Ruské ponorky v Mexickom zálive a pri východnom pobreží USA?

19.12.2021

USA nevedia identifikovať polohu deviatich ponoriek tichomorskej flotily, ktoré ešte nedávno boli "zaparkované" na ponorkovej základni VILJIČINE (Kamčatka - RF). Pripomeňme si nedávne slová Vladimíra Putina : "americké vojenské rozhodovacie centrá budú zasiahnuté. Tieto centrá sú pri pobreží USA a keď budú rakety vypálené z ponoriek, za päť minút zasiahnu cieľ a poďme sa rozlúčiť !"

​Napätie medzi NATO a Ruskom stúpa. Všetky vyjadrenia západných politikov sa zhodujú v jednom - Putin sa chystá začiatkom nového roku vojensky napadnúťUkrajinu. Demokratický svet (rozumej hlavne Európa a USA) je pripravený brániť ukrajinskú suverenitu hlavne uvalením zničujúcich sankcií na Rusko. Súčasne bola vyjadrená vojenská (technická) podpora, ale ani USA, ani NATO nie sú pripravení vstúpiť do priamej vojny s Moskvou.

​Na otázku novinára prečo sa Biden rozhodol nerozmiestniť v prípade ruskej invázie amerických vojakov na Ukrajine odpovedal: "To nikdy nebolo na stole". Biden má v pláne poslať svoje jednotky na východné krídlo Aliancie (skupina Bukurešť 9), a to aj na Slovensko.

​Ukazuje sa, že jedným z cieľov USA je dostať do vojenského konfliktu Rusko a východnú časť Ukrajiny - Donbas. Výsledkom môže byť aj zastavenie plynovodu "Severný potok" a následné prerušenie všetkých energetických dodávok do EÚ. Washington má určite viacero scenárov a tento by mohol byť jedným z nich.

​Každý hrá s takými kartami, aké má. V každej hre sú dôležité tromfy, ktoré máte v rukách. Putin si myslí, že ich má práve v podobe ponoriek.

​Jedným z najdôležitejších a najuniverzálnejších komponent vojenskej techniky je ponorka. Počas dlhého obdobia prešla ponorka sériou evolúcií, čo zlepšilo jej mobilitu, funkčnosť a celkové bojové schopnosti. Súčasné ponorky patria medzi najnebezpečnejšie zbrane. 

Zaujímavá je štatistika, kto každý ich vlastní a koľko ich v skutočnosti má. Najviac ponoriek má Severná Kórea, a to 78. Sú dieselelektrické a všetky s objemom menším ako 1800 ton. Pochádzajú ešte zo sovietskej éry a sú chápané ako zastaralé. 

Druhou krajinou v počte ponoriek sú USA, ich flotila je podstatne modernejšia a väčšina ponoriek má jadrový pohon. Označované sú ako triedy "Los Angeles" a ich cena sa pohybuje okolo 1 mld. USD. Američania ich postupne nahrádzajú modernejšími triedy "Virgínia" v hodnote cca 2,4 mld. USD. 

Treťou v poradí je Čína s 69-timi ponorkami. Ide taktiež o diesel elektrické ponorky (50 ks). Peking disponuje aj jadrovými ponorkami vybavenými balistickými raketami. 

Až štvrtá je RF s flotilou 62 ponoriek, z toho 39 je poháňaných jadrom. Najvýkonnejšie ponorky sú ponorky triedy "Borei". Do tejto triedy patrí napr. ponorka "Alexander Nevský", ktorá nesie na palube rakety "Bulava" - každá s desiatimi nezávisle zamerateľnými hlavicami s kapacitou 150 kilo ton. 

Ďalšie štáty s ponorkovými flotilami sú Irán (31 ponoriek), India (17 ponoriek) Japonsko (16 ponoriek), Izrael (14 ponoriek), Turecko (14 ponoriek).

NATO a USA nevedia akú výbavu súčasné ruské ponorky majú. Hlavne ich zaujíma, či sú už vybavené hypersonickýmiraketami "Zirkon". Z publikovaných informácií vieme, že raketa "Zirkón" dosahuje rýchlosť Mach9 a dolet cez 1000 km. "Zirkon" môže byť odpálený ako z paluby lode, tak aj z ponorky. Raketa letí po nepredvídateľnej trajektórii, čo z nej robí ťažko zasiahnuteľný ciel prostriedkami protivzdušnejobrany. 

Američania nevedia, či tieto ponorky sú už v blízkosti USA. Flotila môže operovať v medzinárodných vodách 350 km od hraníc USA, čo jej umožňuje zasiahnuť skoro všetky americké strategické ciele. Čas od odpálenia do zasiahnutia takýchto cieľov je 3-5 minút.

USA disponujú satelitnými snímkami aj z iných ponorkových základní, ktoré sú tiež "prázdne" . Majú problém s identifikáciou, či sú tieto ponorky na ceste k USA, alebo už "spia" napr. v Mexickom zálive, ci “parkujú” pri východnom pobreží USA. Ponorky sú pre Washington hrozbou a je to zrejme aj reakcia Moskvy na neustále hrozby a nekonečné sankcie uvaľované Američanmi na Rusko.

Minulý týždeň poslala Moskva Washingtonu návrh dohody, ktorej hlavným bodom je vyjadrenie sa USA k prijatiu Ukrajiny do NATO. Možno že ponorky s raketami "Zirkon" patria medzi tromfy, s ktorými hrá ruský prezident práve pri uzatvorení tejto dohody.