Ruský Sojuz vyniesol na orbitu druhý slovenský satelit

22.03.2021

Nosná raketa Sojuz 2.1a, ktorá po prvýkrát za 45 rokov zmenila farbu z tradičnej šedej a oranžovej na modrobielu, sa vydala na let z kozmodrómu Bajkonur. Kódové označenie (14A14.1A) - prvý let bol uskutočnený v roku 2004. Tento nosič má namiesto pôvodného analógového navigačného a riadiaceho počítača digitálny počítač. Tiež má nový vstrekovací systém v prvom a druhom stupni.

Prenos štartu prebiehal na portáli Štátnej korporácie pre kozmické aktivity Roskosmos.

Štart bol plánovaný na sobotu, ale na základe rozhodnutia komisie bol o dva dni odložený. Podľa nepotvrdených informačných zdrojov bol príčinou odkladu skok napätia v spínacom systému a nutnosť opätovné kontroly všetkých systémov rakety.

Raketa do vesmíru dopraví juhokórejskú družicu CAS500 a ďalších 37 satelitov z 18 krajín, vrátane slovenského.

"Prebehol kontakt stúpania," povedal hlásateľ v prenose.

Táto fráza znamená, že bolo zaznamenané oddelenie rakety od štartovacej rampy.

V čade 9:17 moskovského času (7:17 CET) sa horný stupeň Fregat s 38 vesmírnymi prístrojmi odpojil od tretieho stupňa rakety Sojuz na suborbitálnu trajektóriu letu. Ďalšia krok vstupu  na uzavretú orbitu vyžaduje spustenie motorov fregato. Za týmto účelom sa konali dve spustenia hnacieho motora, následne na stanovenú orbitu bude dopravená juhokórejská družica pre monitoring Zeme CAS500-1. Odpojenie prístroja má prebehnúť v 10:10 moskovského času (8:10 CET). Potom budú nasledovať dve ďalšie spustenia motora fregato, v čase 11: 35-11: 37 sa majú odpojiť štyri japonské družice GRUS.

Po dvoch ďalších spusteniach motora fregato v čase 13: 13-13: 53 sa očakáva oddelenie ostatných 33 prístrojov: juhokórejských KMSL, Pumbaa a Timon, japonského ELSA-d, najme-1 a KŠÚ Cubes zo Saudskej Arábie, DMSAT-1 z ОАЭ, troch izraelských ADELIS-SAMSON, dvoch kanadských Kepler, brazílskeho NANOSATC-BR2, štyroch nemeckých Bees, holandského Hiber-3, talianskych SIMBA a UNIS-7 (vnútri má prístroja Unicorn-1 z Nemecka, argentínsky DIY-1, talianskej FEES и stećci, maďarský SMOG-1 a thajský BCCSAT-1), ruských CubeSX-HSE, CubeSX-Sirius-HSE a OrbiCraft-Zorkiy, slovenský GRBAlpha, britského LacunaSat-2B, španielskeho 3B5GSAT a tuniského Challenge One.

Ide už o druhý slovenský satelit po CUBE. GRBAlpha je medzinárodná technologická misia, pričom nadväzuje na úspešnú misiu prvého slovenského satelitu skCUBE.

Na foto je skCube vľavo a GRBAlpha vpravo.

Názov misie je skratkou anglických slov - Gamma Ray Bursts a Alpha naznačuje, že ide o prvú testovaciu misiu detektora gamma zábleskov.

Ide o prekurzor pre plánovanú flotilu nanosatelitov CAMELOT (CubeSats Applied for Measuring and Localising Transients, respektíve CubeSaty aplikované na meranie a lokalizáciu prechodných javov).

Misia GRBAlpha vznikla zlúčením vedeckých a rádio-amatérskych aktivít v jednom satelite. Po technickej stránke ide o nanosatelit s rozmermi 10x10x10 cm a hmotnosťou približne 1,1 kg. Na svojej palube nesie všetky základné systémy, teda palubný zdroj, vysielačku, palubný počítač, množstvo senzorov a naprogramovaný vedecký experiment.