Provokujú k vojne?

02.07.2021

Britský torpédoborec HMS Defender sa pokúsil 23. júna vstúpiť do teritoriálnych vôd Ruska pri myse Fiolent na Kryme. Činnosť lode ohrozovala bezpečnosť plavby, a preto mu bola vyslaná požiadavka na opustenie tohto priestoru.Informovalo o tom Ministerstvo obrany RF.

Na základe monitorovania pohraničných vôd boli do oblasti vyslané sily Čiernomorskej flotily, pohraničnej služby FSB a letectvo. Podľa zdrojov ministerstva obrany bola hrozba "Ochrancu" (pozn. Defender - angl.) zlikvidovaná za 31 minút:

• o 11.52 hod. moskovského času britská loď vstúpila do ruskej pohraničnej oblasti a vplávala do teritoriálnych vôd v hĺbke tri kilometre; narušiteľ na varovania nereagoval,
• o 12.06 až 12.08 hod. pohraničná loď spustila varovnú paľbu,
• o 12.19 hod. uskutočnilo Su-24M z Čiernomorskej flotily varovné bombardovanie; v smere trajektórie torpédoborca ​​boli zhodené štyri bomby OFAB-250,

• o 12.23 hod. narušiteľ opustil ruské teritoriálne vody.

Už 22. júna sa torpédoborec HMS Defender pokúsil okolo 19.40 hod. vstúpiť do ruských teritoriálnych vôd. Vďaka úsiliu Čiernomorskej flotily a pohraničnej služby FSB nebola loď vpustená do tejto oblasti.

Po dnešnom incidente si ministerstvo obrany Ruskej federácie predvolalo vojenského pridelenca na britské veľvyslanectvo v Moskve.

Torpédoborec HMS Defender vstúpil do vôd námornej základne v Odese 18. júna. Spolu s ním sa v ukrajinských vodách objavila fregata holandského námorníctva HNMLS Eversten F805.

Defender sa zúčastňuje spoločných cvičení Veľkej Británie, USA a Ukrajiny. Britský torpédoborec priplával do Čierneho mora prvýkrát. Loď je súčasťou sprievodu britskej lietadlovej lode Queen Elizabeth.

S hrôzou je potrebné poznamenať, že aj menšie maličkosti vyústili vo veľké konflikty. Na vypuknutie 1. svetovej vojny napríklad stačil jeden atentát. Zdá sa, že so stúpajúcim počtom vojenských cvičení NATO v krajinách, ktoré hraničia s Ruskom, môže dôjsť k ďalším "zatúlaniam sa" za hranice Ruska. Dúfajme, že sa to tiež skončí len varovnými výstrelmi...

A to najlepšie na záver… Že Briti nezodpovedne provokovali Rusko sa ukázalo za pár dní. 

 
Agenti krajiny Jamesa Bonda komicky stratili tajné dokumenty na autobusovej zastávke (keď si nimi asi napred kryli hlavy pred dažďom).

Citujeme zo správy BBC: “Utajované dokumenty ministerstva obrany obsahujúce podrobnosti o obrancovi HMS Defender a britskej armáde sa našli na autobusovej zastávke v Kente. 

Jeden súbor dokumentov pojednáva o pravdepodobnej ruskej reakcii na stredajší prechod lode cez ukrajinské vody pri pobreží Krymu.

Ďalšie podrobnosti týkajúce sa možnej vojenskej prítomnosti Spojeného kráľovstva v Afganistane po ukončení operácie NATO pod vedením USA. Vláda uviedla, že sa začalo vyšetrovanie.”