Ruskí Pat a Mat vyčíňali údajne aj v Srbsku

29.05.2021

Zjavia sa, keď je to potrebné. Aj spätne v čase... Špióni - babráci Petrov a Boširov, tiež prezývaní ako Pat a Mat alebo Čuk a Gek. Ich povesť však zďaleka prekonáva znalosti a zručnosti McGayvera z rovnomenného seriálu USA. Šikovne narábajú s novičokom, túlajú sa s kufríkom plným ricínu, vedia aj pokaziť vládny špeciál tak, aby sa zrútil, kedy treba, či odpáliť bombu na diaľku. Pritom sa ani veľmi neskrývajú. Ich činy objavia po siedmich, či troch rokoch. Jednoducho, keď sa to hodí. V poslednej dobe je to už tak zábavné, že najnovšej epizóde nevenuje pozornosť ani mainstream, či Európsky parlament.

Ako napísala Pravda.Ru Srbsko výrazne zvýšilo svoje proruské pozície a okamžite prichádza na scénu Petrov a Boširov. Údajne pre 2 rokmi otrávili v McDonalde dcéru srbského opozičného politika. Problémom je, že neexistujú o tom žiadne policajné záznamy.


Po predchádzajúcich skúsenostiach, Srbsko prestalo aktívne usilovať o členstvo v EÚ a zvýšilo spoluprácu s Ruskou federáciou, a to aj vo vojenskej oblasti. Ruské ministerstvo obrany v anglickej verzii oznámilo začatie protiteroristických cvičení špeciálnych operačných jednotiek Srbska a Ruska v Srbsku. Počas cvičenia sa plánuje precvičiť pristátie kontingentu pomocou padákových systémov Arbalet, prechod k objektu ilegálnej ozbrojenej formácie, jeho blokovanie a zničenie. Okrem toho sa plánuje usporiadanie ukážok a školení o streľbe z ručných zbraní. Na ruskej strane bude do cvičenia zapojených 200 vojakov a 11 jednotiek techniky zo špeciálnych síl Západného vojenského okruhu.

Je známe, že Srbsko odmietlo minuloročné cvičenia v Bielorusku s Ruskom pod názvom "Slovanské bratstvo". Vtedajší srbský minister obrany Aleksandar Vulin uviedol, že Belehrad sa odmietol zúčastniť na týchto spoločných cvičeniach pre "tlak" zvonka.

Počas návštevy v dňoch 14. - 15. mája 2021 sa však Vulin, už ako minister vnútra, stretol v Moskve s vedúcimi predstaviteľmi všetkých silových útvarov Ruskej federácie. Po stretnutí Vulin súhlasil s uskutočnením spoločných protiteroristických cvičení špeciálnych síl Srbska a Ruska na jeseň 2021.

Deň po stretnutí ministerstvo pre mimoriadne situácie na svojej webovej stránke oznámilo , že sa plánuje pokračovať v rozvoji Srbsko-ruského humanitárneho centra v Niši na juhu Srbska.

"Srbsko, pokiaľ bude prezidentom Aleksandar Vučič, sa nezapojí do protiruskej hystérie a neuvalí na Rusko žiadne sankcie. Srbsko zostane vojensky neutrálnym štátom, čo predstavuje základnú pozíciu našej politiky," uviedla webová stránka srbského ministerstva vnútra.

Vo štvrtok 20. mája vo vysielaní srbskej štátnej televízie minister zodpovedný za inovácie a technológie v srbskej vláde, šéf medzivládneho výboru pre spoluprácu s Ruskom Nenad Popovič oznámil, že o 15 dní začne v Srbsku výroba vakcíny Sputnik V v belehradskom Virologickom ústave, vakcín a sér "Torlak".

Srbsko si nešplhlo u EÚ ani tým, že od 30. decembra 2020 začalo prepravu plynu z Ruska novým plynovodom Balkan Stream. Srbský úsek plynovodu je predĺžením jednej z dvoch vetiev plynovodu TurkStream. Ruský plyn sa ním dodáva do Turecka a potom do Bulharska, Srbska a Maďarska. Dĺžka segmentu je 403 km a projektovaná kapacita je 13,9 miliardy kubických metrov plynu ročne. Treba dodať, že v prípade krízy, môže touto vetvou plynovodu dostávať plyn aj Slovensko.

Hovoríme, že posledná kvapka kvapla a džbán pretiekol. Preto je potrebné vyvinúť tlak na Srbsko. Supermani Petrov a Boširov boli opäť vytiahnutí na denné svetlo (mohol by to byť niekto iný?). Ich mená zatiaľ nie sú zverejnené, ale "ruskí traviči" sa objavujú vo vyhlásení vodcu opozičnej Liberálnodemokratickej strany Čedomira Jovanoviča, že sa pokúsili otráviť jeho dcéru. Údajne ako odplatu za jeho politické aktivity "v Srbsku, Severnom Macedónsku, Čiernej Hore, Bosne a Hercegovine a v celom regióne".

Jovanovič sa chváli najmä tým, že odhalil plán Moskvy na zničenie Bosny a Hercegoviny, ako aj plány na zmenu moci v Čiernej Hore a Severnom Macedónsku.

K "otrave" došlo v priebehu roku 2019. Traviči nasypali prášok do džúsu jeho dcéry v McDonalde a nechali ju to vypiť. "Kamarát zavolal mojej manželke a ona zavolala políciu. Po ich príchode vytiahli traja muži ruské diplomatické pasy (pozn. ako vždy poslušne čakali na mieste činu) a potom si pre nich prišiel niekto z ruského veľvyslanectva a vzal ich," uviedol Jovanovič pre denník Blitz. Podľa neho jeho dcéra "nie je prvým dieťaťom, ktoré sa (Rusi) pokúsili zneužiť v Srbsku na potrestanie za ich otcov".

Jovanovič sa pýta, prečo neexistujú vyjadrenia z vyšetrovania srbských úradov, ale iba ruského veľvyslanca. Alexander Botan-Charčenko poprel Jovanovičove obvinenia a označil ich za "škodlivé výmysly".

Vydrží Srbsko tento nový tlak? Zatiaľ čo liberálna tlač zo Západu cíti sprisahanie, uvidíme, ako je Srbsko pripravené tento raz odolávať tlaku. Oficiálny Belehrad sa odmietol zapojiť do akcií vyhostenia ruských diplomatov na základe českého demaršu.

Veľmi pozitívnym krokom, odmietajúcim akékoľvek zásahy do suverenity Srbska, bude udelenie diplomatického štatútu zamestnancom ministerstva pre mimoriadne situácie v meste Niš.

S obvineniami na Pata a Mata sa v tomto roku roztrhlo vrece. Scenár je rovnaký. Skutky sa stali v minulosti, neexistuje žiadne uzavreté vyšetrovanie, či rozhodnutie súdu, a vytiahne sa to, ak si nebodaj nejaká krajina začne voči Rusku správať mimo vytýčenej línie.

A čo na to Slovensko? Veď Česko, Poľsko, Anglicko, Bulharsko, či teraz Srbsko zažili "vyčíňanie" týchto lumpov. Nenájde sa aj u nás niekto, kto napríklad videl, ako dvaja agenti chceli otráviť nejakého papalášskeho tínedžera, či tínedžerku? Nútili ich v krčme požívať algenu, museli to zapíjať moskovskou vodkou maršal Malinovskij a popritom si pohmkávali ruské častušky. Bolo by to treba zistiť. Len tak, pre strýčka Príhodu!