Proti cenzúre

10.07.2020

V Spojených štátoch a Európe sa otvorila debata, ktorá tu dlho chýbala. Desiatky novinárov, spisovateľov a vedcov (prevažne ľavicových a liberálnych) upozornili na nárast kultúry netolerancie, cenzúry a výsmechu voči názorom, ktoré nezapadajú do dogiem progresívnych aktivistov.

Osobnosti ako JK Rowlingová, Noam Chomsky, Francis Fukuyama, Anne Applebaumová či Fareed Zakaria podpísali List o spravodlivosti a otvorenej diskusii. Tvrdia v ňom, že hrozbou pre slobodu už nie je len krajná pravica (Trump), ale aj aktivistické kampane druhej strany, zamerané na trestanie tých, ktorí vo verejnej diskusii prejavia iný ako módou predpísaný názor.

Narážali na prípady z nedávnej minulosti, keď progresívne "revolučné tribunály" prinútili prepustiť vedkyňu, ktorá tvrdila, že pohlavie je biologicky dané, nie voliteľné; keď donútili odísť z redakcií editorov, ktorí pustili do obehu kritické názory voči protestom a hnutiu Black lives matter; keď musel rezignovať zakladateľ spoločnosti CrossFit pre spochybňovanie a ironizovanie protestov Afroameričanov; keď sa novinárom zakazovalo písať o niektorých témach...

V spomínaných prípadoch, keď ľudia po kampaniach aktivistov a médií prišli o prácu, nešlo vôbec o extrémistov, radikálov a dokonca ani o konzervatívcov. Terčom sa stali len preto, že ich názory neboli inkluzívne a pokrokové. Alebo pobúrili LGBTQ+ komunitu, Afroameričanov či inú menšinu.

Autori listu sa sťažujú, že spisovatelia, umelci a novinári sa musia báť o svoje živobytie, ak sa odklonia od prevládajúceho názoru alebo "ak prejavujú súhlas s nedostatočným nadšením". Narastajúca kultúra netolerancie a dusivej atmosféry podľa nich ohrozuje slobodu myslenia a otvorenú diskusiu, ktoré sú základom západnej spoločnosti.

Nevhodné myšlienky sa podľa nich majú poraziť argumentáciou a presviedčaním, nie umlčiavaním, zosmiešňovaním alebo trestaním oponentov. Každý autor potrebuje základný priestor na experiment, na riziko a dokonca aj na chyby. Slovom: potrebuje priestor na nesúhlas. Bez krutých následkov pre jeho profesionálnu budúcnosť.

Je zarážajúce a mrazivé, že tieto samozrejmosti, na ktorých stála západná slobodná spoločnosť, sú dnes predmetom zúfalého zápasu o prežitie.

Platí to hlavne o Spojených štátoch a Veľkej Británii, teda o krajinách, ktoré boli považované za bašty slobody myslenia. A platí to o nich aj v čase, keď sa tam väčšina vzbúrila - a zvolila si za lídrov zarytých odporcov malého, no čoraz vplyvnejšieho "progresívneho náboženstva".

Novodobých kazateľov totiž nezaujíma, čo si myslí väčšina a koho si vyberie do vlády. Zaujímajú ich sexuálne a rasové menšiny. Čistota viery. A inkvizičný zápas proti cudziemu názoru.

Dag Daniš, redaktor aktuality.sk