktorí ich nasledovali a plavili sa na malých člnoch za jachtou. Jeden z nich sa vzdialil od pobrežia oveľa ďalej ako ostatní. A samozrejme, že to bol aj Filip. Pri sledovaní tejto epizódky kráľ Juraj údajne mladíka označil za blázna, Alžbeta však na neho stále pozerala ďalekohľadom, až kým nebol čln z dohľadu.

Skutočnosť, že sa Alžbete okamžite páčil Filip, možno usúdiť podľa spomienok ostatných blízkych z kráľovskej rodiny. Napríklad prvá dcéra grófa Louisa Mountbattena, lady Pamela Hicksová, pripomenula, že po stretnutí s Filipom v Dartmouthe budúca kráľovná "na neho zazerala" a odvtedy "už nemohla myslieť na nikoho iného". Alžbetina sesternica Margaret Rhodesová vo svojej autobiografii podrobne opísala, ako bol jej bratranec "skutočne zamilovaný od samého začiatku".

Trvalo však takmer desať rokov, kým sa pár vzal. Filip slúžil na bojovej lodi Ramilles, zúčastnil sa vylodenia spojencov na Sicílii a bol tiež svedkom podpísania kapitulácie Japonska na palube americkej bojovej lode Missouri.

Po skončení vojny a návrate do Veľkej Británie v januári 1946 Filip požiadal Juraja VI. o ruku Alžbety, s ktorou v tom čase aktívne komunikoval. Kráľ súhlasil, ale pod podmienkou, že zásnuby zostanú utajené, až kým Alžbeta nebude mať 21 rokov. Obavy nespôsoboval iba mladý vek princeznej, ale aj to, ako povojnová Británia zareaguje na jej manželstvo s mužom, ktorý sa narodil v Grécku a považoval sa za Dána. Vo februári 1947 prijal Filip britské občianstvo, vzdal sa svojich predchádzajúcich titulov, konvertoval z pravoslávia naanglikanizmus a prijal priezvisko Mountbatten. V novembri toho istého roku zložila Alžbeta pred oltárom prísahu, ktorá nasmerovala nielen jej život, ale aj budúcnosť britskej monarchie. Keď sa princezná vydala za Filipa, ešte nevedela, že o päť rokov sama nastúpi na trón a stane sa kráľovnou.

"Celé tie roky bol a zostáva mojou oporou," takto opísala svoje manželstvo kráľovná Alžbeta II. v roku 1997 na výročie jej zlatej svadby s Filipom. Za takmer 74 rokov mali manželia štyri deti, deväť vnúčat a osem pravnúčat. Spoločne precestovali svet, zúčastnili sa oficiálnych obradov a pokračovali v zachovávaní storočných tradícií britskej monarchie.