Rusko je pre nás nebezpečné asi ako tulene
Jozef Banáš je slovenský prozaik, dramatik, diplomat a politik. Bol podpredsedom Výboru pre európsku integráciu, členom Výboru pre obranu a bezpečnosť a Stálej delegácie NR SR pri Parlamentnom zhromaždení Rady Európy a členom Zahraničného výboru NR SR a vedúcim stálej delegácie NR SR pri Parlamentnom zhromaždení NATO. Je ďalej autorom TV inscenácií, filmových scenárov a viacerých knižných bestsellerov ako sú Kód 1, Kód 7 a Kód 9 ako i pohľadu do zákulisia slovenskej politiky Idioti v politike. Autor píše priamo pre náš portál príspevok do diskusie "Je Ruská federácia náš nepriateľ alebo priateľ alebo ako to máme vnímať?"
Rusko je nám asi takým nepriateľom ako tulene
Strach z nepriateľa však má ešte jeden kľúčový efekt - keď sa ľudia boja, sú ľahšie ovládateľní a manipulovateľní vlastnými vládami.
Nepriateľa potrebuje mať ten, kto chce prekryť svoje vlastné nekalé skutky. Napríklad obchod so zbraňami. Je to obchod so smrťou. Takýto obchod funguje len vtedy, keď je naň dôvod a ten dôvod je strach z nepriateľa, potreba zaistiť akože bezpečnosť krajiny svojej a svojich spojencov. Strach z nepriateľa však má ešte jeden kľúčový efekt - keď sa ľudia boja, sú ľahšie ovládateľní a manipulovateľní vlastnými vládami. Vždy v histórii stáli za vyvolávaním nepriateľa sily, ktoré z napätia a strachu žili, strach ich držal pri moci. Už samotné delenie ľudí, či krajín na priateľské a nepriateľské je scestné, vyvolané so zlým úmyslom. Ak niekto tvrdí, že Rusko je náš nepriateľ, zákonite tým vyvstáva otázka: kto je náš priateľ? Priateľ je ten, koho máme radi na základe dobrej skúsenosti a nie na základe nevyhnutnosti. Takže si na základe našej historickej skúsenosti položme otázku - sú nám Nemci, Francúzi či Angličania väčší priatelia, či nepriatelia ako Rusi? Tí prví nás prepadli a druhí dvaja nás zradili. Chvalabohu dnes máme vzťahy priateľské, ale bolo by to prabiedne priateľstvo, ak by stálo len na nepriateľstve k Rusku. Slovensko je malá, ľahko zraniteľná, takmer bezbranná krajina v strede Európy, vojakov máme toľko, koľko majú Nemci či Rusi v jednej divízii. Raz sa cez nás hnali armády zo západu, inokedy z východu. Preto jedinou zmysluplnou zahranično - politickou a bezpečnostnou stratégiou Slovenska musia byť korektné vzťahy ako so západom, tak aj s východom, najmä s Nemcami na západe a s Rusmi na východe. Je v našom existenčnom záujme podporovať dobré nemecko - ruské vzťahy založené na vzájomnej úcte a priateľstve. Vždy keď sa v histórii nemecko - ruský vzťah narušil, hrozila katastrofa. Je krátkozraké a nezodpovedné podieľať sa na bezpečnostnej stratégii postavenej na neustálom vytváraní ba dokonca vymýšľaní nepriateľa. Každému súdnemu človeku je jasné, že súčasná rusofóbia je produkt amerických jastrabov, ktorú naoktrojovali svojim spojencom. Pôsobil som v medzinárodnej politike dosť dlho na to, aby som vedel, že politici sú vo veľkej väčšine oportunisti, ktorých jediným zmyslom je udržať sa pri moci. V momentálnej situácii to dosiahnu tak, že budú papagájovať tézy o ruskom nepriateľovi. Ak sa situácia zmení a americkí jastrabi vyhlásia, že nepriateľom sú tulene, tak vám garantujem, že generálne štáby členských krajín NATO snaživo vypracujú "obranné" stratégie postavené na obraze nepriateľa - tuleňa. Takže moja odpoveď je jasná: Rusko je nám asi takým nepriateľom ako tulene.