Putin s Bidenom v utorok večer

04.12.2021

Rokovania prezidentov Ruska a USA Vladimíra Putina a Joe Bidena je naplánované na utorkový večer, sami rozhodnú o dĺžke rozhovoru, uviedol Sputniku tlačový hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Rokovania prebehnú vo forme videoprenosu.

"Večer. Prezidenti sami rozhodnú," povedal Peskov pri odpovedi na otázku, na kedy je rokovanie naplánované a ako dlho potrvá. Ako už predtým uviedol asistent ruského lídra Jurij Ušakov, toto stretnutie bude dôležitým pokračovaním júnového summitu v Ženeve.

Podľa neho prezidenti prerokujú neutešenú situáciu v dvojstranných záležitostiach a môžu sa dotknúť aj aktuálnych otázok medzinárodnej agendy: situáciu v Afganistane, Iráne, Líbyi a vnútornú ukrajinskú krízu.

Okrem toho sa prezidenti môžu dotknúť problému pandémie, boja so zmenou klímy a ropného trhu.

Prvé rokovanie týchto dvoch prezidentov sa konalo 16. júna v Ženeve. V spoločnom vyhlásení zdôraznili, že krajiny plánujú začať komplexný bilaterálny dialóg o strategickej stabilite, ktorý bude vecný a energický.

Okrem toho majú Rusko a Spojené štáty v úmysle ďalej konzultovať otázky kybernetickej bezpečnosti, výmeny väzňov a kontroly zbrojenia. Potom začali rokovať o možnosti nových vzájomných kontaktov medzi prezidentmi.

Už v novembri ruské ministerstvo zahraničných vecí oznámilo, že komunikácia medzi Putinom a Bidenom môže prebiehať bez osobného stretnutia. Ako povedal Rjabkov, príprava je "v pokročilej fáze".

Biden chce podľa Reuters okrem iného zdôrazniť americkú podporu suverenite a teritoriálnej integrite Ukrajiny. Hovoriť má aj o obavách Spojených štátov ohľadom ruských vojenských aktivít blízko ukrajinských hraníc. Kremeľ už v piatok povedal, že Putin v chystanom telefonáte bude žiadať záruky, že Severoatlantická aliancia sa nebude rozširovať ďalej na východ.