Putinova odpoveď Bidenovi

18.03.2021

Rusko môže prerušiť diplomatické vzťahy so Spojenými štátmi americkými. To sa podľa Borisa Martynova, vedúceho oddelenia medzinárodných vzťahov a zahraničnej politiky Ruska v spoločnosti MGIMO, stane, ak budú Spojené štáty pokračovať v politike voči Ruskej federácii. Predtým bolo oznámené, že ruský veľvyslanec vo Washingtone Anatolij Antonov bol pozvaný do Moskvy na konzultácie. Ich cieľom je analyzovať, kam ďalej v kontexte vzťahov s USA.

"Samozrejme, nejde, chvalabohu, o extrémne opatrenie. Pretože čo sa dá považovať za extrémne opatrenie? Prerušenie diplomatických vzťahov? Mimochodom, diplomatické vzťahy sme nemali, mám na mysli Sovietsky zväz so Spojenými štátmi, až do roku 1933. Napriek tomu, napríklad, počas prvých päťročných plánov existovala dosť seriózna hospodárska spolupráca, prišli k nám inžinieri aj americkí podnikatelia. A neexistovali žiadne diplomatické vzťahy. Takže tu nie je potrebné si z toho robiť kult. Irán nemá diplomatické vzťahy s USA. Plne pripúšťam, že sa dokážeme prikloniť aj k tomuto variantu," povedal Boris Martynov pre Pravda.Ru.

Martynov tiež označil povolanie veľvyslanca Ruska z USA na konzultácie za správny krok.

"Doteraz sme reagovali dosť pomaly. Všetci sme dúfali, že zvíťazí zdravý rozum. Aký zdravý rozum v Spojených štátoch sa dá očakávať, čo všeobecne predpokladáte, pri takejto rétorike. Keď Spojené štáty niekde pľujú na medzinárodné právo, vôbec ich to nezaujíma. Existuje iná mentalita," vysvetlil Martynov.

Deň predtým americký prezident Joe Biden kladne odpovedal na novinársku otázku, či považuje ruského prezidenta za “zabijaka”. Podpredseda rady federácie Konstantin Kosačev označil takéto slová za neprijateľné.

Dnes 18.3. ruský prezident Vladimir Putin zaželal Joeovi Bidenovi všetko najlepšie po tom, čo ho americký vodca označil za "vraha", a sľúbil, že Moskva "zaplatí cenu" za zasahovanie do volieb v USA v roku 2020 v prospech jeho oponenta Donalda Trumpa.

Vo štvrtok Putin vo svojom prejave naznačil, že Biden môže samozrejme uvažovať o čomkoľvek, pričom poznamenal, že by si mal uvedomiť, že hodnotenie iných krajín "je ako pohľad do zrkadla".

"Keď som bol dieťa a sme sa medzi sebou hádali na ihrisku, hovorili sme:" Čokoľvek poviete [o ostatných], je to, čo ste sami, " dodal Putin.