Riziko reinfekcie podľa izraelských vedcov je 0,01%

07.03.2021

"Vedecké výskumy a klinická prax ukazujú, že medzi chorými a očkovanými je možnosť opätovnej COVID infekcie extrémne nízka, časom vírus slabne a choroba bude prebiehať v oveľa miernejšej forme," povedal izraelský imunológ, vedúci oddelenia kliniky Hadassah Ar Ha-Tsofim, profesor Jacob Berkun pre agentúru RIA Novosti.

"Pretože máme epidémiu COVID-19 trvajúcu rok, existujú dobré vedecké dôkazy o tom, že v zásade asi rok pretrváva imunita relatívne dobre. Nedávno zverejnené laboratórne štúdie testovali 8 zložiek imunitnej odpovede a ukázali, že 7 z nich pretrváva v priemere 8 mesiacov po infekcii. Naša imunita je dosť dlhá. Najmenej 8 mesiacov a možno hovoríme o rokoch," uviedol Berkun na sociálnych sieťach.

"Získané skúsenosti z práce s koronavírusom umožňujú vedcom tvrdiť, že percento reinfekcie u chorých a očkovaných sa v priebehu času prakticky neznižuje a pohybuje sa okolo 0,01 %," uviedol Berkun. K tomuto záveru dospeli najmä vedci, ktorí študovali skúsenosti z Kataru, krajiny s nízkou populáciou a vysokou mierou infekcie v prvej vlne pandémie.

"V priebehu roka bol infikovaný druhýkrát asi 1 človek z tisíc. Ďalšia vedecká práca bola ešte zaujímavejšia. Vyčlenili tých, ktorí mali protilátky, pre ktoré bola stanovená diagnóza. Skontrolovali, ako dlho majú títo ľudia imunitu z hľadiska infekčnosti. V priemerne to bol jeden z tisíc reinfikovaných. Potom skontrolovali, či imunita časom zmizne. Skúmali, počas akej doby sa človek reinfikoval. Ak by sa nakazili po dlhšej dobe, dalo by sa povedať, že imunita sa časom znižuje, ale ukázalo sa, že len približne rovnaké percento ľudí bolopočas tohto obdobia opätovne infikovaných, to znamená, že imunita nezmizne," uviedol Berkun.

Takáto stabilná a dlhotrvajúca imunita umožnila vedcom z Atlanty (USA) vytvoriť epidemiologický model, na základe ktorého je možné dospieť k záveru, že COVID sa bude v priebehu času správať rovnako ako iné koronavírusy. Výsledky sú publikované v časopise SCIENCE.

"Dnes existuje 6 rôznych koronavírusov. Dva z nich boli dosť vážne SARS a MERS a spôsobili epidémie a vysokú úmrtnosť. Boli epidemiológmi eliminované a prestali sa šíriť. Ďalšie štyri spôsobujú minimálny výtok z nosa, deti, aj keď sa nakazia, ľahko to tolerujú a zachováva sa imunita. Dnes nevenujeme tekú pozornosť existujúcim ďalším štyrom typom koronavírusov. Podľa našej teórie sa táto epidémia v priebehu času, keď ľudia ochorejú a dajú sa zaočkovať, úplne zmení na kolektívnu imunitu," uviedol profesor.

Nový typ koronavírusu je v prvom rade nebezpečný pre starších ľudí a podľa izraelského imunológa sa chorý a očkovaný starší obyvateľ stane súčasťou staršej populácie. Koronavírus sa v miernej forme rozšíri aj medzi deti, napríklad ako obvyklé SARS.

"V každom prípade, ľudia, ktorí sú očkovaní a prekonali COVID, aj keď vírus zmutuje, budú mať čiastočnú imunitnú odpoveď. A teda nebude to žiadna vážna choroba. Prikláňam sa k názoru, že aj zmutovaný vírus nespôsobí vážne ochorenie. Choroba sa časom stane oveľa menej nebezpečnou, zmení sa iba na akútne respiračné ochorenie," uviedol profesor.

Treba zdôrazniť, že konečne v záplave strachu a denného chrlenia negatívnych COVID správ, je tu aj nejaká správa pozitívna. Je zaujímavá o to viac, že pochádza od profesora - imunológa z Izraela, krajiny, ktorá má najvyššiu zaočkovanosť proti COVID-19 na svete. Na druhej strane je to nepotešiteľná správa pre farmaceutické korporácie a niektorých politikov, ktorí sa na tejto téme priživujú.