Putin plní dohody s Bidenom

08.12.2021

Soči (Rusko) - Ruský prezident Vladimír Putin dnes uviedol, že Rusko v najbližších dňoch, počas týždňa, odovzdá Spojeným štátom svoje návrhy ohľadom bezpečnosti. Rusko svoju ponuku Američanom urobí "maximálne verejne", povedal Putin podľa TASS po rokovaní s gréckym premiérom Kyriakosom Mitsotakisom v čiernomorskom letovisku Soči na juhu krajiny.

"Táto otázka je provokatívna," odpovedal Putin novinárom na otázku, či sa Rusko chystá alebo nechystá napadnúť Ukrajinu. Rusko podľa Putina vedie mierumilovnú politiku, ale má právo zaistiť si svoju bezpečnosť v strednodobej a dlhodobej perspektíve. 

Len sa prizerať prípadnému vstupu Ukrajiny do Severoatlantickej aliancie by z ruského hľadiska bolo podľa Putina "zločinnou nečinnosťou", pretože má dôvody predpokladať, že v prípade vstupu do NATO by Ukrajina na svojom území rozmiestnila zbrane ohrozujúce Rusko. 

 A NATO si podľa Putina už teraz počína voči Rusku "jasne konfrontačne". Súčasne ruský prezident uisťoval, že nechce žiadnu konfrontáciu, a uisťoval o pripravenosti pokračovať v dialógu so Spojenými štátmi.

Americký prezident Joe Biden počas utorkového rokovania Putina varoval, že Západ uvalí na Rusko "silné ekonomické a iné opatrenia", ak Kremeľ spustí nový útok proti Ukrajine, zatiaľ čo Putin žiadal záruky, že sa NATO nebude rozširovať ďalej na východ.

Biden sa podľa svojho poradcu Jakea Sullivana k ničomu nezaviazal a neurobil Putinovi ani žiadne ústupky. Zopakoval, že prezident stále zastáva ten názor, že všetky štáty majú možnosť "slobodne si vybrať" svojich spojencov.

Putinov poradca Jurij Ušakov uviedol, že Moskva neočakávala okamžitý prielom v napätých vzťahoch. Obaja prezidenti podľa neho ale "prejavili ochotu pokračovať v praktickej práci a začať diskutovať o citlivých otázkach, ktoré Moskvu vážne znepokojujú".

Obaja prezidenti konali prostredníctvom videokonferencie dve hodiny. Očakávalo sa, že sa budú venovať hlavne kríze okolo Ukrajiny, ku ktorej hraniciam Rusko sťahuje svojich vojakov.