Radostná správa - Rusko a USA sa dohodli - zmluva START III bude predĺžená!

27.01.2021

V utorok 26. januára prebehol telefonický rozhovor medziprezidentmi Ruska a USA Vladimírom Putinom a Joe Bidenom. Rozhovor bol vecný a úprimný, uvádza agentúra TASS.

Predtým si ruská a americká strana vymenili diplomatické nóty o dosiahnutí dohody o predĺžení platnosti Zmluvy o strategických útočných zbraniach (START). V tejto súvislosti vyjadrili Vladimír Putin a Joe Biden spokojnosť.

"V najbližších dňoch strany dokončia všetky potrebné postupy na zabezpečenie ďalšieho fungovania tohto dôležitého medzinárodného právneho mechanizmu na vzájomné obmedzovanie arzenálu jadrových rakiet," uviedla tlačová služba TASS.

Vedúci predstavitelia Ruska a USA hovorili aj o možnostiach spolupráce:

• v boji proti pandémii koronavírusu, • o jednostrannom odstúpení Spojených štátov od zmluvy o otvorenom nebi,
• o otázke zachovania Spoločného komplexného akčného plánu (JCPOA) pre iránsku jadrovú energiu,

• o programe na vnútorné ukrajinské urovnanie,
 
• o ruskej iniciatíve na usporiadanie samitu stálych členov Rady bezpečnosti OSN
• a o ďalších aktuálnych otázkach dvojstrannej a medzinárodnej agendy.

Ruský senátor Alexej Puškov už skôr navrhoval možnosť telefonického rozhovoru medzi prezidentmi Ruska a USA. Podľa jeho názoru Biely dom počíta s iniciatívou ruskej strany v otázke komunikácie medzi lídrami.

Správa o tom, že Rusko a USA konečne našli kompromis v otázke zmluvy START, bola v Číne prijatá pozitívne. Podľainformácii z brífingu, na ktorom hovoril zástupca čínskeho ministerstva zahraničia, Peking "dohodu víta", uvádza Pravda.ru.

Zhao Lijian, hovorca ministerstva zahraničia ČĽR, sa na brífingu vyjadril, že rozhodnutie o predĺžení zmluvy podľa neho pomôže udržať stabilitu vo svete, ako aj ochráni bezpečnosť. "Čína víta dohodu medzi Ruskom a USA o predĺžení platnosti zmluvy START III," zhrnul Lijian.

Pripomeňme, že obe strany vyjadrili želanie predĺžiť zmluvu platnú iba do 5. februára. Ruský námestník ministra zahraničia Sergej Ryabkov predtým označil rozhodnutie oboch štátov predĺžiť zmluvu za "jediné správne".

Zástupcovia Trumpovej administratívy už skôr tvrdili, že ustanovenia zmluvy sú "zastarané", pričom často ignorujú názory spojencov na rôzne bloky a chceli tiež START III rozšíriť o účasť Číny. 

Počas rokovaní v roku 2020 sa stala vtipná príhoda, ako informoval portál Armscontrol. Americká delegácia vo Viedni umiestnila na voľných miestach v hoteli čínske symboly, čo malo naznačovať zapojenie Číny do rokovaní.
"Umiestňovanie čínskych vlajok na voľné miesta zástupcami Spojených štátov nie je vážne a je neprofesionálne. Snažia sa takýmto spôsobom upútať pozornosť," uviedol vtedy Lijian.