Rozpadnú sa nakoniec USA?

13.12.2020

Priebeh amerických volieb, nezodpovedané otázky okolo ich legitímnosti a poukazovanie na porušovanie zákonov vyvolali v americkej spoločnosti rôzne reakcie. Republikánsky predstaviteľ v Snemovni reprezentantov štátu Texas Kyle Biedermann navrhuje uskutočniť referendum, ktorého výsledkom by mohlo byť vystúpenie Texasu z Americkej federácie. Správa o tomto návrhu bola publikovaná v televízii Fox News. Biedermann reprezentuje District 73 v Snemovni reprezentantov Texasu a svoj návrh "Texit" zrejme nazval podľa vystúpenia Spojeného kráľovstva "Brexit".

Podporu tomuto návrhu vyjadril aj predseda Republikánskej strany štátu Texas, ktorý povedal, že krajina nemôže byť členom únie, kde sa porušujú federálne zákony- Texas je veľmi bohatým štátom, vlastní veľké náleziská nafty a už viackrát signalizoval vystúpenie z Únie. Biedermann na Twitteri napísal: "Zaväzujem sa dať návrh zákona, ktorý umožní Texasanom uskutočniť referendum s cieľom odsúhlasiť, aby sa Texas stal nezávislým štátom". Ako dôvod uviedol stratu kontroly Federálnej vlády nad krajinou a neobhajovanie amerických hodnôt.

Svoj návrh odôvodnil článkom 1, odst. 2 texaskej Ústavy - "všetku moc majú ľudia a všetky slobodné vlády vychádzajú z ich autority a sú ustanovené v ich prospech. Viera obyvateľov Texasu vychádza z republikovej formy vlády a s výhradou týchto obmedzení majú ľudia neodňateľné právo meniť, reformovať, alebo zrušiť svoju vládu takým spôsobom, ako si myslia, že je to účelné". Texaský kongresman zatiaľ neuviedol, keby plánuje realiizovať tento projekt.

Texas v tom nie je sám. V Kalifornii sa plánuje referendum s podobnou otázkou 4.5.2021. "Chcete, aby bola Kalifornia nezávislým štátom vo forme republiky?" Ak by na túto otázku väčšina voličov odpovedala "áno", má zákonodarný zbor krajiny povinnosť vyhlásiť nezávislosť Kalifornie od USA. Podmienkou referenda je, aby bolo pod kontrolou medzinárodných volebných pozorovateľov, ktorí budú priebeh volieb sledovať a potvrdia jeho zákonnosť.